History for 2016 Feb 26th to Feb 27th
Results | Video | News |
---|
Invited groups |
2016Virginia VHSL Indoor State Championships Group 1A-2A Championship 2016 Results - Virginia VHSL Indoor State Championships
Published by
Event 1 Girls 55 Meter Dash
===================================================================
State Record: # 7.36 2014 Meredith Willis, George Wythe
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 223 Wardy, Alice 12 Riverheads 7.56Q 3
2 266 Miller, Emilie 10 Wilson Memor 7.59Q 1
3 154 Vaughan, Nia 10 Maggie Walke 7.70Q 2
4 59 Clifton, Sierra 12 Buffalo Gap 7.62q 3
5 2 Burke, Melody 12 Appomattox C 7.64q 1
6 91 Lampkins, Brea 11 George Wythe 7.72q 3
7 145 Hill, Taylor 10 Maggie Walke 7.75q 2
8 93 Storms, Abby 11 George Wythe 7.76q 3
9 35 Bowser, Shakiya 11 Brunswick Hi 7.78 2
10 67 Rhudy, Molly 9 Chilhowie 7.82 1
11 113 Walker, Emily 11 James River 7.84 1
11 122 Scott, Aloni 12 Lancaster 7.84 3
13 69 Jones*, Ebony 12 Cumberland H 7.85 1
14 120 Johnson, Shani 12 Lancaster 7.87 2
14 188 McGarry, Raelyn 10 Nelson Count 7.87 1
16 196 Upshur, Quazhanik 10 Northampton 7.91 2
17 252 Graves, MaKayla 10 William Camp 7.95 1
18 159 Cox, Callee 11 Marion 7.99 3
19 12 Johnson, Zipporah 11 Appomattox C 8.01 1
20 157 Billings, Cameron 10 Marion 8.15 3
21 170 Mitchell, Kayla 11 Martinsville 8.16 3
21 239 Coleman, Destinee 12 Tazewell 8.16 2
23 194 Richardson, nia 11 Northampton 8.20 2
Event 1 Girls 55 Meter Dash
=======================================================================
State Record: # 7.36 2014 Meredith Willis, George Wythe
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 223 Wardy, Alice 12 Riverheads 7.56 10
2 59 Clifton, Sierra 12 Buffalo Gap 7.58 8
3 266 Miller, Emilie 10 Wilson Memor 7.60 6
4 154 Vaughan, Nia 10 Maggie Walke 7.66 5
5 2 Burke, Melody 12 Appomattox C 7.68 4
6 145 Hill, Taylor 10 Maggie Walke 7.69 3
7 91 Lampkins, Brea 11 George Wythe 7.76 2
8 93 Storms, Abby 11 George Wythe 7.78 1
Event 2 Boys 55 Meter Dash
===================================================================
State Record: # 6.53 3/3/2015 Darkeem Gray, Prince Edwar
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 346 Pearson, Livi 12 East Rocking 6.58Q 2
2 488 Oravitz, Iyion 11 Robert E. Le 6.72Q 3
3 469 Scott, Brandon 11 Prince Edwar 6.73Q 1
4 495 Lehmann, Dylan 11 Stuarts Draf 6.76q 3
5 468 Moses, Bryan 11 Prince Edwar 6.76q 1
6 371 Shultz, Jack 12 James River 6.80q 3
7 304 Fisher, Tyreese 12 Brunswick Hi 6.82q 2
8 514 Edwards, Julian 12 Wilson Memor 6.87q 2
9 376 Dameron, Chris 9 Lancaster 6.88 2
10 466 Dubose, Dennis 11 Prince Edwar 6.91 1
11 276 Fleshman, Phillip 11 Appomattox C 6.95 1
12 502 Pilkins, Jacob 11 Tazewell 7.00 3
13 474 Miu, Vlad 12 Radford High 7.02 2
14 425 Shaft, Preston 11 Marion 7.05 1
15 281 Kelso, DeAndre 12 Appomattox C 7.20 2
16 428 Williams, J.T. 11 Marion 7.22 3
-- 511 Ashley, Jahmal 11 William Camp FS 3
Event 2 Boys 55 Meter Dash
=======================================================================
State Record: # 6.53 3/3/2015 Darkeem Gray, Prince Edwar
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 346 Pearson, Livi 12 East Rocking 6.62 10
2 469 Scott, Brandon 11 Prince Edwar 6.70 8
3 488 Oravitz, Iyion 11 Robert E. Le 6.74 6
4 468 Moses, Bryan 11 Prince Edwar 6.79 5
5 514 Edwards, Julian 12 Wilson Memor 6.82 4
6 304 Fisher, Tyreese 12 Brunswick Hi 6.87 3
7 371 Shultz, Jack 12 James River 6.88 1.50
7 495 Lehmann, Dylan 11 Stuarts Draf 6.88 1.50
Event 3 Girls 300 Meter Dash
==========================================================================
State Record: # 41.88 2014 Meredith Willis, George Wythe
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 154 Vaughan, Nia 10 Maggie Walke 44.22 4 10
2 212 Wynn, Montiera 10 Prince Edwar 44.26 4 8
3 223 Wardy, Alice 12 Riverheads 44.59 3 6
4 69 Jones*, Ebony 12 Cumberland H 45.08 2 5
5 113 Walker, Emily 11 James River 45.22 2 4
6 187 Harris, Alyssa 12 Nelson Count 45.41 3 3
7 55 Tracy, Sarah 10 Bruton 45.44 3 2
8 114 Walker, Erin 9 James River 46.11 1 1
9 111 Ogle, Lauren 11 James River 46.19 4
10 213 Annese, Jordan 10 Riverheads 46.55 2
11 93 Storms, Abby 11 George Wythe 46.84 1
12 145 Hill, Taylor 10 Maggie Walke 47.08 3
13 231 Poole, Bryce 10 Rural Retrea 47.61 1
14 194 Richardson, nia 11 Northampton 48.76 4
15 168 Martin, Shanique 11 Martinsville 49.69 2
Event 4 Boys 300 Meter Dash
==========================================================================
State Record: # 36.52 2014 Brandon Carter, Martinsville
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 488 Oravitz, Iyion 11 Robert E. Le 37.06 4 10
2 479 Diehl, Landon 12 Riverheads 37.43 4 8
3 317 Gist, Isaiah 10 Bruton 37.53 3 6
4 449 Haywood, Josh 11 Nelson Count 38.02 3 5
5 371 Shultz, Jack 12 James River 38.63 1 4
6 451 Orrock, Brian 12 Nelson Count 38.65 1 3
7 437 Waller, Dearius 12 Martinsville 38.70 3 2
8 471 Walton, Rajai 11 Prince Edwar 38.92 2 1
9 512 Dawson, Daniel 10 William Camp 39.02 2
10 509 Owens, Dakota 10 Union High S 39.11 2
11 404 Hicks, Chris 11 Maggie Walke 39.21 4
12 468 Moses, Bryan 11 Prince Edwar 39.65 3
13 421 McNeil, Zach 10 Marion 39.71 1
14 466 Dubose, Dennis 11 Prince Edwar 39.90 4
15 361 Layman, Will 10 George Wythe 40.37 1
Event 5 Girls 500 Meter Dash
==========================================================================
State Record: # 1:20.77 3/3/2015 Anne Grumbine, James River
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 146 Hiremath, Shanthi 12 Maggie Walke 1:21.19 5 10
2 111 Ogle, Lauren 11 James River 1:22.86 5 8
3 212 Wynn, Montiera 10 Prince Edwar 1:24.05 5 6
4 527 Musselman, Jessica 9 Auburn 1:26.13 4 5
5 114 Walker, Erin 9 James River 1:26.44 3 4
6 198 Bea, Trinity 11 Northumberla 1:26.52 2 3
7 187 Harris, Alyssa 12 Nelson Count 1:26.60 4 2
8 116 Wiley, Katelyn 9 James River 1:26.65 2 1
9 158 Blevins, Kalyn 11 Marion 1:27.32 3
10 150 Perry, Clare 11 Maggie Walke 1:27.49 5
11 231 Poole, Bryce 10 Rural Retrea 1:28.60 3
12 27 Lester, Abi 12 Auburn 1:28.72 2
13 32 Stone, Abby 9 Auburn 1:30.33 1
14 227 Linkenhoker, Brett 12 Robert E. Le 1:30.55 4
15 112 Shulz, Susan 10 James River 1:31.94 1
16 68 Richards, Hannah 11 Chilhowie 1:33.23 1
17 125 Berry, Rachel 12 Luray 1:36.59 2
18 164 Reedy, Hannah 10 Marion 1:38.02 3
Event 6 Boys 500 Meter Dash
==========================================================================
State Record: # 1:08.05 3/3/2015 Eric Kim *, Maggie Walke
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 349 Agee, Caleb 12 Floyd County 1:07.49# 5 10
2 479 Diehl, Landon 12 Riverheads 1:08.57 5 8
3 378 Kelley, Patrick 12 Lancaster 1:10.18 5 6
4 303 Evans, Thomas 10 Brunswick Hi 1:10.57 4 5
5 344 Eckels, Nick 10 East Rocking 1:11.58 4 4
6 465 Bowles, Lionel 12 Prince Edwar 1:11.83 4 3
7 324 Huff, Aaron 12 Buffalo Gap 1:12.45 5 2
8 292 DeHart, Tanner 12 Auburn 1:13.63 3 1
9 441 Robinson, Marcus 12 Mathews 1:14.11 3
10 297 Justice, Brandon 10 Auburn 1:14.36 2
11 384 Campbell, Shaun 11 Luray 1:14.82 3
12 506 Combs, Brandon 12 Union High S 1:16.57 2
13 321 Sakimura, Tyler 11 Bruton 1:17.38 3
14 283 Manis, Christopher 12 Appomattox C 1:17.41 2
15 287 Retz, Aaron 10 Appomattox C 1:18.68 1
16 370 hays, michael 10 James River 1:20.66 1
Event 7 Girls 1000 Meter Run
=======================================================================
State Record: # 3:00.72 3/3/2015 Emma Call, Maggie Walke
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 140 Call, Emma 12 Maggie Walke 3:02.42 10
2 138 Ackley, Morgan 10 Maggie Walke 3:18.46 8
3 50 Brotherton, Rachel 10 Bruton 3:23.78 6
4 139 Bale, Megan 9 Maggie Walke 3:24.28 5
5 28 Miller, Laurel 11 Auburn 3:27.12 4
6 246 Trotter, Kaitlyn 12 Virginia Hig 3:30.40 3
7 31 Smoot, Olivia 10 Auburn 3:31.72 2
8 169 Mazurek, Sophia 11 Martinsville 3:32.30 1
9 124 Waller, Vilesha 11 Lancaster 3:32.32
10 526 Simmons, Tiffany 9 Buffalo Gap 3:32.85
11 142 Galgano, Isabel 10 Maggie Walke 3:33.00
12 230 Huffard, Berklee 10 Rural Retrea 3:34.79
13 66 McCloskey, Raegan 11 Chilhowie 3:35.69
14 185 Gumm, Rosie 10 Nelson Count 3:37.34
15 144 Heller, Frances 10 Maggie Walke 3:38.32
16 527 Musselman, Jessica 9 Auburn 3:39.57
17 25 Hall, Grace 9 Auburn 3:40.67
Event 8 Boys 1000 Meter Run
=======================================================================
State Record: # 2:39.79 2014 Alex Fleckenstein, Maggie Walker
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 398 Buscaglia, Ryan 11 Maggie Walke 2:41.33 10
2 374 Benton, Zac 11 Lancaster 2:49.64 8
3 494 Crigger, Colin 10 Rural Retrea 2:50.06 6
4 413 Sachs, Adam 9 Maggie Walke 2:50.14 5
5 301 Bell, Jukeim 12 Brunswick Hi 2:50.55 4
6 523 Wood, Austin 12 Wilson Memor 2:51.53 3
7 347 Peterson, Bryce 11 East Rocking 2:52.75 2
8 414 Schmidt, Sterling 12 Maggie Walke 2:54.26 1
9 493 Bear, Cameron 11 Rural Retrea 3:03.53
10 473 Hill, Michael 11 Radford High 3:16.81
11 417 Austin, Sam 9 Marion 3:18.29
-- 295 Hallinan, Caleb 11 Auburn DQ
Event 9 Girls 1600 Meter Run
=======================================================================
State Record: # 5:13.91 2014 Emma Call, Maggie Walker
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 140 Call, Emma 12 Maggie Walke 5:20.87 10
2 151 Pointer, Khloe 11 Maggie Walke 5:32.23 8
3 147 King, Willa 12 Maggie Walke 5:39.79 6
4 81 Harris, Emily 11 Floyd County 5:41.67 5
5 153 Shekharan, Archana 11 Maggie Walke 5:42.43 4
6 249 Trotter, Lindsey 12 Virginia Hig 5:44.70 3
7 169 Mazurek, Sophia 11 Martinsville 5:51.22 2
8 185 Gumm, Rosie 10 Nelson Count 5:54.46 1
9 77 Belcher, Brittany 10 Floyd County 5:58.81
10 31 Smoot, Olivia 10 Auburn 6:00.99
11 171 Betz, Rileigh 10 Mathews 6:05.03
12 66 McCloskey, Raegan 11 Chilhowie 6:10.88
13 108 Jones, Tessa 9 James River 6:11.74
14 119 Frere, Mary 11 Lancaster 6:17.84
15 104 Amos, Catherine 9 James River 6:26.75
16 203 Thomas, Rebekah 10 Patrick Henr 6:32.48
Event 10 Boys 1600 Meter Run
=======================================================================
State Record: # 4:23.83 2014 Matthew Farmer, Rural Retreat
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 398 Buscaglia, Ryan 11 Maggie Walke 4:31.11 10
2 430 Allen, Sidney 11 Martinsville 4:36.11 8
3 293 Dominy, Trevor 12 Auburn 4:45.22 6
4 279 Jackson, Fox 11 Appomattox C 4:48.29 5
5 414 Schmidt, Sterling 12 Maggie Walke 4:54.91 4
6 347 Peterson, Bryce 11 East Rocking 4:55.02 3
7 410 McCullough, Andrew 10 Maggie Walke 4:59.65 2
8 357 Staples, Noah 11 Floyd County 5:03.46 1
9 433 Pharr, Ajani 11 Martinsville 5:27.89
10 473 Hill, Michael 11 Radford High 5:29.81
11 510 Krumtum, Kaleb 10 Virginia Hig 5:57.90
-- 295 Hallinan, Caleb 11 Auburn DQ
Event 11 Girls 3200 Meter Run
=======================================================================
State Record: # 11:23.42 2014 Daisy Banta, Maggie Walker
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 56 Wincheski, Clara 10 Bruton 11:59.37 10
2 83 Phillips, Chloe 10 Floyd County 12:13.25 8
3 147 King, Willa 12 Maggie Walke 12:15.33 6
4 153 Shekharan, Archana 11 Maggie Walke 12:29.73 5
5 249 Trotter, Lindsey 12 Virginia Hig 12:42.11 4
6 22 Dominy, Caitlin 9 Auburn 12:45.73 3
7 152 Pokorny, Katie 12 Maggie Walke 12:49.58 2
8 260 Farley, Olivia 10 Wilson Memor 12:56.64 1
9 225 Corbin, Haley 10 Robert E. Le 13:31.91
10 250 Vincill, Abi 10 Virginia Hig 13:46.61
11 24 Gutierrez, Jaeda 11 Auburn 13:55.18
12 26 Hallinan, Makenna 9 Auburn 13:55.82
13 104 Amos, Catherine 9 James River 14:02.38
14 219 Hunsberger, Kordel 9 Riverheads 14:03.17
15 524 Goodson, Olivia Floyd County 14:33.79
-- 124 Waller, Vilesha 11 Lancaster DNF
Event 12 Boys 3200 Meter Run
=======================================================================
State Record: # 9:39.84 2014 Brad Swiney, John S. Battle
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 293 Dominy, Trevor 12 Auburn 9:49.77 10
2 400 Fisher, Evan 12 Maggie Walke 9:55.42 8
3 402 Frankel, Max 11 Maggie Walke 10:04.55 6
4 438 Adams, Justin 12 Mathews 10:11.96 5
5 489 Warner, Jacob 11 Robert E. Le 10:20.02 4
6 518 Leo, Vincent 9 Wilson Memor 10:24.80 3
7 430 Allen, Sidney 11 Martinsville 10:29.10 2
8 356 Shannon, Sami 12 Floyd County 10:32.57 1
9 491 Wilson-Cook, Olive 9 Robert E. Le 10:43.15
10 318 Ivanoff, Curt 12 Bruton 10:47.74
11 401 Fitchett, Evan 11 Maggie Walke 10:56.59
12 408 Jeffrey, Jack 9 Maggie Walke 10:56.98
13 350 Church, Sage 10 Floyd County 11:05.84
14 410 McCullough, Andrew 10 Maggie Walke 11:06.09
15 299 Weeks, Branson 10 Auburn 11:08.44
16 439 Jenkins, Jordan 11 Mathews 11:15.37
17 393 Wood, Derrick 10 Luray 11:15.62
18 296 Hurd, Peyton 9 Auburn 11:28.21
19 355 Shannon, Andre 10 Floyd County 11:29.26
20 412 Paul, Joe 10 Maggie Walke 11:44.46
21 275 Duncan, Cameron 10 Appomattox C 12:41.95
-- 383 Easton, John 10 Lebanon DNF
Event 13 Girls 55 Meter Hurdles
===================================================================
State Record: # 8.49 2014 Bria Stith, Brunswick
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 146 Hiremath, Shanthi 12 Maggie Walke 8.54Q 3
2 266 Miller, Emilie 10 Wilson Memor 8.69Q 1
3 45 Trotter, Le'Tishay 12 Brunswick Hi 8.94Q 2
4 36 Bradley, Taijah 10 Brunswick Hi 9.16q 2
5 252 Graves, MaKayla 10 William Camp 9.34q 3
6 528 Wright, Maddie 9 Auburn 9.38q 1
7 12 Johnson, Zipporah 11 Appomattox C 9.68q 3
8 8 Hubbard, Tiana 12 Appomattox C 9.68q 2
9 149 Millar, Abigail 10 Maggie Walke 9.75 2
10 244 Clark, Kalea 11 Union High S 10.06 1
11 9 Hudson, Mya 10 Appomattox C 10.16 3
12 162 Horne, Victoria 10 Marion 10.18 2
13 72 Murray, Sierra 10 East Rocking 10.18 1
14 265 McCray, McKaila 11 Wilson Memor 10.20 3
15 254 Horn, Sabrina 10 William Camp 10.50 2
16 171 Betz, Rileigh 10 Mathews 10.53 1
17 247 Trotter, Kimberly 12 Virginia Hig 10.84 3
18 5 Haskins, Tyesha 11 Appomattox C 10.87 2
19 222 Smiley, Shelby 10 Riverheads 10.91 3
20 160 Hagy, Abigail 12 Marion 11.08 1
21 92 Shupe, Cha 11 George Wythe 11.72 1
22 16 Pennix, Nydia 10 Appomattox C 12.20 1
Event 13 Girls 55 Meter Hurdles
=======================================================================
State Record: # 8.49 2014 Bria Stith, Brunswick
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 146 Hiremath, Shanthi 12 Maggie Walke 8.45# 10
2 266 Miller, Emilie 10 Wilson Memor 8.76 8
3 45 Trotter, Le'Tishay 12 Brunswick Hi 8.98 6
4 36 Bradley, Taijah 10 Brunswick Hi 9.40 5
5 8 Hubbard, Tiana 12 Appomattox C 9.51 4
6 252 Graves, MaKayla 10 William Camp 9.64 3
7 12 Johnson, Zipporah 11 Appomattox C 9.70 2
8 528 Wright, Maddie 9 Auburn 9.98 1
Event 14 Boys 55 Meter Hurdles
===================================================================
State Record: # 7.50 3/3/2015 DaJuan Seward, Brunswick Hi
Name Year School Prelims H#
===================================================================
Preliminaries
1 282 Kelso, Delonta 11 Appomattox C 7.91Q 1
2 405 Hicks, Robert 12 Maggie Walke 7.97Q 2
3 462 Davenport, Alex 11 Patrick Henr 8.00Q 3
4 312 Amon, Felix 12 Bruton 8.15q 1
5 310 Rice, Kwante' 11 Brunswick Hi 8.37q 3
6 461 Bradley, Dru 12 Patrick Henr 8.72q 2
7 362 Moss, Markell 11 George Wythe 8.83q 3
8 453 Rice, Traven 10 Northumberla 8.91q 1
9 326 Miller, Logan 12 Buffalo Gap 8.95 1
10 426 Shupe, Branson 10 Marion 9.09 3
11 305 Gillis, Daniel 12 Brunswick Hi 9.29 2
12 475 Allen, Hunter 12 Riverheads 9.75 1
13 364 Russell, Malaki 11 George Wythe 9.78 2
14 429 Wyatt, Austin 12 Marion 9.81 3
15 365 Sawyers, Darius 11 George Wythe 9.87 2
16 480 Foxx, Aaron 12 Riverheads 9.98 3
17 493 Bear, Cameron 11 Rural Retrea 10.38 2
-- 385 Falter, Cole 11 Luray DQ 3
Event 14 Boys 55 Meter Hurdles
=======================================================================
State Record: # 7.50 3/3/2015 DaJuan Seward, Brunswick Hi
Name Year School Finals Points
=======================================================================
Finals
1 282 Kelso, Delonta 11 Appomattox C 7.83 10
2 462 Davenport, Alex 11 Patrick Henr 7.90 8
3 405 Hicks, Robert 12 Maggie Walke 7.97 6
4 310 Rice, Kwante' 11 Brunswick Hi 8.43 5
5 312 Amon, Felix 12 Bruton 8.54 4
6 461 Bradley, Dru 12 Patrick Henr 8.64 3
7 453 Rice, Traven 10 Northumberla 8.72 2
8 362 Moss, Markell 11 George Wythe 9.09 1
Event 15 Girls 4x200 Meter Relay
==========================================================================
State Record: # 1:51.81 3/3/2015 Bruton, Bruton
D Hill, K Weddle, S Tracy, R Finley-Flowers
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Brunswick High 'A' 1:53.61 6 10
1) 35 Bowser, Shakiya 11 2) 36 Bradley, Taijah 10
3) 34 Alexander, Ciera 12 4) 45 Trotter, Le'Tishay 12
2 Maggie Walker 'A' 1:54.49 6 8
1) 141 Fisk, Fionnuala 12 2) 145 Hill, Taylor 10
3) 154 Vaughan, Nia 10 4) 149 Millar, Abigail 10
3 Bruton 'A' 1:55.76 4 6
1) 47 Andrews, Tayah 12 2) 51 Crossley, NaTavia 10
3) 54 Smith, Ha'ani 9 4) 55 Tracy, Sarah 10
4 James River (Buchanan) 'A' 1:56.44 6 5
1) 114 Walker, Erin 9 2) 107 Hildebrand, Cameron 9
3) 111 Ogle, Lauren 11 4) 113 Walker, Emily 11
5 Marion 'A' 1:57.64 5 4
1) 157 Billings, Cameron 10 2) 158 Blevins, Kalyn 11
3) 162 Horne, Victoria 10 4) 159 Cox, Callee 11
6 Stuarts Draft 'A' 1:57.74 3 3
1) 234 Goodwin, Kaitlyn 12 2) 235 Gray, Makenzie 10
3) 237 Ramsey, Jordan 9 4) 236 Jones, Sarina 12
7 Nelson County 'A' 1:58.50 4 2
1) 191 Wulin, Allison 12 2) 188 McGarry, Raelyn 10
3) 183 Garvey, Grace 10 4) 186 Gunden, Annabelle 12
8 Buffalo Gap 'A' 1:58.81 6 1
1) 57 Budsinki, Julia 12 2) 59 Clifton, Sierra 12
3) 62 Strange, Lexi 9 4) 63 Wheeler, Natalie 10
9 Prince Edward County High Scho 'A' 1:59.53 5
1) 207 Miller, Tanasia 12 2) 204 Booker, Jordan 9
3) 205 Booker, Makayla 12 4) 525 Muhammed, Salma 9
10 East Rockingham High School 'A' 1:59.61 4
1) 70 Crider, Ashley 9 2) 74 Rouse, R'Maani 12
3) 72 Murray, Sierra 10 4) 73 Nott, Rachel 10
11 William Campbell Combined Scho 'A' 1:59.73 3
1) 252 Graves, MaKayla 10 2) 253 Hamlett, Shakirah 11
3) 254 Horn, Sabrina 10 4) 255 King, Kaitlyn 11
12 Appomattox County High School 'A' 1:59.75 3
1) 17 Pless, Keanna 11 2) 12 Johnson, Zipporah 11
3) 7 Hodge, Tia 12 4) 16 Pennix, Nydia 10
13 Auburn 'A' 1:59.95 2
1) 27 Lester, Abi 12 2) 30 Nagel, Jessica 9
3) 32 Stone, Abby 9 4) 528 Wright, Maddie 9
14 Northampton 'A' 2:00.26 2
1) 196 Upshur, Quazhanik 10 2) 193 Harmon, Rodjenek 12
3) 194 Richardson, nia 11 4) 195 Upshur, Denise 11
15 Riverheads 'A' 2:00.55 5
1) 213 Annese, Jordan 10 2) 215 Carpenter, Hanley 10
3) 221 Miller, Madison 10 4) 224 Wood, Bess 10
16 Luray 'A' 2:00.99 5
1) 127 Drake, Briana 10 2) 136 Taylor, Haley 10
3) 129 Fitzwater, Alyssa 12 4) 126 Clark, Katy 11
17 Wilson Memorial 'A' 2:02.16 4
1) 264 Linder, Gabby 12 2) 265 McCray, McKaila 11
3) 266 Miller, Emilie 10 4) 267 Prye, Natalie 11
18 George Wythe (Wytheville) 'A' 2:03.04 2
1) 92 Shupe, Cha 11 2) 94 Williams, Mia 9
3) 91 Lampkins, Brea 11 4) 93 Storms, Abby 11
19 Tazewell 'A' 2:04.83 3
1) 239 Coleman, Destinee 12 2) 240 McReynolds, Zoe 11
3) 242 Stilwell, Morgan 10 4) 243 Stowers, Garyn 11
20 Gretna High School 'A' 2:06.30 1
1) 103 Stone, Shaquanna 11 2) 98 Clement, Caitlin 12
3) 101 Mason, Amber 12 4) 96 Barksdale, Trinity 10
21 Floyd County 'A' 2:12.23 1
1) 80 Green, Quintessia 10 2) 82 Negron, Morgan 11
3) 84 Sutherland, Jade 11 4) 76 Avancini, Ryleigh 10
22 Fort Chiswell 'A' 2:14.29 1
1) 85 Burks, Jayde 9 2) 86 Litteral, Jayda 9
3) 87 Musick, Carlie 11 4) 88 Sayles, Tye-Anne 9
Event 16 Boys 4x200 Meter Relay
==========================================================================
State Record: # 1:36.41 3/3/2015 Appomattox County High School, Appomattox
R Jackson, T Walker, D Kelso, D Kelso
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Riverheads 'A' 1:36.89 5 10
1) 476 Campbell, Garrett 12 2) 479 Diehl, Landon 12
3) 484 Shover, Jackson 10 4) 482 Kasak, James 12
2 Prince Edward County High Scho 'A' 1:37.07 3 8
1) 468 Moses, Bryan 11 2) 466 Dubose, Dennis 11
3) 471 Walton, Rajai 11 4) 469 Scott, Brandon 11
3 Appomattox County High School 'A' 1:37.16 5 6
1) 281 Kelso, DeAndre 12 2) 289 Walker, Trey 11
3) 282 Kelso, Delonta 11 4) 273 Dews, Deven 12
4 Maggie Walker 'A' 1:38.06 4 5
1) 409 Johndrow, Alex 11 2) 404 Hicks, Chris 11
3) 405 Hicks, Robert 12 4) 411 Nissly, David 10
5 Brunswick High 'A' 1:39.00 5 4
1) 310 Rice, Kwante' 11 2) 304 Fisher, Tyreese 12
3) 311 Simmons, Isaiah 9 4) 303 Evans, Thomas 10
6 East Rockingham High School 'A' 1:39.87 2 3
1) 342 Breeden, Chandler 9 2) 346 Pearson, Livi 12
3) 344 Eckels, Nick 10 4) 345 Fields, Isaiah 11
7 Martinsville 'A' 1:40.06 3 2
1) 432 Niblett, Jaquan 11 2) 434 Toney, Tyrese 10
3) 435 Turner, Keylan 12 4) 437 Waller, Dearius 12
8 Bruton 'A' 1:40.34 5 1
1) 321 Sakimura, Tyler 11 2) 314 Brooks, Darian 10
3) 315 Crim-Dougherty, Isaiah 11 4) 317 Gist, Isaiah 10
9 Auburn 'A' 1:40.80 3
1) 291 Chestnut, Cameron 10 2) 294 Fleenor, Jordan 12
3) 297 Justice, Brandon 10 4) 298 Martin, Noah 11
10 Nottoway 'A' 1:40.94 4
1) 454 Bassfield, Daquan 11 2) 456 Omoahl, Adrian 10
3) 455 Donnell, Eppes 10 4) 458 Walton, Marqueis 12
11 Wilson Memorial 'A' 1:41.19 3
1) 514 Edwards, Julian 12 2) 515 Folks, Kaeleb 11
3) 516 Garvey, John 11 4) 522 Thompson, Joey 11
12 George Wythe (Wytheville) 'A' 1:41.49 4
1) 365 Sawyers, Darius 11 2) 363 Robinson, Ellis 12
3) 362 Moss, Markell 11 4) 361 Layman, Will 10
13 Buffalo Gap 'A' 1:43.23 4
1) 323 Comer, Austin 12 2) 324 Huff, Aaron 12
3) 330 Thompson, Sam 12 4) 331 Wheeler, Lucas 11
14 Luray 'A' 1:43.92 2
1) 387 Holloway, Brian 11 2) 395 Zitzer, Zach 10
3) 385 Falter, Cole 11 4) 391 Moyer, Jacob 12
15 Mathews 'A' 1:44.27 1
1) 440 Moughon, Jason 12 2) 443 Thomas, Jalen 11
3) 444 White, Timothy 12 4) 446 Wright, Hunter 12
16 Patrick Henry (G. Spring) 'A' 1:44.71 1
1) 461 Bradley, Dru 12 2) 460 Adkins, Jarrett 11
3) 463 Dickenson, Cole 11 4) 462 Davenport, Alex 11
17 Tazewell 'A' 1:46.09 2
1) 500 Hayes, Josh 12 2) 501 Lynch, Michael 12
3) 502 Pilkins, Jacob 11 4) 503 Wright, Tyler 11
18 Floyd County 'A' 1:53.63 1
1) 353 Parvin, Mitchell 10 2) 360 Webb, Cole 10
3) 530 Tsang, Michael 4) 531 Mason, Parker
Event 17 Girls 4x400 Meter Relay
==========================================================================
State Record: # 4:13.68 2014 Brunswick, Brunswick
Brooke Stith, Bria Stith, Trotter, Bennett
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Maggie Walker 'A' 4:14.69 5 10
1) 150 Perry, Clare 11 2) 151 Pointer, Khloe 11
3) 140 Call, Emma 12 4) 146 Hiremath, Shanthi 12
2 Auburn 'A' 4:31.11 4 8
1) 27 Lester, Abi 12 2) 28 Miller, Laurel 11
3) 527 Musselman, Jessica 9 4) 528 Wright, Maddie 9
3 Buffalo Gap 'A' 4:32.48 5 6
1) 64 Wilson, Becca 12 2) 62 Strange, Lexi 9
3) 59 Clifton, Sierra 12 4) 526 Simmons, Tiffany 9
4 Nelson County 'A' 4:33.17 5 5
1) 191 Wulin, Allison 12 2) 185 Gumm, Rosie 10
3) 187 Harris, Alyssa 12 4) 188 McGarry, Raelyn 10
5 James River (Buchanan) 'A' 4:33.25 5 4
1) 105 Baker, Olivia 10 2) 107 Hildebrand, Cameron 9
3) 110 McClung, Kaitlyn 10 4) 116 Wiley, Katelyn 9
6 Brunswick High 'A' 4:40.50 4 3
1) 35 Bowser, Shakiya 11 2) 36 Bradley, Taijah 10
3) 34 Alexander, Ciera 12 4) 45 Trotter, Le'Tishay 12
7 Bruton 'A' 4:40.64 3 2
1) 47 Andrews, Tayah 12 2) 50 Brotherton, Rachel 10
3) 54 Smith, Ha'ani 9 4) 55 Tracy, Sarah 10
8 Prince Edward County High Scho 'A' 4:43.00 3 1
1) 204 Booker, Jordan 9 2) 205 Booker, Makayla 12
3) 525 Muhammed, Salma 9 4) 212 Wynn, Montiera 10
9 East Rockingham High School 'A' 4:47.72 4
1) 70 Crider, Ashley 9 2) 74 Rouse, R'Maani 12
3) 72 Murray, Sierra 10 4) 73 Nott, Rachel 10
10 Wilson Memorial 'A' 4:47.74 3
1) 256 Acord, Tiana 11 2) 265 McCray, McKaila 11
3) 267 Prye, Natalie 11 4) 271 Tuttle, Spencer 9
11 Marion 'A' 4:49.11 4
1) 164 Reedy, Hannah 10 2) 157 Billings, Cameron 10
3) 162 Horne, Victoria 10 4) 158 Blevins, Kalyn 11
12 Appomattox County High School 'A' 4:53.43 2
1) 8 Hubbard, Tiana 12 2) 1 Baldwin, Mary 10
3) 19 Thomas, Shayla 11 4) 13 McClenny, Claire 12
13 Riverheads 'A' 4:55.83 3
1) 213 Annese, Jordan 10 2) 214 Botkin, Courtney 12
3) 215 Carpenter, Hanley 10 4) 224 Wood, Bess 10
14 Luray 'A' 4:58.67 2
1) 125 Berry, Rachel 12 2) 135 Stephens, Brianna 12
3) 137 Waldron, Trinity 10 4) 126 Clark, Katy 11
15 Gretna High School 'A' 5:01.30 1
1) 96 Barksdale, Trinity 10 2) 97 Carter, Alexus 12
3) 101 Mason, Amber 12 4) 98 Clement, Caitlin 12
16 Virginia High School 'A' 5:01.70 2
1) 246 Trotter, Kaitlyn 12 2) 247 Trotter, Kimberly 12
3) 248 Trotter, Lauren 12 4) 250 Vincill, Abi 10
-- Tazewell 'A' DNF 1
1) 239 Coleman, Destinee 12 2) 241 Sheets, Lora 12
3) 242 Stilwell, Morgan 10 4) 243 Stowers, Garyn 11
Event 18 Boys 4x400 Meter Relay
==========================================================================
State Record: # 3:31.67 3/3/2015 Maggie Walker, Maggie Walke
R Buscaglia, R Hicks, E Kim *, S Miller *
School Finals H# Points
==========================================================================
1 Brunswick High 'A' 3:39.95 3 10
1) 310 Rice, Kwante' 11 2) 301 Bell, Jukeim 12
3) 305 Gillis, Daniel 12 4) 303 Evans, Thomas 10
2 Appomattox County High School 'A' 3:40.34 4 8
1) 278 Henderson, Shurka 12 2) 289 Walker, Trey 11
3) 279 Jackson, Fox 11 4) 286 Perkins, Xavondre 12
3 Maggie Walker 'A' 3:40.35 4 6
1) 398 Buscaglia, Ryan 11 2) 404 Hicks, Chris 11
3) 409 Johndrow, Alex 11 4) 407 Huynh, Chester 9
4 Bruton 'A' 3:41.58 4 5
1) 317 Gist, Isaiah 10 2) 319 Mahoney, Kevin 10
3) 321 Sakimura, Tyler 11 4) 322 Turner, Garrett 10
5 Buffalo Gap 'A' 3:43.53 3 4
1) 323 Comer, Austin 12 2) 324 Huff, Aaron 12
3) 326 Miller, Logan 12 4) 327 mohler, carter 11
6 Nelson County 'A' 3:44.51 3 3
1) 448 Ellis-Rose, Devonte 10 2) 449 Haywood, Josh 11
3) 450 Jimenez, Diego 11 4) 451 Orrock, Brian 12
7 Lancaster 'A' 3:47.81 2 2
1) 374 Benton, Zac 11 2) 376 Dameron, Chris 9
3) 380 Redmond, Divaris 11 4) 378 Kelley, Patrick 12
8 Floyd County 'A' 3:50.84 3 1
1) 352 Jeppson, Yonas 11 2) 357 Staples, Noah 11
3) 358 Sutphin, Bryson 12 4) 349 Agee, Caleb 12
9 Riverheads 'A' 3:51.02 1
1) 475 Allen, Hunter 12 2) 478 Conner, Hunter 10
3) 476 Campbell, Garrett 12 4) 484 Shover, Jackson 10
10 Wilson Memorial 'A' 3:51.84 2
1) 514 Edwards, Julian 12 2) 516 Garvey, John 11
3) 521 Stewart, Justin 10 4) 519 Schrauder, Jacob 11
11 Luray 'A' 3:53.57 2
1) 387 Holloway, Brian 11 2) 529 Wright, Chris 12
3) 395 Zitzer, Zach 10 4) 384 Campbell, Shaun 11
12 East Rockingham High School 'A' 3:57.65 2
1) 341 Alt, Trenton 10 2) 344 Eckels, Nick 10
3) 345 Fields, Isaiah 11 4) 347 Peterson, Bryce 11
13 Mathews 'A' 3:59.51 1
1) 440 Moughon, Jason 12 2) 441 Robinson, Marcus 12
3) 444 White, Timothy 12 4) 446 Wright, Hunter 12
14 Tazewell 'A' 4:05.45 1
1) 499 Brown, Austin 12 2) 500 Hayes, Josh 12
3) 501 Lynch, Michael 12 4) 502 Pilkins, Jacob 11
15 Marion 'A' 4:09.48 1
1) 418 Griffin, Thomas 10 2) 419 Hoofnagle, Cody 11
3) 427 Thomas, Nathan 12 4) 420 Mckinnon, Colton 12
-- Auburn 'A' DQ 4
1) 291 Chestnut, Cameron 10 2) 292 DeHart, Tanner 12
3) 295 Hallinan, Caleb 11 4) 297 Justice, Brandon 10
Event 19 Girls 4x800 Meter Relay
=======================================================================
State Record: # 10:27.10 3/3/2015 Maggie Walker, Maggie Walke
A Shekharan, W King, C Wilson, K Pointer
School Finals Points
=======================================================================
1 Maggie Walker 'A' 10:31.61 10
1) 138 Ackley, Morgan 10 2) 147 King, Willa 12
3) 148 Macedo, Andrea 10 4) 153 Shekharan, Archana 11
2 Auburn 'A' 10:38.19 8
1) 22 Dominy, Caitlin 9 2) 28 Miller, Laurel 11
3) 527 Musselman, Jessica 9 4) 31 Smoot, Olivia 10
3 Floyd County 'A' 10:49.43 6
1) 77 Belcher, Brittany 10 2) 79 Enggaard, Kathrine 10
3) 81 Harris, Emily 11 4) 83 Phillips, Chloe 10
4 Virginia High School 'A' 10:55.88 5
1) 246 Trotter, Kaitlyn 12 2) 247 Trotter, Kimberly 12
3) 250 Vincill, Abi 10 4) 249 Trotter, Lindsey 12
5 Northumberland 'A' 11:00.87 4
1) 199 Blake, Savannah 10 2) 197 Bea, Khadijah 10
3) 200 Eguiguren, Rain 10 4) 198 Bea, Trinity 11
6 James River (Buchanan) 'A' 11:06.97 3
1) 105 Baker, Olivia 10 2) 108 Jones, Tessa 9
3) 110 McClung, Kaitlyn 10 4) 115 Wentworth, Abigale 10
7 Wilson Memorial 'A' 11:08.69 2
1) 260 Farley, Olivia 10 2) 267 Prye, Natalie 11
3) 269 Sanders, Erica 10 4) 271 Tuttle, Spencer 9
8 Robert E. Lee (Staunton) 'A' 11:24.35 1
1) 225 Corbin, Haley 10 2) 226 Corbin, Savannah 10
3) 227 Linkenhoker, Brette 12 4) 228 Tillen, Kitty 9
9 Buffalo Gap 'A' 11:25.40
1) 57 Budsinki, Julia 12 2) 58 Cahill, Anna 11
3) 526 Simmons, Tiffany 9 4) 64 Wilson, Becca 12
10 Riverheads 'A' 11:41.85
1) 217 Ferguson, Veronica 10 2) 218 Frederick, Hannah 12
3) 219 Hunsberger, Kordelia 9 4) 220 Jones, Jodi 10
11 Rural Retreat 'A' 11:44.32
1) 230 Huffard, Berklee 10 2) 229 Crisp, Cassie 9
3) 232 Smith, Brooke 10 4) 231 Poole, Bryce 10
12 Lancaster 'A' 11:47.43
1) 119 Frere, Mary 11 2) 121 Meadows, Alyssa 10
3) 123 Tomlin, Jasmyn 11 4) 124 Waller, Vilesha 11
13 Bruton 'A' 11:50.25
1) 48 Bonafe, Zoe 11 2) 53 Roth, Lauren 10
3) 50 Brotherton, Rachel 10 4) 52 Miller, Hannah 10
14 Luray 'A' 11:57.42
1) 131 Liscomb, Bel 10 2) 134 Smith, Erin 10
3) 130 Knight, Tehya 11 4) 125 Berry, Rachel 12
15 Mathews 'A' 12:01.24
1) 180 Stokes, Elizabeth 11 2) 172 Bland, Lauren 10
3) 174 Condron, Tiffany 10 4) 175 Hobert, Maddy 10
Event 20 Boys 4x800 Meter Relay
=======================================================================
State Record: # 8:43.33 3/3/2015 Maggie Walker, Maggie Walke
J Boyle *, M Rucker *, P Wachter *, J Wilck
School Finals Points
=======================================================================
1 Maggie Walker 'A' 8:46.09 10
1) 414 Schmidt, Sterling 12 2) 401 Fitchett, Evan 11
3) 402 Frankel, Max 11 4) 400 Fisher, Evan 12
2 Mathews 'A' 8:52.86 8
1) 438 Adams, Justin 12 2) 439 Jenkins, Jordan 11
3) 443 Thomas, Jalen 11 4) 441 Robinson, Marcus 12
3 Floyd County 'A' 8:57.06 6
1) 352 Jeppson, Yonas 11 2) 357 Staples, Noah 11
3) 356 Shannon, Sami 12 4) 349 Agee, Caleb 12
4 Lancaster 'A' 9:07.26 5
1) 374 Benton, Zac 11 2) 378 Kelley, Patrick 12
3) 379 McCranie, Wyatt 11 4) 380 Redmond, Divaris 11
5 Bruton 'A' 9:08.84 4
1) 322 Turner, Garrett 10 2) 318 Ivanoff, Curt 12
3) 319 Mahoney, Kevin 10 4) 320 Sadler, Ian 11
6 Luray 'A' 9:12.53 3
1) 393 Wood, Derrick 10 2) 529 Wright, Chris 12
3) 387 Holloway, Brian 11 4) 388 Liscomb, Chauncey 10
7 Wilson Memorial 'A' 9:19.18 2
1) 513 Boxley, Landon 12 2) 518 Leo, Vincent 9
3) 519 Schrauder, Jacob 11 4) 523 Wood, Austin 12
8 Cumberland High School 'A' 9:32.13 1
1) 333 Bapties*, Matthew 11 2) 334 Cochran*, Hunter 10
3) 336 Grubbs, Chase 11 4) 337 Reed*, Devin 9
9 Brunswick High 'A' 9:32.28
1) 305 Gillis, Daniel 12 2) 306 Jackson, Jordan 11
3) 301 Bell, Jukeim 12 4) 311 Simmons, Isaiah 9
10 Riverheads 'A' 9:37.01
1) 476 Campbell, Garrett 12 2) 477 Cassell, David 10
3) 481 Hunsberger, Derrike 11 4) 485 Simpson, Rhett 10
11 Buffalo Gap 'A' 9:38.65
1) 325 Miller, Hunter 9 2) 326 Miller, Logan 12
3) 328 Ray, Camron 11 4) 327 mohler, carter 11
12 Appomattox County High School 'A' 9:46.01
1) 279 Jackson, Fox 11 2) 288 Richardson, Christopher 9
3) 275 Duncan, Cameron 10 4) 284 Moore, Jimmy 12
13 Union High School 'A' 9:48.03
1) 508 Hall, Trey 12 2) 505 Bush, Jacob 10
3) 506 Combs, Brandon 12 4) 507 Fox, Jacob 11
14 Marion 'A' 10:19.40
1) 420 Mckinnon, Colton 12 2) 422 Mellinger, J. 10
3) 418 Griffin, Thomas 10 4) 417 Austin, Sam 9
-- Auburn 'A' DQ
1) 293 Dominy, Trevor 12 2) 295 Hallinan, Caleb 11
3) 296 Hurd, Peyton 9 4) 299 Weeks, Branson 10
Event 21 Girls Long Jump
=======================================================================
State Record: # 18-03.50 2014 Meredith Willis, George Wythe
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 146 Hiremath, Shanthi 12 Maggie Walke 16-10.75 10
2 159 Cox, Callee 11 Marion 16-10.25 8
3 2 Burke, Melody 12 Appomattox C 16-09.25 6
4 167 Wagner, Margaret 11 Marion 15-10.75 5
5 223 Wardy, Alice 12 Riverheads 15-10.50 4
6 93 Storms, Abby 11 George Wythe 15-08.50 3
7 35 Bowser, Shakiya 11 Brunswick Hi 15-06.00 2
8 253 Hamlett, Shakirah 11 William Camp 15-02.00 1
9 187 Harris, Alyssa 12 Nelson Count 15-01.00
10 45 Trotter, Le'Tishay 12 Brunswick Hi 15-00.50
11 16 Pennix, Nydia 10 Appomattox C 14-08.00
12 87 Musick, Carlie 11 Fort Chiswel 14-07.00
13 528 Wright, Maddie 9 Auburn 14-04.00
14 4 Davis, Emerald 9 Appomattox C 14-02.50
15 111 Ogle, Lauren 11 James River 14-02.00
15 72 Murray, Sierra 10 East Rocking 14-02.00
17 527 Musselman, Jessica 9 Auburn 14-00.00
18 173 Boyd, Brittanie 10 Mathews 13-06.00
Event 22 Boys Long Jump
=======================================================================
State Record: # 22-07.50 3/3/2015 DaJuan Seward, Brunswick Hi
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 471 Walton, Rajai 11 Prince Edwar 21-05.00 10
2 375 Clayton, Kelvin 12 Lancaster 20-08.00 8
3 304 Fisher, Tyreese 12 Brunswick Hi 20-07.50 6
4 462 Davenport, Alex 11 Patrick Henr 20-05.00 5
5 362 Moss, Markell 11 George Wythe 20-04.75 4
6 280 Jackson, Ryan 10 Appomattox C 20-00.00 3
7 474 Miu, Vlad 12 Radford High 19-10.75 2
8 382 Sutton, Shawn 11 Lancaster 19-07.75 1
9 369 Fowler, William 10 James River 19-06.00
10 497 Phillips, Colby 9 Stuarts Draf 19-02.75
11 461 Bradley, Dru 12 Patrick Henr 18-08.75
12 425 Shaft, Preston 11 Marion 18-08.25
13 286 Perkins, Xavondre 12 Appomattox C 18-08.00
14 448 Ellis-Rose, Devont 10 Nelson Count 18-00.25
Event 23 Girls Triple Jump
=======================================================================
State Record: # 38-04.25 2014 Meredith Willis, George Wythe
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 146 Hiremath, Shanthi 12 Maggie Walke 37-11.25 10
2 36 Bradley, Taijah 10 Brunswick Hi 35-01.00 8
3 45 Trotter, Le'Tishay 12 Brunswick Hi 34-10.75 6
4 2 Burke, Melody 12 Appomattox C 34-07.50 5
5 223 Wardy, Alice 12 Riverheads 34-04.50 4
6 159 Cox, Callee 11 Marion 33-03.50 3
7 93 Storms, Abby 11 George Wythe J33-03.50 2
8 71 Crider, Katie 12 East Rocking 33-03.00 1
9 257 Angel, Savannah 11 Wilson Memor 32-06.25
10 87 Musick, Carlie 11 Fort Chiswel 32-04.25
11 149 Millar, Abigail 10 Maggie Walke 32-04.00
12 111 Ogle, Lauren 11 James River 32-02.50
13 16 Pennix, Nydia 10 Appomattox C 32-00.75
14 231 Poole, Bryce 10 Rural Retrea 31-09.50
15 190 Vest, Adrieanna 10 Nelson Count 31-06.25
16 245 Perry, Taylor 11 Union High S 31-05.75
17 167 Wagner, Margaret 11 Marion 31-05.00
18 67 Rhudy, Molly 9 Chilhowie 31-04.50
19 527 Musselman, Jessica 9 Auburn 31-02.50
20 116 Wiley, Katelyn 9 James River 31-01.00
21 254 Horn, Sabrina 10 William Camp 30-11.75
22 123 Tomlin, Jasmyn 11 Lancaster 30-10.50
23 183 Garvey, Grace 10 Nelson Count 30-06.00
24 35 Bowser, Shakiya 11 Brunswick Hi 29-04.50
25 4 Davis, Emerald 9 Appomattox C 29-03.75
26 166 Stiefel, Brittany 10 Marion 28-05.00
Event 24 Boys Triple Jump
=======================================================================
State Record: # 48-09.50 3/3/2015 DaJuan Seward, Brunswick Hi
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 458 Walton, Marqueis 12 Nottoway 44-11.50 10
2 382 Sutton, Shawn 11 Lancaster 43-11.00 8
3 375 Clayton, Kelvin 12 Lancaster 43-00.75 6
4 471 Walton, Rajai 11 Prince Edwar 41-10.25 5
5 462 Davenport, Alex 11 Patrick Henr 40-09.75 4
6 305 Gillis, Daniel 12 Brunswick Hi 40-00.75 3
7 448 Ellis-Rose, Devont 10 Nelson Count 39-08.50 2
8 511 Ashley, Jahmal 11 William Camp 39-06.00 1
9 362 Moss, Markell 11 George Wythe 39-03.00
10 304 Fisher, Tyreese 12 Brunswick Hi 38-09.75
10 494 Crigger, Colin 10 Rural Retrea 38-09.75
12 369 Fowler, William 10 James River 38-03.50
13 282 Kelso, Delonta 11 Appomattox C 38-02.00
14 461 Bradley, Dru 12 Patrick Henr 37-11.75
15 474 Miu, Vlad 12 Radford High 37-11.00
16 306 Jackson, Jordan 11 Brunswick Hi 37-09.50
17 276 Fleshman, Phillip 11 Appomattox C 36-05.50
18 301 Bell, Jukeim 12 Brunswick Hi 36-05.00
19 332 Ramirez, Raul 10 Chilhowie 36-04.00
20 311 Simmons, Isaiah 9 Brunswick Hi 32-09.00
Event 25 Girls High Jump
=======================================================================
State Record: # 5-05 3/3/2015 Mara Briggs, Marion
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 159 Cox, Callee 11 Marion 5-00.00 10
2 2 Burke, Melody 12 Appomattox C 4-10.00 8
3 122 Scott, Aloni 12 Lancaster J4-10.00 6
4 72 Murray, Sierra 10 East Rocking J4-10.00 5
5 189 Pouliot, Nicole 11 Nelson Count 4-08.00 4
6 245 Perry, Taylor 11 Union High S J4-08.00 3
7 112 Shulz, Susan 10 James River J4-08.00 2
8 36 Bradley, Taijah 10 Brunswick Hi J4-08.00 1
9 259 Clayton, Lauren 11 Wilson Memor 4-06.00
9 254 Horn, Sabrina 10 William Camp 4-06.00
9 265 McCray, McKaila 11 Wilson Memor 4-06.00
12 234 Goodwin, Kaitlyn 12 Stuarts Draf 4-04.00
12 268 Ritts, Kylie 11 Wilson Memor 4-04.00
12 111 Ogle, Lauren 11 James River 4-04.00
Event 26 Boys High Jump
=======================================================================
State Record: # 6-06 2014 Ryan Shepherd, East Rockingham
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 472 Burke, Jacob 12 Radford High 6-05.00 10
2 471 Walton, Rajai 11 Prince Edwar J6-05.00 8
3 316 Danek, David 12 Bruton 6-04.00 6
4 304 Fisher, Tyreese 12 Brunswick Hi 6-03.00 5
5 273 Dews, Deven 12 Appomattox C 6-00.00 4
6 280 Jackson, Ryan 10 Appomattox C J6-00.00 3
7 458 Walton, Marqueis 12 Nottoway 5-10.00 2
8 366 Skeens, Reid 10 George Wythe J5-10.00 1
9 495 Lehmann, Dylan 11 Stuarts Draf J5-10.00
10 468 Moses, Bryan 11 Prince Edwar 5-08.00
10 371 Shultz, Jack 12 James River 5-08.00
10 286 Perkins, Xavondre 12 Appomattox C 5-08.00
13 331 Wheeler, Lucas 11 Buffalo Gap 5-06.00
13 332 Ramirez, Raul 10 Chilhowie 5-06.00
13 382 Sutton, Shawn 11 Lancaster 5-06.00
13 453 Rice, Traven 10 Northumberla 5-06.00
13 418 Griffin, Thomas 10 Marion 5-06.00
18 323 Comer, Austin 12 Buffalo Gap 5-04.00
Event 27 Girls Pole Vault
=======================================================================
State Record: # 9-06 3/3/2015 Shanthi Hiremath, Maggie Walke
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 146 Hiremath, Shanthi 12 Maggie Walke 10-03.00# 10
2 143 Hanes, Caroline 12 Maggie Walke 8-00.00 8
3 266 Miller, Emilie 10 Wilson Memor 7-06.00 6
4 139 Bale, Megan 9 Maggie Walke 6-06.00 5
5 182 Cooper, Madelyn 10 Nelson Count 6-00.00 4
-- 265 McCray, McKaila 11 Wilson Memor NH
Event 28 Boys Pole Vault
=======================================================================
State Record: # 12-09 3/3/2015 David Cummings, James River
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 404 Hicks, Chris 11 Maggie Walke 10-09.00 10
2 398 Buscaglia, Ryan 11 Maggie Walke 10-03.00 8
3 291 Chestnut, Cameron 10 Auburn J10-03.00 6
4 345 Fields, Isaiah 11 East Rocking J10-03.00 5
5 341 Alt, Trenton 10 East Rocking 8-09.00 4
6 413 Sachs, Adam 9 Maggie Walke 8-03.00 3
7 521 Stewart, Justin 10 Wilson Memor 7-03.00 2
Event 29 Girls Shot Put
=======================================================================
State Record: # 36-02 2014 Younique Morgan, Brunswick
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 233 Beverly, Paetyn 12 Stuarts Draf 37-08.00# 10
2 165 Richardson, McKens 12 Marion 37-00.50# 8
3 23 Earnest, Leah 11 Auburn 35-00.50 6
4 118 Hawkins, Daphne 12 John S. Batt 34-11.00 5
5 75 Akers, Saira 10 Floyd County 34-02.00 4
6 161 Hall, Kolleen 12 Marion 32-05.00 3
7 84 Sutherland, Jade 11 Floyd County 32-02.50 2
8 41 Morgan, Accura 11 Brunswick Hi 32-02.00 1
9 21 Boyd, Michayla 9 Auburn 31-07.00
10 11 Jackson, Desmond 11 Appomattox C 31-03.00
11 251 Worley, Aalliyah 10 Virginia Hig 31-02.00
12 73 Nott, Rachel 10 East Rocking 30-11.00
12 109 Krantz, Tara 10 James River 30-11.00
14 176 Kelly, Casey 11 Mathews 30-10.00
15 202 Higgins, Makaylin 11 Parry McClue 30-04.50
16 179 Schlosshan, Andie 10 Mathews 30-02.00
17 47 Andrews, Tayah 12 Bruton 30-00.50
18 262 Ingersoll, Tara 11 Wilson Memor 29-09.50
19 44 Seward, Ayanna 12 Brunswick Hi 29-06.50
20 10 Hurt, Shavonda 10 Appomattox C 28-10.00
21 261 Fitzgerald, Madiso 10 Wilson Memor 28-09.00
22 177 Maultsby, Kennedy 10 Mathews 28-02.00
23 163 Keith, Hayley 11 Marion 28-01.50
24 60 Simmons, Katy 11 Buffalo Gap 28-01.00
25 201 George, Kiki 10 Parry McClue 27-07.50
26 216 Diehl, Lana 10 Riverheads 27-07.00
27 95 Barbour, Destiny 12 Gretna High 26-11.00
28 117 Zigafoose, Brianna 10 James River 25-11.50
29 181 Brown, Megan 9 Nelson Count 25-06.00
30 133 Sine, Alexis 12 Luray 25-00.00
Event 30 Boys Shot Put
=======================================================================
State Record: # 55-09 2014 Anthony Bowling, Marion
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 367 Albert, Michael 12 James River 51-08.00 10
2 351 Hughes, Daryn 12 Floyd County 50-04.00 8
3 290 Boyd, Michael 12 Auburn 46-01.00 6
4 459 Fischer, Josh 10 Parry McClue 45-06.00 5
5 429 Wyatt, Austin 12 Marion 44-09.00 4
6 498 Snell, Johnathan 12 Stuarts Draf 43-07.50 3
7 470 Trent, Markeem 11 Prince Edwar 43-01.50 2
8 460 Adkins, Jarrett 11 Patrick Henr 42-02.00 1
9 397 Buckberg, Michael 11 Maggie Walke 42-00.50
10 373 Mcmurray, Tj 12 John S. Batt 41-11.50
11 329 Ryan, A.J 11 Buffalo Gap 41-11.00
12 368 dennis, cameron 11 James River 41-09.00
13 302 Boothe, Keyon 10 Brunswick Hi 40-05.00
13 372 Wright, Donta 11 James River 40-05.00
15 360 Webb, Cole 10 Floyd County 40-02.00
16 496 Mcintire, Trevor 10 Stuarts Draf 39-10.50
17 431 Dalton, Jeffrey 10 Martinsville 39-10.00
18 447 Arthur, Jeremy 12 Nelson Count 38-02.50
19 436 Valentine, Cameron 10 Martinsville 34-05.00
Women - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Maggie Walker 173 2) Brunswick High 42
3) Marion 41 4) Auburn 37
5) James River (Buchanan) 32 6) Appomattox County High Sc 29
7) Bruton 26 8) Floyd County 25
9) Riverheads 24 10) Wilson Memorial 23
11) Nelson County 21 12) Buffalo Gap 15
12) Virginia High School 15 12) Prince Edward County High 15
15) Stuarts Draft 13 16) George Wythe (Wytheville) 8
17) Northumberland 7 18) East Rockingham High Scho 6
18) Lancaster 6 20) John S. Battle 5
20) Cumberland High School 5 22) William Campbell Combined 4
23) Union High School 3 23) Martinsville 3
25) Robert E. Lee (Staunton) 1
Men - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Maggie Walker 94 2) Prince Edward County High 50
3) Brunswick High 45 4) Lancaster 44
5) Appomattox County High Sch 39 6) East Rockingham High Scho 31
7) Auburn 29 8) Floyd County 27
9) Riverheads 26 9) Bruton 26
11) Patrick Henry (G. Spring) 21 12) Robert E. Lee (Staunton) 20
13) James River (Buchanan) 15.50 14) Martinsville 14
14) Wilson Memorial 14 16) Nelson County 13
16) Mathews 13 18) Nottoway 12
18) Radford High School 12 20) George Wythe (Wytheville) 6
20) Buffalo Gap 6 20) Rural Retreat 6
23) Parry McCluer 5 24) Stuarts Draft 4.50
25) Marion 4 26) Luray 3
27) Northumberland 2 28) Cumberland High School 1
28) William Campbell Combined 1
Girls 55 Meter Dash State 3A
============================================================================
National: N 6.68 1996 A. Latimer (Co.) & A. Williams (Cal.)
Meet: M 7.21 2014 Latrice Morris, Heritage
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 35 Aduma, Amira 11 Phoebus 7.13 M 7.20Q 3
2 797 Hanks, Maya 11 Tabb 7.28 7.37Q 2
3 196 Okoronkwo, Oge 10 Christiansburg 7.51 7.39Q 1 7.3865
4 319 Martin, Matasha 11 Fluvanna County 7.32 7.39q 1 7.3885
5 552 Biggs, Loren 9 Lakeland 7.50 7.40q 1
6 554 Rountree, Kiera 12 Lakeland 7.36 7.42q 2
7 478 Bell, Nelestra 11 John Marshal 7.40 7.43q 3
8 441 Morris, Cleo 12 James Monroe 7.50 7.45q 2
9 418 Copeland, Asha 11 I.C. Norcom 7.30 7.45 1
10 390 N'Eiaye, Sarah 9 Heritage Lynchbu 7.57 7.53 2
11 420 Lane, Jaylyn 10 I.C. Norcom 7.53 7.57 2
12 841 Wallace, Akira 10 Warhill 7.48 7.58 3
13 835 Jones, Jacqueline 9 Warhill 7.57 7.59 1
14 437 Brown, Sharnea 12 James Monroe 7.54 7.67 3
15 423 Ricks, Kyra 12 I.C. Norcom 7.56 7.67 3
16 486 Smith, Ashley 11 John Marshal 7.60 7.69 3
17 860 Heon, Nichole 11 Western Albemarl 7.76 7.76 2
18 439 Jones, Imani 11 James Monroe 7.59 7.77 2
19 422 Ricks, Ciani 9 I.C. Norcom 7.58 7.80 1
Girls 55 Meter Dash State 3A
================================================================================
National: N 6.68 1996 A. Latimer (Co.) & A. Williams (Cal.)
Meet: M 7.21 2014 Latrice Morris, Heritage
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 35 Aduma, Amira 11 Phoebus 7.20 7.21M 10
2 797 Hanks, Maya 11 Tabb 7.37 7.34 8
3 196 Okoronkwo, Oge 10 Christiansburg 7.39 7.40 6
4 552 Biggs, Loren 9 Lakeland 7.40 7.42 5
5 554 Rountree, Kiera 12 Lakeland 7.42 7.43 4
6 478 Bell, Nelestra 11 John Marshal 7.43 7.47 3
7 319 Martin, Matasha 11 Fluvanna County 7.39 7.49 2
8 441 Morris, Cleo 12 James Monroe 7.45 7.50 1
Preliminaries
9 418 Copeland, Asha 11 I.C. Norcom 7.45
10 390 N'Eiaye, Sarah 9 Heritage Lynchbu 7.53
11 420 Lane, Jaylyn 10 I.C. Norcom 7.57
12 841 Wallace, Akira 10 Warhill 7.58
13 835 Jones, Jacqueline 9 Warhill 7.59
14 437 Brown, Sharnea 12 James Monroe 7.67
15 423 Ricks, Kyra 12 I.C. Norcom 7.67
16 486 Smith, Ashley 11 John Marshal 7.69
17 860 Heon, Nichole 11 Western Albemarl 7.76
18 439 Jones, Imani 11 James Monroe 7.77
19 422 Ricks, Ciani 9 I.C. Norcom 7.80
Girls 300 Meter Dash State 3A
===================================================================================
National: N 36.96 2006 Francena McCorory (Virginia)
Meet: M 40.96 2014 Latrice Morris, Heritage
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 35 Aduma, Amira 11 Phoebus 40.09 40.98 4 10
2 797 Hanks, Maya 11 Tabb 42.97 42.54 2 8
3 424 Whitaker, Naomi 12 I.C. Norcom 40.46 42.58 4 6
4 420 Lane, Jaylyn 10 I.C. Norcom 42.45 42.81 4 5
5 96 Gardner, Stephanie 11 Blacksburg High 42.93 42.86 3 4
6 441 Morris, Cleo 12 James Monroe 42.84 43.34 3 3
7 418 Copeland, Asha 11 I.C. Norcom 41.30 43.43 4 2
8 388 Megginson, Tamiyah 10 Heritage Lynchbu 43.86 43.55 2 1
9 412 Sorrentino, Bella 11 Hidden Valley 42.92 43.62 3
10 421 McMillan, Faith 10 I.C. Norcom 43.36 43.83 2
11 855 Berg, Katrine 9 Western Albemarl 44.75 44.25 1
12 5 Landes, Morgan 11 Broadway 44.25 44.65 1
Girls 500 Meter Dash State 3A
===================================================================================
National: N 1:10.30 2008 Chanelle Price (Pennsylvania)
Meet: M 1:17.29 2015 Audrey Hurley, Lafayette
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 424 Whitaker, Naomi 12 I.C. Norcom 1:19.18 1:16.96M 4 10
2 35 Aduma, Amira 11 Phoebus 1:19.07 1:17.12M 4 8
3 106 Richardson, Mikayl 12 Blacksburg High 1:16.36 1:17.53 4 6
4 419 Hodges, Channelle 10 I.C. Norcom 1:21.70 1:19.68 3 5
5 709 Moorefield, Savann 11 Patrick County 1:22.10 1:20.25 2 4
6 38 Diaz, Tenderly 10 Phoebus 1:20.81 1:20.43 3 3
7 192 Bower, Ally 12 Christiansburg 1:22.03 1:21.87 3 2
8 97 Gholston, Adiah 11 Blacksburg High 1:19.85 1:22.50 4 1
9 416 Brown, Nicole 11 I.C. Norcom 1:23.30 1:22.81 1
10 94 Elliott, Kaitlyn 11 Blacksburg High 1:23.21 1:23.21 2
11 864 Outlaw, Caroline 12 Western Albemarl 1:21.97 1:23.30 3
12 108 Sheen, Catherine 10 Blacksburg High 1:22.91 1:24.82 2
13 779 McKinney, Kelly 12 Spotswood 1:24.83 1:26.83 1
-- 387 Mcmillan, Michaya 10 Heritage Lynchbu 1:22.34 DQ 2 broke early
Girls 1000 Meter Run State 3A
================================================================================
National: N 2:43.40 2005 Sarah Bowman (Virginia)
Meet: M 2:57.46 2014 Katie Fortner, Cave Spring
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 132 Goetz, Lydia 10 Brentsville 3:11.22 3:02.99 10
2 871 Witt, Averi 11 Western Albemarl 3:04.21 3:04.67 8
3 106 Richardson, Mikayl 12 Blacksburg High 3:02.44 3:05.14 6
4 803 Wright, Emily 12 Tabb 3:06.48 3:05.19 5
5 707 Hubbard, Emma 12 Patrick County 3:13.39 3:07.29 4
6 679 Habermeyer, Laura 12 Monticello 3:11.49 3:10.71 3
7 104 Marin, Samantha 11 Blacksburg High 3:08.70 3:15.96 2
8 794 Blanks, Lauren 10 Tabb 3:10.06 3:18.04 1
9 107 Scott, Beatrice 11 Blacksburg High 3:17.09 3:18.51
10 137 Rice, Allison 11 Brentsville 3:15.22 3:18.78
11 830 Cretney, Megan 10 Warhill 3:18.19 3:19.94
12 313 Cabrera, Kristen 10 Fluvanna County 3:10.15 3:21.62
13 135 Luther, Kelsey 9 Brentsville 3:23.06 3:22.29
14 868 Reid, Faith 11 Western Albemarl 3:19.12 3:26.86
Girls 1600 Meter Run State 3A
================================================================================
National: N 4:28.25 2013 Mary Cain (New York)
Meet: M 4:59.63 2014 Bonnie Angermeier, Blacksburg
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 795 Blanks, Lindsey 12 Tabb 5:03.12 5:05.55 10
2 871 Witt, Averi 11 Western Albemarl 5:10.46 5:10.87 8
3 93 Edwards, Ailene 9 Blacksburg High 5:17.48 5:23.31 6
4 98 Guenette, Simonne 10 Blacksburg High 5:23.69 5:24.64 5
5 103 Link, Sophia 9 Blacksburg High 5:19.83 5:25.51 4
6 313 Cabrera, Kristen 10 Fluvanna County 5:25.14 5:26.26 3
7 137 Rice, Allison 11 Brentsville 5:24.50 5:28.71 2
8 867 Ratcliffe, Emma 11 Western Albemarl 5:28.04 5:28.96 1
9 92 Combs, Annie Kay 11 Blacksburg High 5:24.20 5:30.79
10 440 Kerr, Eva 9 James Monroe 5:39.26 5:31.14
11 316 Haney, Saige 10 Fluvanna County 5:31.20 5:36.20
12 135 Luther, Kelsey 9 Brentsville 5:32.67 5:40.61
13 239 Beaver, Paris 9 Culpeper County 5:43.27 6:01.67
Girls 3200 Meter Run State 3A
================================================================================
National: N 9:38.68 2013 Mary Cain (New York)
Meet: M 10:58.94 2014 Bonnie Angermeier, Blacksburg
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 857 Clay, Zoe 10 Western Albemarl 11:13.63 11:08.34 10
2 795 Blanks, Lindsey 12 Tabb 10:58.66 11:13.44 8
3 104 Marin, Samantha 11 Blacksburg High 11:10.68 11:43.94 6
4 93 Edwards, Ailene 9 Blacksburg High 11:21.77 11:46.04 5
5 98 Guenette, Simonne 10 Blacksburg High 11:37.40 11:48.84 4
6 92 Combs, Annie Kay 11 Blacksburg High 11:30.95 11:50.94 3
7 103 Link, Sophia 9 Blacksburg High 11:13.78 11:55.64 2
8 440 Kerr, Eva 9 James Monroe 12:24.87 12:18.84 1
9 802 Wolf, Kallie 9 Tabb 12:23.67 12:32.44
10 801 Stephens, Emma 11 Tabb 12:36.23 13:02.24
11 793 Aulenbach, Kasandr 9 Tabb 12:40.87 13:25.54
Girls 55 Meter Hurdles State 3A
============================================================================
National: N 7.48 1980 Candy Young (Pennsylvania)
Meet: M 8.52 2015 Shante' Harris, Huguenot
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 319 Martin, Matasha 11 Fluvanna County 8.45 M 8.34Q 1
2 424 Whitaker, Naomi 12 I.C. Norcom 8.17 M 8.36Q 2
3 96 Gardner, Stephanie 11 Blacksburg High 8.92 8.88q 2
4 556 Walker, Teahney 12 Lakeland 9.00 9.06q 2
5 423 Ricks, Kyra 12 I.C. Norcom 8.60 9.13q 1
6 133 Hirmer, Dakota 11 Brentsville 9.35 9.26q 2
7 439 Jones, Imani 11 James Monroe 9.11 9.30q 1
8 784 Miller, Ashley 12 Staunton River 9.21 9.35q 1
9 63 Mock, Coryn 11 Abingdon High 9.50 9.51 2
10 780 Secrist, Lauren 11 Spotswood 9.56 9.65 1
11 864 Outlaw, Caroline 12 Western Albemarl 9.56 10.13 1
12 840 Snyder, Samantha 12 Warhill 9.89 10.28 2
Girls 55 Meter Hurdles State 3A
================================================================================
National: N 7.48 1980 Candy Young (Pennsylvania)
Meet: M 8.52 2015 Shante' Harris, Huguenot
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 424 Whitaker, Naomi 12 I.C. Norcom 8.36 8.14M 10
2 319 Martin, Matasha 11 Fluvanna County 8.34 8.38M 8
3 423 Ricks, Kyra 12 I.C. Norcom 9.13 8.64 6
4 133 Hirmer, Dakota 11 Brentsville 9.26 8.86 5
5 96 Gardner, Stephanie 11 Blacksburg High 8.88 9.00 4
6 439 Jones, Imani 11 James Monroe 9.30 9.09 3
7 556 Walker, Teahney 12 Lakeland 9.06 9.15 2
8 784 Miller, Ashley 12 Staunton River 9.35 9.39 1
Preliminaries
9 63 Mock, Coryn 11 Abingdon High 9.51
10 780 Secrist, Lauren 11 Spotswood 9.65
11 864 Outlaw, Caroline 12 Western Albemarl 10.13
12 840 Snyder, Samantha 12 Warhill 10.28
Girls 4x200 Meter Relay State 3A
===================================================================================
National: N 1:35.86 2003 Poly (California)
Meet: M 1:46.80 2015 Heritage High Lynchburg, Heritage
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Heritage High - Lynchburg 'A' 1:49.65 1:48.74 3 10
1) 385 Jones, Semia 12 2) 387 Mcmillan, Michaya 10
3) 388 Megginson, Tamiyah 10 4) 389 N 'diage, Seynabou-Sarah 10
2 Brentsville District 'A' 1:50.98 1:49.79 3 8
1) 139 Robinson, Tya 10 2) 131 Barnes, Zaria 10
3) 133 Hirmer, Dakota 11 4) 130 Barnes, Saida 11
3 Armstrong High School 'A' 1:48.93 1:49.94 4 6
1) 80 Watts, Ashlie 11 2) 77 Greene, Dominique 12
3) 78 Guy, Zhykierra 10 4) 76 Giles, Destiny 9
4 John Marshall High School 'A' 1:51.21 1:51.15 3 5
1) 486 Smith, Ashley 11 2) 487 Terry, Cailynn 11
3) 478 Bell, Nelestra 11 4) 479 Brown, Destiny 11
5 York High School 'A' 1:52.06 1:52.49 2 4
1) 920 Gingery, Megan 11 2) 923 Thomson, Moira 9
3) 921 Hinds, Ryah 9 4) 922 Paschall, Nya 9
6 Blacksburg High School 'A' 1:54.05 1:53.02 1 3
1) 95 Feng, Akaela 9 2) 102 Leedy, Aislinn 12
3) 110 Thompson, Sophia 12 4) 101 Kelley, Kendall 10
7 Brookville High School 'A' 1:53.57 1:53.57 2 2
1) 148 Hurtte, Zamir 11 2) 149 Medinger, Danielle 12
3) 150 Myers, Summer 9 4) 151 Tilley, Madeline 11
8 Broadway High School 'A' 1:52.85 1:55.44 2 1
1) 6 Weaver, Rachel 9 2) 1 Cantrell, Danielle 11
3) 7 Williams, Micayla 10 4) 5 Landes, Morgan 11
9 Phoebus High School 'A' 1:48.55 1:55.62 4
1) 41 Lassiter, Destiny 11 2) 36 Boone, Gabriella 10
3) 40 Kirkland, Ashley 11 4) 39 Kirkland, Alexis 11
10 Christiansburg High School 'A' 1:51.25 1:58.12 3
1) 195 Norman, Jaela 12 2) 196 Okoronkwo, Oge 10
3) 197 Padgett, Madison 11 4) 198 Pauli, Rachel 12
11 Northside High School 'A' 1:56.42 2:03.51 1
1) 706 Reeves, Jaylen 11 2) 704 Kelso, Taylor 12
3) 703 Haskins, Jazmine 10 4) 705 Mcbride, Sara 11
-- Warhill High School 'A' 1:51.67 DQ 2 out of zone
1) 835 Jones, Jacqueline 9 2) 838 Lassiter, Kaitlyn 11
3) 837 Lassiter, Braelyn 10 4) 841 Wallace, Akira 10
-- I.C. Norcom High School 'A' 1:45.26 DQ 4 baton advanced off t
1) 422 Ricks, Ciani 9 2) 423 Ricks, Kyra 12
3) 420 Lane, Jaylyn 10 4) 425 Williams, Jordyn 11
-- Lakeland High School 'A' 1:49.41 DQ 4 out of zone
1) 551 Baker, Lauryn 11 2) 552 Biggs, Loren 9
3) 553 Hopes, Enicia 10 4) 554 Rountree, Kiera 12
Girls 4x400 Meter Relay State 3A
===================================================================================
National: N 3:38.91 2004 Poly (California)
Meet: M 4:10.44 2014 Blacksburg High School, Blacksburg
C Honeycutt, J Fleming, K Elliot, K Wiles
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Blacksburg High School 'A' 4:04.08 4:03.27M 4 10
1) 96 Gardner, Stephanie 11 2) 110 Thompson, Sophia 12
3) 97 Gholston, Adiah 11 4) 106 Richardson, Mikayla 12
2 Tabb High School 'A' 4:11.10 4:06.43M 4 8
1) 800 Smith, Roshelle 10 2) 797 Hanks, Maya 11
3) 796 Denison, Miya 11 4) 803 Wright, Emily 12
3 I.C. Norcom High School 'A' 4:01.41 4:07.39M 4 6
1) 416 Brown, Nicole 11 2) 421 McMillan, Faith 10
3) 419 Hodges, Channelle 10 4) 418 Copeland, Asha 11
4 Brentsville District 'A' 4:25.35 4:12.22 2 5
1) 131 Barnes, Zaria 10 2) 130 Barnes, Saida 11
3) 133 Hirmer, Dakota 11 4) 132 Goetz, Lydia 10
5 Western Albemarle High School 'A' 4:18.58 4:14.18 3 4
1) 864 Outlaw, Caroline 12 2) 862 Masloff, Madison 11
3) 859 Hajek, Val 11 4) 870 Wilson, Savannah 10
6 Heritage High - Lynchburg 'A' 4:26.83 4:17.74 1 3
1) 385 Jones, Semia 12 2) 387 Mcmillan, Michaya 10
3) 388 Megginson, Tamiyah 10 4) 389 N 'diage, Seynabou-Sarah 10
7 Phoebus High School 'A' 4:17.55 4:18.29 4 2
1) 41 Lassiter, Destiny 11 2) 39 Kirkland, Alexis 11
3) 38 Diaz, Tenderly 10 4) 40 Kirkland, Ashley 11
8 Christiansburg High School 'A' 4:24.28 4:19.04 3 1
1) 192 Bower, Ally 12 2) 196 Okoronkwo, Oge 10
3) 199 Poff, Karley 12 4) 198 Pauli, Rachel 12
9 Warhill High School 'A' 4:27.05 4:21.12 1
1) 841 Wallace, Akira 10 2) 839 Pryor, Jasmine 11
3) 838 Lassiter, Kaitlyn 11 4) 837 Lassiter, Braelyn 10
10 Patrick County High School 'A' 4:24.43 4:23.55 2
1) 708 Moorefield, Montana 9 2) 709 Moorefield, Savannah 11
3) 710 Rogers, Macie 10 4) 707 Hubbard, Emma 12
11 Lakeland High School 'A' 4:21.08 4:24.54 3
1) 551 Baker, Lauryn 11 2) 553 Hopes, Enicia 10
3) 554 Rountree, Kiera 12 4) 556 Walker, Teahney 12
12 Spotswood High School 'A' 4:24.76 4:25.97 2
1) 779 McKinney, Kelly 12 2) 776 Allen, Maddie 12
3) 781 Van Huss, Isabelle 11 4) 780 Secrist, Lauren 11
13 Rockbridge County High School 'A' 4:22.69 4:35.86 3
1) 739 Sage, Bri 12 2) 738 Mohler, Tiffany 11
3) 740 Shifflett, Kacie 10 4) 734 Berry, Rebekah 11
Girls 4x800 Meter Relay State 3A
===================================================================================
National: N 8:53.67 2002 Boys and Girls (New York)
Meet: M 9:35.45 2015 Blacksburg High School, Blacksburg H
E Beatty, J Fleming, B Angermeier, M Richardson
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Tabb High School 'A' 9:52.35 9:44.80 1 10
1) 795 Blanks, Lindsey 12 2) 794 Blanks, Lauren 10
3) 796 Denison, Miya 11 4) 803 Wright, Emily 12
2 Western Albemarle High School 'A' 10:16.64 9:47.17 1 8
1) 857 Clay, Zoe 10 2) 868 Reid, Faith 11
3) 867 Ratcliffe, Emma 11 4) 871 Witt, Averi 11
3 Brentsville District 'A' 10:22.45 9:55.83 1 6
1) 132 Goetz, Lydia 10 2) 135 Luther, Kelsey 9
3) 137 Rice, Allison 11 4) 140 Simmons, Olivia 11
4 Blacksburg High School 'A' 9:50.35 9:57.43 1 5
1) 104 Marin, Samantha 11 2) 107 Scott, Beatrice 11
3) 93 Edwards, Ailene 9 4) 97 Gholston, Adiah 11
5 Fluvanna County High School 'A' 10:20.66 10:12.07 1 4
1) 316 Haney, Saige 10 2) 320 Rodriguez, Jackie 11
3) 312 Bossong, Bridget 12 4) 313 Cabrera, Kristen 10
6 Patrick County High School 'A' 10:11.59 10:14.57 1 3
1) 708 Moorefield, Montana 9 2) 709 Moorefield, Savannah 11
3) 710 Rogers, Macie 10 4) 707 Hubbard, Emma 12
7 I.C. Norcom High School 'A' 10:18.93 10:20.53 1 2
1) 415 Boston, DeAsia 12 2) 416 Brown, Nicole 11
3) 419 Hodges, Channelle 10 4) 421 McMillan, Faith 10
8 Spotswood High School 'A' 10:30.32 10:23.60 1 1
1) 779 McKinney, Kelly 12 2) 776 Allen, Maddie 12
3) 782 Yang, Joohee 11 4) 778 Jackson, English 12
9 Monticello High School 'A' 10:28.94 10:30.71 2
1) 935 Payne, Samantha 12 2) 934 Lewis, Gena 12
3) 679 Habermeyer, Laura 12 4) 936 Walz, Kate 11
10 Rockbridge County High School 'A' 10:53.69 10:38.06 1
1) 736 Faust, Emma 9 2) 738 Mohler, Tiffany 11
3) 741 White, Mckenzie 11 4) 740 Shifflett, Kacie 10
11 Warhill High School 'A' 10:26.71 10:55.50 1
1) 830 Cretney, Megan 10 2) 832 Ferguson, Sianna 10
3) 831 Dansereau, Lauren 12 4) 833 Hower, Anna 10
12 New Kent High School 'A' 11:29.35 11:41.35 1
1) 688 Picone, Chloe 10 2) 683 Cross, Rylie 9
3) 686 Jarvis, Maggie 10 4) 689 Taylor, Kristen 11
13 John Marshall High School 'A' 11:57.96 12:10.14 1
1) 480 Gatling, Kiara 10 2) 485 Scott, Jewel 11
3) 484 Russell, Arnasia 10 4) 477 Alston, Keinana 9
Girls High Jump State 3A
================================================================================
National: N 6-04.75 2016 Vashti Cunningham (Nevada)
Meet: M 5-04 2014 Emily Fulton, Cave Spring
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 424 Whitaker, Naomi 12 I.C. Norcom 5-06.00 5-04.00M 10
2 131 Barnes, Zaria 10 Brentsville 5-06.00 J5-04.00M 8
3 858 Garner, Lydia 12 Western Albemarl 5-02.00 5-02.00 6
4 319 Martin, Matasha 11 Fluvanna County 5-04.00 4-10.00 4.50
4 780 Secrist, Lauren 11 Spotswood 5-00.00 4-10.00 4.50
6 421 McMillan, Faith 10 I.C. Norcom 5-00.00 4-08.00 2
6 744 Smith, Autumn 10 Rustburg 5-00.00 4-08.00 2
6 411 Brown, Loraine 12 Hidden Valley 5-00.00 4-08.00 2
9 193 Cromer, Kaylyn 10 Christiansburg 4-10.00 J4-08.00
9 197 Padgett, Madison 11 Christiansburg 5-00.00 J4-08.00
9 815 LaPrade, Kristen 12 Turner Ashby 5-00.00 J4-08.00
-- 158 Delp, Reagan 10 Cave Spring 4-10.00 NH
-- 798 Jacobson, Sydney 10 Tabb 4-08.00 NH
-- 236 Armstead, Janell 12 Colonial Heights 5-00.00 NH
-- 417 Collins, Twamisha 12 I.C. Norcom 4-06.00 NH
-- 556 Walker, Teahney 12 Lakeland 4-08.00 NH
-- 485 Scott, Jewel 11 John Marshal 4-10.00 NH
Girls Pole Vault State 3A
================================================================================
National: N 14-04 2015 Lexi Weeks (Arkansas)
Meet: M 12-07 2015 Katherine Tomczak, Lafayette
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 862 Masloff, Madison 11 Western Albemarl 11-00.00 11-03.00 10
2 853 Barredo, Katrina 12 Western Albemarl 11-00.00 11-00.00 8
3 869 Tolman, Sarah 11 Western Albemarl 11-00.00 10-06.00 6
4 311 Blackburn, Erin 11 Fluvanna County 9-06.00 9-06.00 5
5 315 Haislip, Avery 12 Fluvanna County 10-07.00 9-00.00 4
6 151 Tilley, Madeline 11 Brookville 8-06.00 J9-00.00 3
7 687 Pickett, Courtney 12 New Kent 8-06.00 8-00.00 2
8 200 Richmond, Bree 12 Christiansburg 8-06.00 J8-00.00 1
9 865 Punsalan, Melina 9 Western Albemarl 8-06.00 7-06.00
9 712 Walker, Kendra 12 Poquoson 7-06.00 7-06.00
9 799 Sears, Emma 12 Tabb 7-06.00 7-06.00
12 79 Scott, Kendra 10 Armstrong 7-00.00 J7-06.00
-- 836 Kiger, Dana 10 Warhill 6-06.00 NH
-- 240 Hyde, Kellie 11 Culpeper County 7-02.00 NH
Girls Long Jump State 3A
================================================================================
National: N 21-07.50 1981 Carol Lewis (New Jersey)
Meet: M 17-03.75 2014 Aleah Keaton, Northside
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 35 Aduma, Amira 11 Phoebus 18-06.50 18-00.25M 10
2 797 Hanks, Maya 11 Tabb 17-08.75 17-08.50M 8
3 319 Martin, Matasha 11 Fluvanna County 16-10.25 17-05.75M 6
4 423 Ricks, Kyra 12 I.C. Norcom 16-11.75 17-00.00 5
5 130 Barnes, Saida 11 Brentsville 16-08.00 16-07.50 4
6 860 Heon, Nichole 11 Western Albemarl 16-05.00 16-00.00 3
7 195 Norman, Jaela 12 Christiansburg 16-01.00 15-11.50 2
8 81 Watts, Michiah 12 Armstrong 16-04.50 15-10.00 1
9 148 Hurtte, Zamir 11 Brookville 16-04.25 15-06.50
10 96 Gardner, Stephanie 11 Blacksburg High 16-08.00 15-06.00
11 159 Jackson, Ann 11 Cave Spring 16-03.00 15-03.50
12 786 Whorley, Victoria 10 Staunton River 15-11.50 15-02.25
13 437 Brown, Sharnea 12 James Monroe 16-06.50 15-00.75
14 133 Hirmer, Dakota 11 Brentsville 16-05.75 14-10.25
15 920 Gingery, Megan 11 York 16-04.50 14-09.75
16 684 Griffith, Sydney 12 New Kent 16-07.00 14-05.25
17 425 Williams, Jordyn 11 I.C. Norcom 16-08.00 14-02.75
Girls Triple Jump State 3A
================================================================================
National: N 44-06.75 2007 Ke'Nyia Richardson (California)
Meet: M 37-05 2015 Mikalah Jones, Liberty Bedford
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 797 Hanks, Maya 11 Tabb 40-00.00 38-10.00M 10
2 423 Ricks, Kyra 12 I.C. Norcom 35-00.25 36-06.00 8
3 424 Whitaker, Naomi 12 I.C. Norcom 36-05.50 36-03.25 6
4 437 Brown, Sharnea 12 James Monroe 36-08.00 36-01.50 5
5 816 McElroy, Katie 12 Turner Ashby 35-03.50 35-02.00 4
6 193 Cromer, Kaylyn 10 Christiansburg 34-04.00 34-09.25 3
7 554 Rountree, Kiera 12 Lakeland 36-05.75 34-08.25 2
8 418 Copeland, Asha 11 I.C. Norcom 35-08.50 34-07.75 1
9 81 Watts, Michiah 12 Armstrong 35-00.75 34-04.00
10 411 Brown, Loraine 12 Hidden Valley 34-02.50 33-10.00
11 420 Lane, Jaylyn 10 I.C. Norcom 35-07.50 33-07.00
12 920 Gingery, Megan 11 York 34-06.00 33-06.75
13 781 Van Huss, Isabelle 11 Spotswood 33-03.25 32-10.25
14 744 Smith, Autumn 10 Rustburg 33-06.75 32-09.75
15 386 Lewis, Taylor 11 Heritage Lynchbu 32-09.25 32-04.75
16 784 Miller, Ashley 12 Staunton River 32-11.50 31-05.75
17 863 Monge, Jasmine 11 Western Albemarl 34-03.50 31-04.50
Girls Shot Put State 3A
================================================================================
National: N 56-07.50 2014 Raven Saunders (South Carolina)
Meet: M 39-11.50 2014 Breontae Crump, Hidden Valley
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 438 Clark, Alexis 10 James Monroe 45-04.50 44-01.50M 10
2 136 McGowan, Makayla 12 Brentsville 43-02.75 43-02.50M 8
3 611 Barrett, Emily 12 Liberty Bedford 33-08.00 35-04.50 6
4 62 Charlier, Lili 10 Abingdon High 35-01.50 35-03.00 5
5 612 Thompson, Jerica 11 Liberty Bedford 35-04.50 34-11.00 4
6 785 Moran, Emma 12 Staunton River 36-09.50 34-10.00 3
7 743 Cheatham, Elaina 10 Rustburg 35-02.00 33-07.25 2
8 147 Calloway, Danielle 11 Brookville 35-06.00 31-03.00 1
9 61 Bussey, Lydia 12 Abingdon High 34-07.00 31-01.00
10 799 Sears, Emma 12 Tabb 31-05.75 30-01.50
11 682 Chavis, Bri'anna 9 New Kent 29-08.75 29-11.25
12 735 Crawford, Danielle 9 Rockbridge Count 33-01.75 29-04.00
13 555 Scott, Deleah 11 Lakeland 32-10.00 28-08.75
14 237 Freeland, Julia 12 Colonial Heights 32-11.50 28-02.50
Boys 55 Meter Dash State 3A
============================================================================
National: N 6.08 2012 Marvin Bracey (Florida0
Meet: M 6.41 2015 Jamik Alexander, Heritage
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 747 Garland, Isiah 12 Rustburg 6.37 6.43Q 3
2 43 Becnel, Jomari 12 Phoebus 6.49 6.52Q 2
3 805 Blair, Allen 11 Tabb 6.50 6.54Q 1
4 396 Douglass, Julian 11 Heritage Lynchbu 6.50 6.61q 1
5 205 King, Ashton 12 Christiansburg 6.63 6.61q 2
6 562 Lawrence, Kory 10 Lakeland 6.71 6.68q 3
7 429 Garland, Daekwon 10 I.C. Norcom 6.66 6.69q 3
8 44 Brown, Maurice 11 Phoebus 6.72 6.70q 3
9 444 Jones II, Dirk 11 James Monroe 6.67 6.74 2
10 123 Ramsey, Noah 10 Blacksburg High 6.70 6.74 2
11 398 Horsley, Cameron 12 Heritage Lynchbu 6.76 6.76 2
12 89 Poindexter, Jordan 10 Armstrong 6.69 6.77 1
13 165 Hairston, Jaylen 10 Cave Spring 6.78 6.80 1
14 819 De La Cruz, Michae 11 Turner Ashby 6.82 6.83 1
15 84 Freeman, Anthony 12 Armstrong 7.02 7.13 2
-- 332 Clarke, Jayquan 12 George Wythe - R FS 3
-- 129 Smith, Demonte 12 BT Washington 6.65 FS 3
Boys 55 Meter Dash State 3A
================================================================================
National: N 6.08 2012 Marvin Bracey (Florida0
Meet: M 6.41 2015 Jamik Alexander, Heritage
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 747 Garland, Isiah 12 Rustburg 6.43 6.46 10
2 805 Blair, Allen 11 Tabb 6.54 6.56 8
3 205 King, Ashton 12 Christiansburg 6.61 6.60 6
4 396 Douglass, Julian 11 Heritage Lynchbu 6.61 6.61 5
5 43 Becnel, Jomari 12 Phoebus 6.52 6.64 4
6 44 Brown, Maurice 11 Phoebus 6.70 6.75 3
7 429 Garland, Daekwon 10 I.C. Norcom 6.69 6.78 2
8 562 Lawrence, Kory 10 Lakeland 6.68 6.83 1
Preliminaries
9 444 Jones II, Dirk 11 James Monroe 6.74
10 123 Ramsey, Noah 10 Blacksburg High 6.74
11 398 Horsley, Cameron 12 Heritage Lynchbu 6.76
12 89 Poindexter, Jordan 10 Armstrong 6.77
13 165 Hairston, Jaylen 10 Cave Spring 6.80
14 819 De La Cruz, Michae 11 Turner Ashby 6.83
15 84 Freeman, Anthony 12 Armstrong 7.13
-- 332 Clarke, Jayquan 12 George Wythe - R FS
-- 129 Smith, Demonte 12 BT Washington FS
Boys 300 Meter Dash State 3A
===================================================================================
National: N 33.05 2013 Michael Cherry (Virginia)
Meet: M 35.02 2014 Derek Holdsworth, Lafayette
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 805 Blair, Allen 11 Tabb 35.68 35.07 5 10
2 819 De La Cruz, Michae 11 Turner Ashby 36.49 36.30 4 8
3 557 Baker, Ja'Len 12 Lakeland 36.13 36.36 4 6
4 431 Morris, Marquinn 12 I.C. Norcom 35.51 36.63 5 5
5 48 Jackson, Andre 11 Phoebus 36.97 36.88 3 4
6 747 Garland, Isiah 12 Rustburg 35.86 36.96 5 3
7 43 Becnel, Jomari 12 Phoebus 36.72 37.02 3 2
8 850 Stovall, Brian 12 Warhill 36.38 37.06 4 1
9 332 Clarke, Jayquan 12 George Wythe - R 37.08 1
10 66 Wallace, Jeff 11 Abingdon High 36.55 37.18 4
11 44 Brown, Maurice 11 Phoebus 36.84 37.22 3
12 563 Little, Deondre 10 Lakeland 37.22 37.32 2
13 396 Douglass, Julian 11 Heritage Lynchbu 37.26 37.76 2
14 84 Freeman, Anthony 12 Armstrong 38.55 38.04 1
15 58 Williams, Jaelen 12 Phoebus 36.03 38.28 5
16 621 Gil, Nelson 12 Lord Botetourt 38.02 38.49 1
17 89 Poindexter, Jordan 10 Armstrong 37.71 39.78 2
Boys 500 Meter Dash State 3A
===================================================================================
National: N 1:01.68 2012 Strymar Livingston (New York)
Meet: M 1:04.03 2014 Derek Holdsword, Lafayette
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 431 Morris, Marquinn 12 I.C. Norcom 1:06.61 1:06.72 4 10
2 432 Riddick, Wae'lene 12 I.C. Norcom 1:06.83 1:07.03 4 8
3 58 Williams, Jaelen 12 Phoebus 1:07.58 1:07.46 4 6
4 568 Williams, Riven 11 Lakeland 1:08.83 1:08.79 3 5
5 54 Parker, Imontae 12 Phoebus 1:09.90 1:08.79 3 4
6 827 Roeschley, Addison 12 Turner Ashby 1:09.23 1:08.80 3 3
7 809 Ingram, Larry 12 Tabb 1:09.73 1:09.33 3 2
8 48 Jackson, Andre 11 Phoebus 1:08.33 1:10.39 4 1
9 681 LaPierre, Jeanluc 12 Monticello 1:11.22 1:10.48 1
10 115 Hodges, Elijah 10 Blacksburg High 1:10.14 1:10.50 2
11 13 Sawyer, Ezra 10 Broadway 1:11.06 1:10.61 2
12 49 Jackson, Ronell 12 Phoebus 1:10.22 1:10.94 2
13 392 Callaway, Javon 12 Heritage Lynchbu 1:11.59 1:11.47 1
14 824 Mays, Ryan 12 Turner Ashby 1:12.37 1:13.60 1
Boys 1000 Meter Run State 3A
===================================================================================
National: N 2:22.28 2009 Robby Andrews (New Jersey)
Meet: M 2:31.56 2015 Christopher Short, Warhill
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 126 Teller, Sam 12 Blacksburg High 2:36.66 2:33.99 2 10
2 880 Willcutts, Gannon 12 Western Albemarl 2:36.81 2:34.69 2 8
3 844 Cretney, Daniel 12 Warhill 2:38.25 2:37.05 2 6
4 620 Black, Scott 12 Lord Botetourt 2:39.47 2:37.58 2 5
5 8 Alderfer, Isaac 10 Broadway 2:41.70 2:37.74 1 4
6 825 Miklos, Bryan 11 Turner Ashby 2:44.57 2:38.36 1 3
7 128 Beyecha, Gemechu 12 BT Washington 2:35.22 2:38.43 2 2
8 146 Willis, Jacob 12 Brentsville 2:40.20 2:39.74 2 1
9 113 Edwards, Ethan 11 Blacksburg High 2:39.91 2:39.98 2
10 843 Conti, Spencer 11 Warhill 2:41.11 2:42.06 1
11 153 Maddox, Nathan 11 Brookville 2:46.39 2:43.25 1
12 826 Otto, Seamus 12 Turner Ashby 2:36.98 2:43.51 2
13 203 Feggeler, Matthew 12 Christiansburg 2:46.77 2:44.19 1
14 714 Gault, Clint 10 Poquoson 2:37.21 2:45.16 2
15 68 Wright, Thomas 12 Alleghany 2:45.61 2:45.82 1
Boys 1600 Meter Run State 3A
================================================================================
National: N 3:57.81 2016 Drew Hunter (Virginia)
Meet: M 4:18.68 2014 Kenneth Hagen, Blacksburg
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 880 Willcutts, Gannon 12 Western Albemarl 4:13.79 4:20.35 10
2 128 Beyecha, Gemechu 12 BT Washington 4:23.36 4:24.19 8
3 114 Fleming, Benjamin 11 Blacksburg High 4:27.28 4:27.14 6
4 8 Alderfer, Isaac 10 Broadway 4:33.52 4:27.45 5
5 714 Gault, Clint 10 Poquoson 4:27.74 4:28.43 4
6 146 Willis, Jacob 12 Brentsville 4:25.78 4:28.55 3
7 690 Carlin, Andrew 12 New Kent 4:30.85 4:31.63 2
8 206 Kuchan, Tyler 11 Christiansburg 4:34.04 4:36.24 1
9 847 Hrncir, Matthew 12 Warhill 4:40.82 4:38.63
Boys 3200 Meter Run State 3A
================================================================================
National: N 8:39.15 2013 Edward Cheserek (New Jersey)
Meet: M 9:28.54 2015 Gannon Willcutts, Western Albemarle
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 126 Teller, Sam 12 Blacksburg High 9:23.02 9:34.01 10
2 65 Thiessen, Karl 10 Abingdon High 9:38.11 9:36.72 8
3 879 Stutzman, Trevor 12 Western Albemarl 9:50.39 9:44.89 6
4 114 Fleming, Benjamin 11 Blacksburg High 9:41.40 9:48.70 5
5 142 McNally, Jack 12 Brentsville 9:51.82 9:50.37 4
6 690 Carlin, Andrew 12 New Kent 9:51.99 9:57.07 3
7 872 Ehlenberger, Jack 12 Western Albemarl 10:01.87 9:59.82 2
8 206 Kuchan, Tyler 11 Christiansburg 9:56.14 10:02.19 1
9 113 Edwards, Ethan 11 Blacksburg High 9:56.42 10:09.23
10 145 Prosser, Conner 11 Brentsville 9:46.60 10:35.34
11 443 Frizzell, Hunter 11 James Monroe 10:46.44 10:46.46
12 567 Sallywhite, Raekwo 12 Lakeland 10:37.35 10:50.78
13 442 Dolby, Mitch 9 James Monroe 10:52.58 10:50.88
Boys 55 Meter Hurdles State 3A
============================================================================
National: N 7.05 2009 Wayne Davis (N. Carolina)
Meet: M 7.65 2015 Marcellus Fletcher, William Byrd
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 787 Ballengee, Markus 12 Staunton River 7.70 7.71Q 1
2 560 Daughtry, Darren 12 Lakeland 8.03 7.93Q 2
3 58 Williams, Jaelen 12 Phoebus 7.71 7.75q 1
4 428 Elliott, Joshua 12 I.C. Norcom 7.87 7.96q 2
5 427 Dawson, Kavante 11 I.C. Norcom 7.61 8.00q 2
6 60 Wright, Justin 12 Phoebus 7.96 8.09q 1
7 54 Parker, Imontae 12 Phoebus 8.13 8.12q 2
8 83 Edwards, Deshawn 12 Armstrong 8.03 8.20q 2
9 393 Cash, Tre'Juan 11 Heritage Lynchbu 8.68 8.21 2
10 924 Born, Ryan 12 York 8.07 8.24 1
11 171 Timmerman, Kyle 12 Cave Spring 8.40 8.44 1
12 125 Sims, Sterling 11 Blacksburg High 8.24 8.47 1
13 397 Harvey, Malik 9 Heritage Lynchbu 8.42 8.55 2
14 400 Lewis, Brian 11 Heritage Lynchbu 8.66 8.86 1
Boys 55 Meter Hurdles State 3A
================================================================================
National: N 7.05 2009 Wayne Davis (N. Carolina)
Meet: M 7.65 2015 Marcellus Fletcher, William Byrd
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 427 Dawson, Kavante 11 I.C. Norcom 8.00 7.62M 10
2 787 Ballengee, Markus 12 Staunton River 7.71 7.67 8
3 58 Williams, Jaelen 12 Phoebus 7.75 7.74 6
4 428 Elliott, Joshua 12 I.C. Norcom 7.96 7.98 5
5 60 Wright, Justin 12 Phoebus 8.09 8.06 4
6 54 Parker, Imontae 12 Phoebus 8.12 8.06 3
7 560 Daughtry, Darren 12 Lakeland 7.93 8.10 2
8 83 Edwards, Deshawn 12 Armstrong 8.20 8.35 1
Preliminaries
9 393 Cash, Tre'Juan 11 Heritage Lynchbu 8.21
10 924 Born, Ryan 12 York 8.24
11 171 Timmerman, Kyle 12 Cave Spring 8.44
12 125 Sims, Sterling 11 Blacksburg High 8.47
13 397 Harvey, Malik 9 Heritage Lynchbu 8.55
14 400 Lewis, Brian 11 Heritage Lynchbu 8.86
Boys 4x200 Meter Relay State 3A
===================================================================================
National: N 1:26.09 2005 Poly (California)
Meet: M 1:33.32 2015 Heritage High School, Heritage
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Phoebus High School 'A' 1:31.17 1:33.29M 4 10
1) 43 Becnel, Jomari 12 2) 44 Brown, Maurice 11
3) 49 Jackson, Ronell 12 4) 50 Lewis, Daquan 12
2 Heritage High - Lynchburg 'A' 1:33.25 1:34.08 4 8
1) 392 Callaway, Javon 12 2) 393 Cash, Tre'Juan 11
3) 396 Douglass, Julian 11 4) 398 Horsley, Cameron 12
3 Blacksburg High School 'A' 1:34.54 1:34.70 3 6
1) 122 Poole, Kyle 12 2) 111 Castleberry, Ransom 11
3) 117 Kim, David 12 4) 124 Salom, Harris 11
4 Lakeland High School 'A' 1:32.87 1:35.98 4 5
1) 557 Baker, Ja'Len 12 2) 561 Langston, Alajuwun 11
3) 562 Lawrence, Kory 10 4) 563 Little, Deondre 10
5 Warhill High School 'A' 1:36.79 1:36.78 2 4
1) 850 Stovall, Brian 12 2) 848 Koob, Bryce 11
3) 849 Loftin, Tre'Von 11 4) 846 Hogan, Jay 12
6 Staunton River High School 'A' 1:37.66 1:37.52 2 3
1) 787 Ballengee, Markus 12 2) 790 Kearns, Zac 12
3) 791 Nezbeth, Hunter 11 4) 788 Carreon, Hector 12
7 Cave Spring High School 'A' 1:38.44 1:38.17 1 2
1) 160 Albright, Cooper 9 2) 162 Dehart, Alex 11
3) 172 White, Jason 11 4) 165 Hairston, Jaylen 10
8 Turner Ashby High School 'A' 1:38.66 1:38.21 1 1
1) 824 Mays, Ryan 12 2) 818 Christian, Jeremy 9
3) 829 Witt, Brady 10 4) 828 Sherfey, Grey 12
9 Petersburg Hgh School 'A' 1:35.39 1:38.53 3
1) 31 Blizzard, Clarenz 11 2) 32 Jarmon, Camerien 11
3) 34 Reed- Carlos*, Nashawn 10 4) 33 Mungin, Remoir 10
10 Tabb High School 'A' 1:34.66 1:38.60 3
1) 809 Ingram, Larry 12 2) 812 Smith, Latrelle 9
3) 807 Ellis, Andrew 12 4) 810 Jones, TJ 12
-- I.C. Norcom High School 'A' 1:33.01 DQ 4 broke early
1) 429 Garland, Daekwon 10 2) 428 Elliott, Joshua 12
3) 427 Dawson, Kavante 11 4) 434 Vincent, Terrian 10
-- Christiansburg High School 'A' 1:34.26 DQ 3 out of zone
1) 205 King, Ashton 12 2) 204 Henderson, Alec 11
3) 202 Christian, Cole 12 4) 213 Stump, Alex 12
-- Armstrong High School 'A' 1:37.43 DQ 2 out of lane
1) 89 Poindexter, Jordan 10 2) 84 Freeman, Anthony 12
3) 87 Morgan, Deondre 10 4) 82 Anderson, Richard 12
Boys 4x400 Meter Relay State 3A
===================================================================================
National: N 3:13.06 2009 New Bern (North Carolina)
Meet: M 3:29.02 2014 Blacksburg High School, Blacksburg
R Sims, J Reyunolds, F Bishop, J McCoy
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 I.C. Norcom High School 'A' 3:27.84 3:28.26M 3 10
1) 428 Elliott, Joshua 12 2) 432 Riddick, Wae'lene 12
3) 433 Scott, David 10 4) 431 Morris, Marquinn 12
2 Phoebus High School 'A' 3:26.13 3:31.22 3 8
1) 54 Parker, Imontae 12 2) 49 Jackson, Ronell 12
3) 48 Jackson, Andre 11 4) 50 Lewis, Daquan 12
3 Blacksburg High School 'A' 3:35.10 3:32.94 3 6
1) 117 Kim, David 12 2) 122 Poole, Kyle 12
3) 115 Hodges, Elijah 10 4) 124 Salom, Harris 11
4 Tabb High School 'A' 3:39.14 3:33.24 2 5
1) 809 Ingram, Larry 12 2) 811 Klekar, Preston 10
3) 804 Arcara, Phillip 12 4) 805 Blair, Allen 11
5 Warhill High School 'A' 3:37.34 3:36.50 2 4
1) 843 Conti, Spencer 11 2) 848 Koob, Bryce 11
3) 844 Cretney, Daniel 12 4) 850 Stovall, Brian 12
6 Heritage High - Lynchburg 'A' 3:40.72 3:38.32 1 3
1) 399 Jackson, Brice 11 2) 394 Davis, Colby 11
3) 401 McGill, Adrian 10 4) 392 Callaway, Javon 12
7 Armstrong High School 'A' 3:39.98 3:40.59 2 2
1) 82 Anderson, Richard 12 2) 86 Ibrahim, Yusufu 12
3) 87 Morgan, Deondre 10 4) 88 Newsome, Kahlil 12
8 Broadway High School 'A' 3:43.22 3:40.76 1 1
1) 13 Sawyer, Ezra 10 2) 14 Sheets, Michael 9
3) 11 Miller, Jonathan 12 4) 12 Santiago, Steven 10
9 Turner Ashby High School 'A' 3:36.15 3:40.92 2
1) 819 De La Cruz, Michael 11 2) 827 Roeschley, Addison 12
3) 826 Otto, Seamus 12 4) 825 Miklos, Bryan 11
10 Rustburg High School 'A' 3:41.89 3:41.07 1
1) 747 Garland, Isiah 12 2) 749 Hudson, Colby 11
3) 745 Campbell, Josh 11 4) 748 Grove, Jacob 12
11 Liberty High School - Bedford 'A' 3:43.89 3:43.25 1
1) 613 Caldwell, Dennis 11 2) 614 Ferguson, Ryan 11
3) 615 Field, Daniel 11 4) 619 Willis, Nate 12
-- Lakeland High School 'A' 3:33.34 DQ 3 baton kicked out of
1) 568 Williams, Riven 11 2) 563 Little, Deondre 10
3) 565 Rawlings, Tyriq 9 4) 557 Baker, Ja'Len 12
Boys 4x800 Meter Relay State 3A
================================================================================
National: N 7:36.99 2009 Albemarle (Virginia)
Meet: M 7:58.88 2014 Blacksburg High School, Blacksburg
F Bishop, MCarter, J McCoy, K Hagen
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Blacksburg High School 'A' 8:22.04 8:08.44 10
1) 115 Hodges, Elijah 10 2) 114 Fleming, Benjamin 11
3) 113 Edwards, Ethan 11 4) 126 Teller, Sam 12
2 Warhill High School 'A' 8:22.52 8:09.46 8
1) 843 Conti, Spencer 11 2) 845 Hayes, Hezekiah 11
3) 847 Hrncir, Matthew 12 4) 844 Cretney, Daniel 12
3 Western Albemarle High School 'A' 8:28.55 8:17.10 6
1) 879 Stutzman, Trevor 12 2) 872 Ehlenberger, Jack 12
3) 874 Greene, Davis 10 4) 880 Willcutts, Gannon 12
4 Brentsville District 'A' 8:30.49 8:22.80 5
1) 142 McNally, Jack 12 2) 145 Prosser, Conner 11
3) 141 King, Mason 11 4) 146 Willis, Jacob 12
5 Christiansburg High School 'A' 8:33.47 8:29.54 4
1) 209 Mills, Ethan 9 2) 203 Feggeler, Matthew 12
3) 208 Lowe, Aaron 12 4) 211 Shelton, Michael 12
6 I.C. Norcom High School 'A' 8:30.97 8:36.73 3
1) 433 Scott, David 10 2) 426 Battle, Davontae 10
3) 432 Riddick, Wae'lene 12 4) 436 Wiggs, Aquevious 10
7 Cave Spring High School 'A' 8:46.28 8:36.79 2
1) 170 Stewart, Jacob 11 2) 167 Mollica, Hunter 12
3) 168 Plumb, Banner 11 4) 161 Clary, Khal 12
8 Broadway High School 'A' 8:40.73 8:37.10 1
1) 13 Sawyer, Ezra 10 2) 14 Sheets, Michael 9
3) 10 Keim, Josh 11 4) 8 Alderfer, Isaac 10
9 Tabb High School 'A' 8:38.94 8:43.18
1) 804 Arcara, Phillip 12 2) 806 Castro, Gabe 10
3) 808 Fiocca, James 10 4) 811 Klekar, Preston 10
10 Lakeland High School 'A' 8:41.86 8:52.22
1) 558 Blount, Donell 11 2) 559 Copeland, Travis 10
3) 567 Sallywhite, Raekwon 12 4) 569 Worley, Adam 11
11 Turner Ashby High School 'A' 8:39.28 9:07.76
1) 820 Dye, Seth 9 2) 821 Longenecker, Collin 12
3) 822 Longenecker, Taylor 11 4) 823 Martin, Patrick 9
12 New Kent High School 'A' 8:58.20 9:12.00
1) 699 Stevenson, Brian 11 2) 702 Watkins, Bryce 11
3) 697 Lysek, Christian 11 4) 691 Chapman, Rayvon 11
Boys High Jump State 3A
================================================================================
National: N 7-05.25 2004 Scott Sellers (Texas)
Meet: M 6-01 2014 DD Smith, Christiansburg
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 787 Ballengee, Markus 12 Staunton River 6-04.00 6-04.00M 10
2 680 Breckenridge, Syra 12 Monticello 6-06.00 J6-04.00M 8
3 51 Nelson, Elijah 12 Phoebus 5-10.00 6-03.00M 6
4 805 Blair, Allen 11 Tabb 6-03.00 6-02.00M 5
5 48 Jackson, Andre 11 Phoebus 6-02.00 J6-02.00M 4
6 400 Lewis, Brian 11 Heritage Lynchbu 6-02.00 6-00.00 3
7 207 Lewis, Zion 11 Christiansburg 6-00.00 J6-00.00 2
8 395 Davis, Frank 9 Heritage Lynchbu 5-10.00 5-10.00 0.50
8 393 Cash, Tre'Juan 11 Heritage Lynchbu 6-00.00 5-10.00 0.50
10 10 Keim, Josh 11 Broadway 5-10.00 J5-10.00
11 681 LaPierre, Jeanluc 12 Monticello 6-00.00 5-08.00
11 402 Rosser, Cj 10 Heritage Lynchbu 5-10.00 5-08.00
13 925 Thibodeaux, Ian 12 Fort Defience 5-10.00 J5-08.00
13 814 Dickson, Melvin 11 Thomas Jefferson 5-10.00 J5-08.00
13 171 Timmerman, Kyle 12 Cave Spring 6-02.00 J5-08.00
-- 846 Hogan, Jay 12 Warhill 5-08.00 NH
-- 818 Christian, Jeremy 9 Turner Ashby 5-10.00 NH
-- 435 White, Thomas 9 I.C. Norcom 5-08.00 NH
-- 813 Taylor, Corbin 12 Tabb 5-08.00 NH
-- 52 Nelson, Tyler 11 Phoebus 6-00.00 NH
Boys Pole Vault State 3A
================================================================================
National: N 18-00.50 2016 Armand Duplantis (Louisiana)
Meet: M 14-05.50 2015 Caleb Rider, Western Albemarl
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 696 Kowal, Griffin 11 New Kent 14-06.00 14-03.00 10
2 11 Miller, Jonathan 12 Broadway 12-06.00 12-06.00 8
3 212 Simpkins, Jared 11 Christiansburg 11-06.00 12-00.00 6
4 322 Campanelli, Keegan 12 Fluvanna County 12-00.00 J12-00.00 5
5 878 Smith, Landon 10 Western Albemarl 11-03.00 11-00.00 4
6 790 Kearns, Zac 12 Staunton River 11-00.00 J11-00.00 3
7 877 Smith, Jackson 10 Western Albemarl 10-06.00 10-06.00 2
8 152 Henderson, Jason 11 Brookville 10-00.00 J10-06.00 1
9 695 Jones, Darius 10 New Kent 11-00.00 10-00.00
-- 692 Daniels, Jack 9 New Kent 8-06.00 NH
-- 701 Tolley, Will 9 New Kent 8-06.00 NH
-- 842 Braun, Masaccio 10 Warhill 8-06.00 NH
Boys Long Jump State 3A
================================================================================
National: N 26-06.50 1989 Dion Bentley (Pennsylvania)
Meet: M 22-11.25 2015 Marcellus Fletcher, William Byrd
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 805 Blair, Allen 11 Tabb 23-03.25 22-01.50 10
2 332 Clarke, Jayquan 12 George Wythe - R 21-00.00 22-01.00 8
3 205 King, Ashton 12 Christiansburg 22-10.25 21-03.50 6
4 787 Ballengee, Markus 12 Staunton River 21-00.00 21-01.00 5
5 241 Jackson, John 12 Culpeper County 21-02.25 J21-01.00 4
6 51 Nelson, Elijah 12 Phoebus 21-06.50 20-07.25 3
7 48 Jackson, Andre 11 Phoebus 20-08.00 20-03.75 2
8 111 Castleberry, Ranso 11 Blacksburg High 21-01.50 20-02.75 1
9 238 James, Tziah 11 Colonial Heights 21-05.50 J20-02.75
10 828 Sherfey, Grey 12 Turner Ashby 20-08.50 20-01.50
11 82 Anderson, Richard 12 Armstrong 20-08.00 20-01.00
12 790 Kearns, Zac 12 Staunton River 21-03.25 J20-01.00
13 751 Rucker, Trevon 12 Rustburg 20-06.25 19-11.50
14 698 Morris, R. j. 12 New Kent 21-06.00 19-10.25
15 88 Newsome, Kahlil 12 Armstrong 20-00.00 19-06.25
16 396 Douglass, Julian 11 Heritage Lynchbu 21-03.00 19-02.75
17 427 Dawson, Kavante 11 I.C. Norcom 20-10.50 18-11.00
18 393 Cash, Tre'Juan 11 Heritage Lynchbu 21-04.50 18-01.75
Boys Triple Jump State 3A
================================================================================
National: N 52-07.50 1988 Keith Holley (Virginia)
Meet: M 47-09.50 2015 Marcellus Fletcher, William Byrd
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 58 Williams, Jaelen 12 Phoebus 45-03.00 45-08.25 10
2 428 Elliott, Joshua 12 I.C. Norcom 44-09.25 44-09.50 8
3 51 Nelson, Elijah 12 Phoebus 45-05.00 44-05.00 6
4 787 Ballengee, Markus 12 Staunton River 45-08.00 43-07.50 5
5 111 Castleberry, Ranso 11 Blacksburg High 43-07.25 43-03.75 4
6 393 Cash, Tre'Juan 11 Heritage Lynchbu 43-09.25 42-10.50 3
7 427 Dawson, Kavante 11 I.C. Norcom 43-05.25 42-08.50 2
8 805 Blair, Allen 11 Tabb 43-03.50 42-08.00 1
9 241 Jackson, John 12 Culpeper County 42-08.25 42-06.00
10 698 Morris, R. j. 12 New Kent 44-08.50 42-04.50
11 566 Ruffin, Anthony 11 Lakeland 42-08.00 42-03.25
12 49 Jackson, Ronell 12 Phoebus 41-09.00 40-07.75
13 205 King, Ashton 12 Christiansburg 41-05.50 39-07.50
14 742 Crawford, David 12 Rockbridge Count 41-07.50 39-05.25
15 238 James, Tziah 11 Colonial Heights 42-01.50 39-03.25
Boys Shot Put State 3A
================================================================================
National: N 77-02.75 2011 Ryan Crouser (Oregon)
Meet: M 51-08.75 2015 Jordan Patti, Staunton River
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 792 Patti, Jordan 12 Staunton River 53-05.00 53-02.50M 10
2 783 Bennington, Ben 12 Spotswood 48-09.50 50-10.00 8
3 210 Napper, Cj 12 Christiansburg 49-02.00 50-04.25 6
4 750 Jones, Davon 11 Rustburg 46-07.25 48-08.25 5
5 926 Boyers, Zach 11 Fort Defience 50-03.50 48-03.25 4
6 67 McCarty, Matthew 12 Alleghany 49-03.00 46-09.50 3
7 64 Fannon, Justin 12 Abingdon High 49-02.25 46-04.50 2
8 852 Simmons, Jaylen 11 Waynesboro 46-07.75 45-06.50 1
9 430 Locke, Trevor 11 I.C. Norcom 45-05.00 45-02.75
10 713 Freeman, Jim 11 Poquoson 44-04.00 43-02.00
11 618 Palmer, Isaac 11 Liberty Bedford 44-08.00 43-01.25
12 693 Dixon, Joe 12 New Kent 41-06.00 42-03.50
13 445 Lucas, Travon 11 James Monroe 43-10.50 42-01.25
14 694 Dixon, Joshua 12 New Kent 43-07.50 40-05.00
15 51 Nelson, Elijah 12 Phoebus 40-04.75 37-03.00
Women - State 3A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) I.C. Norcom High School 84 2) Tabb High School 76
2) Blacksburg High School 76 4) Western Albemarle High Sc 72
5) Brentsville District 56 6) Phoebus High School 43
7) Fluvanna County High Schoo 36.50 8) James Monroe High School 23
9) Christiansburg High School 15 10) Heritage High - Lynchburg 14
11) Lakeland High School 13 12) Patrick County High Schoo 11
13) Liberty High School - Bedf 10 14) John Marshall High School 8
15) Armstrong High School 7 16) Brookville High School 6
17) Spotswood High School 5.50 18) Abingdon High School 5
19) Turner Ashby High School 4 19) Rustburg High School 4
19) York High School 4 19) Staunton River High Schoo 4
23) Monticello High School 3 24) New Kent High School 2
24) Hidden Valley High School 2 26) Broadway High School 1
Women - State 4A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) E.C. Glass High School 75 2) Midlothian High School 60
3) Liberty Christian Academy 38.50 3) Deep Creek High School 38.50
5) Lafayette High School 32 6) Great Bridge High School 29
7) Rock Ridge High School 25 7) Churchland High School 25
9) Grafton High School 22 10) Louisa County High School 21.50
11) Salem High School - Salem 20 12) Dinwiddie High School 19
12) King George High School 19 12) Sherando High School 19
15) Chancellor High School 16 15) Caroline High School 16
17) William Fleming High Schoo 15 18) Woodrow Wilson High Schoo 12
19) John Handley High School 11 20) Hanover High School 10
21) Kings Fork High School 9 22) Fauquier High School 8
22) Kettle Run High School 8 24) Jefferson Forest High Sch 7
25) James Wood High School 6 26) Liberty High School - Bea 5
27) Amherst County High School 4.50 28) Denbigh High School 4
28) Harrisonburg High School 4 30) William Byrd High School 3
31) Pulaski County High School 2 32) Jamestown High School 1
Men - State 3A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Phoebus High School 86 2) I.C. Norcom High School 63
3) Blacksburg High School 58 4) Staunton River High Schoo 44
5) Tabb High School 41 6) Western Albemarle High Sc 38
7) Christiansburg High School 32 8) Warhill High School 23
8) Heritage High - Lynchburg 23 10) Broadway High School 19
10) Lakeland High School 19 12) Rustburg High School 18
13) Turner Ashby High School 15 13) New Kent High School 15
15) Brentsville District 13 16) Abingdon High School 10
16) Booker T. Washington High 10 18) George Wythe - Richmond 8
18) Spotswood High School 8 18) Monticello High School 8
21) Fluvanna County High Schoo 5 21) Lord Botetourt High Schoo 5
23) Poquoson High School 4 23) Fort Defience High School 4
23) Culpeper County High Schoo 4 23) Cave Spring High School 4
27) Alleghany High School 3 27) Armstrong High School 3
29) Waynesboro High School 1 29) Brookville High School 1
Men - State 4A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Liberty Christian Academy 73 2) Fauquier High School 56
3) Lafayette High School 43 4) Midlothian High School 28
4) Millbrook High School 28 6) William Fleming High Scho 27
7) Deep Creek High School 26 8) Chancellor High School 24
9) King George High School 22 10) Heritage High - Newport N 21
10) Grafton High School 21 12) Amherst County High Schoo 18
12) Jamestown High School 18 14) Loudoun Valley High Schoo 17
15) Courtland High School 14 15) Hanover High School 14
17) Caroline High School 13 17) Louisa County High School 13
19) Charlottesville High Schoo 10.25 20) Sherando High School 10
20) Liberty High School - Beal 10 20) Great Bridge High School 10
23) Pulaski County High School 9 24) Eastern View High School 8
24) Harrisonburg High School 8 26) George Washington Danvill 7
26) Woodrow Wilson High School 7 28) Kettle Run High School 5
29) Denbigh High School 4.25 30) William Byrd High School 4
31) E.C. Glass High School 3.50 32) John Handley High School 3
32) Kings Fork High School 3 32) Churchland High School 3
35) Monacan High School 2 35) Salem High School - Salem 2
Girls 55 Meter Dash State 4A
============================================================================
National: N 6.68 1996 A. Latimer (Co.) & A. Williams (Cal.)
Meet: M 7.01 2015 Carolyn Brown, Phoebus
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 218 Parker-Love, DaJah 11 Churchland 7.20 7.24Q 2
2 356 Tucker, Jessica 10 Great Bridge 7.20 7.34Q 1
3 246 Perkins, Maya 10 Deep Creek 7.38 7.41q 2
4 898 Preston, Alexus 11 William Fleming 7.46 7.43q 2
5 16 Mitchell, Dashai 12 Denbigh 7.41 7.45q 1
6 881 Nicely, Rachel 12 William Byrd 7.51 7.51q 2
7 752 Blakeney, Janae 9 Salem - Salem 7.50 7.53q 2
8 729 Hayes, Mikajah 11 Rock Ridge 7.51 7.54q 1
9 242 Brown, Zyah 10 Deep Creek 7.51 7.55 2
10 217 Elliott, ShaDe' 11 Churchland 7.50 7.56 1
11 732 Nolan, Ashlyn 12 Rock Ridge 7.53 7.60 1
12 510 Tyler, Rayona 12 Kings Fork 7.54 7.60 1
13 495 Parker, Kyna 10 King George 7.57 7.61 2
14 722 Smith, Carrie 10 Pulaski County 7.45 7.65 1
Girls 55 Meter Dash State 4A
================================================================================
National: N 6.68 1996 A. Latimer (Co.) & A. Williams (Cal.)
Meet: M 7.01 2015 Carolyn Brown, Phoebus
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 218 Parker-Love, DaJah 11 Churchland 7.24 7.14 10
2 356 Tucker, Jessica 10 Great Bridge 7.34 7.24 8
3 246 Perkins, Maya 10 Deep Creek 7.41 7.35 6
4 898 Preston, Alexus 11 William Fleming 7.43 7.44 5
5 16 Mitchell, Dashai 12 Denbigh 7.45 7.50 4
6 881 Nicely, Rachel 12 William Byrd 7.51 7.52 3
7 729 Hayes, Mikajah 11 Rock Ridge 7.54 7.54 2
8 752 Blakeney, Janae 9 Salem - Salem 7.53 7.56 1
Preliminaries
9 242 Brown, Zyah 10 Deep Creek 7.55
10 217 Elliott, ShaDe' 11 Churchland 7.56
11 732 Nolan, Ashlyn 12 Rock Ridge 7.60
12 510 Tyler, Rayona 12 Kings Fork 7.60
13 495 Parker, Kyna 10 King George 7.61
14 722 Smith, Carrie 10 Pulaski County 7.65
Girls 300 Meter Dash State 4A
===================================================================================
National: N 36.96 2006 Francena McCorory (Virginia)
Meet: M 39.06 2014 Brandee Johnson, Nasemond River
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 218 Parker-Love, DaJah 11 Churchland 41.46 40.80 3 10
2 729 Hayes, Mikajah 11 Rock Ridge 42.69 41.67 2 8
3 649 Anderson, Madison 11 Midlothian 40.80 41.78 3 6
4 528 Hurley, Audrey 11 Lafayette 41.98 41.92 2 5
5 657 Runge*, Gabby 12 Midlothian 41.88 41.96 3 4
6 769 Lane, Davina 11 Sherando 42.87 42.03 1 3
7 581 Staton, Lacy 11 Liberty Christia 42.57 42.22 2 2
8 602 Johnson, Autumn 10 Liberty Bealeton 43.34 42.28 1 1
9 752 Blakeney, Janae 9 Salem - Salem 43.44 42.96 1
10 356 Tucker, Jessica 10 Great Bridge 41.72 43.21 3
11 913 Bynum, Dimitria 10 Woodrow Wilson 43.23 44.60 1
12 246 Perkins, Maya 10 Deep Creek 42.16 44.88 2
Girls 500 Meter Dash State 4A
===================================================================================
National: N 1:10.30 2008 Chanelle Price (Pennsylvania)
Meet: M 1:15.46 2015 Kara Lyles, Nansemond River
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 657 Runge*, Gabby 12 Midlothian 1:16.82 1:16.32 3 10
2 649 Anderson, Madison 11 Midlothian 1:19.01 1:18.64 3 8
3 528 Hurley, Audrey 11 Lafayette 1:17.68 1:20.04 3 6
4 756 Majied, Raniyah 10 Salem - Salem 1:21.28 1:20.70 3 5
5 23 Logan, Chardane 12 Kettle Run 1:25.42 1:21.87 1 4
6 272 Hartsell, Logan 10 E.C. Glass 1:22.63 1:21.99 2 3
7 249 Sallee, Ashanti 12 Deep Creek 1:23.05 1:22.73 1 2
8 250 Spann, Tyreka 10 Deep Creek 1:21.56 1:23.19 2 1
9 173 Amos, Madalyn 12 Chancellor 1:22.32 1:23.65 2
10 755 Look, Elisa 11 Salem - Salem 1:26.45 1:28.75 1
-- 719 Boone, Grace 9 Pulaski County 1:22.39 DQ 2 interference
Girls 1000 Meter Run State 4A
===================================================================================
National: N 2:43.40 2005 Sarah Bowman (Virginia)
Meet: M 2:56.92 2014 Alyssa Shupe, Jefferson Forest
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 276 Rennyson, Maddie 11 E.C. Glass 2:56.81 2:55.77M 2 10
2 271 DeCarmo, Kami 12 E.C. Glass 3:01.84 3:07.11 2 8
3 340 Wanderer, Samantha 10 Grafton High 3:06.49 3:07.96 2 6
4 268 Carrington, Holly 12 E.C. Glass 3:06.44 3:09.61 2 5
5 523 Chavez, Serenity 11 Lafayette 3:11.03 3:10.22 2 4
6 297 Halligan, Shayne 12 Fauquier 3:11.43 3:10.44 2 3
7 334 Caden, Maya 9 Grafton High 3:08.59 3:13.11 2 2
8 355 Trois, Lou 12 Great Bridge 3:12.34 3:14.96 1 1
9 350 Hill, Carley 11 Great Bridge 3:10.39 3:17.85 2
10 176 Nichols, Hannah 12 Chancellor 3:12.22 3:18.45 1
11 721 Llaneras, Emily 12 Pulaski County 3:16.91 3:19.10 1
12 470 Southall, Leigha 10 Jefferson Forest 3:16.94 3:19.16 1
13 372 Campillo, Abby 9 Harrisonburg 3:18.36 3:19.44 1
14 335 Carroll, Alyssa 10 Grafton High 3:13.74 3:19.54 1
Girls 1600 Meter Run State 4A
================================================================================
National: N 4:28.25 2013 Mary Cain (New York)
Meet: M 5:01.91 2015 Libby Davidson, E. C. Glass
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 270 Davidson, Libby 11 E.C. Glass 4:58.30 5:03.13 10
2 271 DeCarmo, Kami 12 E.C. Glass 5:11.13 5:08.98 8
3 757 Moran, Hannah 11 Salem - Salem 5:09.34 5:11.37 6
4 577 Palmer, Noel 11 Liberty Christia 5:15.86 5:16.32 5
5 297 Halligan, Shayne 12 Fauquier 5:23.03 5:19.07 4
6 350 Hill, Carley 11 Great Bridge 5:18.89 5:20.46 3
7 524 Crookston, Brooke 11 Lafayette 5:06.26 5:20.68 2
8 498 Wingeart, Aubrey 10 King George 5:22.57 5:26.83 1
9 622 Morris, Natalie 10 Loudoun Valley 5:27.36 5:28.89
10 334 Caden, Maya 9 Grafton High 5:25.22 5:31.90
11 470 Southall, Leigha 10 Jefferson Forest 5:27.43 5:32.67
12 655 Hooper*, Daisy 11 Midlothian 5:28.23 5:35.30
Girls 3200 Meter Run State 4A
================================================================================
National: N 9:38.68 2013 Mary Cain (New York)
Meet: M 10:59.40 2015 Libby Davidson, EC Glass
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 270 Davidson, Libby 11 E.C. Glass 10:35.65 10:54.83M 10
2 175 Kreiling, Kara 12 Chancellor 11:23.08 11:17.36 8
3 757 Moran, Hannah 11 Salem - Salem 11:19.20 11:20.65 6
4 532 Savedge, Delaney 12 Lafayette 11:14.60 11:20.74 5
5 577 Palmer, Noel 11 Liberty Christia 11:18.38 11:21.83 4
6 274 Manion, Brooke 11 E.C. Glass 11:42.59 11:25.22 3
7 337 Freedman, Kira 9 Grafton High 11:38.46 11:30.96 2
8 333 Beaver, Meredith 10 Grafton High 11:40.38 11:32.09 1
9 622 Morris, Natalie 10 Loudoun Valley 12:02.21 11:47.08
10 498 Wingeart, Aubrey 10 King George 11:40.87 11:51.25
11 656 Johnson, Eva 10 Midlothian 11:59.93 11:53.67
12 677 Burnett*, Stephani 11 Monacan High 12:11.71 12:11.67
13 669 Dahimene, Nadia 12 Millbrook 12:10.65 12:12.96
14 368 Rosser, Courtney 10 Hanover 12:15.20 12:17.29
Girls 55 Meter Hurdles State 4A
============================================================================
National: N 7.48 1980 Candy Young (Pennsylvania)
Meet: M 8.14 2015 Brandee' Johnson, Nansemond River
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 635 Robinson, Taylor 11 Louisa County 8.54 8.57Q 1
2 732 Nolan, Ashlyn 12 Rock Ridge 8.43 8.65Q 2
3 769 Lane, Davina 11 Sherando 8.51 8.58q 1
4 348 Esprit, Lauren 12 Great Bridge 8.54 8.78q 2
5 265 Johnson, Brenda 12 Dinwiddie 8.67 8.81q 1
6 367 Kinney, Sophie 11 Hanover 8.94 8.90q 1
7 508 Allen, Shakirah 12 Kings Fork 8.66 8.91q 2
8 375 Eberly, Lexi 12 Harrisonburg 9.01 8.94q 2
9 521 Brender A Brandis, 12 Lafayette 8.87 8.95 2
10 574 Jeffcoat, Tiffany 11 Liberty Christia 8.69 8.97 1
11 914 Jackson, Amari 10 Woodrow Wilson 8.77 8.99 2
12 366 Haynesworth, Leila 12 Hanover 8.92 9.18 1
13 447 Rosso, Rene 10 James Wood 9.21 9.36 1
14 294 Byrd, Haileigh 11 Fauquier 9.30 9.77 1
15 493 Green, Briana 10 King George 8.97 9.93 2
Girls 55 Meter Hurdles State 4A
================================================================================
National: N 7.48 1980 Candy Young (Pennsylvania)
Meet: M 8.14 2015 Brandee' Johnson, Nansemond River
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 732 Nolan, Ashlyn 12 Rock Ridge 8.65 8.37 10
2 769 Lane, Davina 11 Sherando 8.58 8.46 8
3 635 Robinson, Taylor 11 Louisa County 8.57 8.54 6
4 265 Johnson, Brenda 12 Dinwiddie 8.81 8.63 5
5 508 Allen, Shakirah 12 Kings Fork 8.91 8.69 4
6 348 Esprit, Lauren 12 Great Bridge 8.78 8.70 3
7 367 Kinney, Sophie 11 Hanover 8.90 9.02 2
8 375 Eberly, Lexi 12 Harrisonburg 8.94 9.12 1
Preliminaries
9 521 Brender A Brandis, 12 Lafayette 8.95
10 574 Jeffcoat, Tiffany 11 Liberty Christia 8.97
11 914 Jackson, Amari 10 Woodrow Wilson 8.99
12 366 Haynesworth, Leila 12 Hanover 9.18
13 447 Rosso, Rene 10 James Wood 9.36
14 294 Byrd, Haileigh 11 Fauquier 9.77
15 493 Green, Briana 10 King George 9.93
Girls 4x200 Meter Relay State 4A
===================================================================================
National: N 1:35.86 2003 Poly (California)
Meet: M 1:44.07 2015 Nansemond River HS, Nansemond River
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Great Bridge High School 'A' 1:48.37 1:47.54 4 10
1) 348 Esprit, Lauren 12 2) 356 Tucker, Jessica 10
3) 352 Maxwell, Sharde 10 4) 353 McPeters, Nayomi 9
2 Deep Creek High School 'A' 1:48.28 1:47.88 4 8
1) 242 Brown, Zyah 10 2) 243 Graham, Jada 10
3) 248 Richardson, Samyah 10 4) 246 Perkins, Maya 10
3 Louisa County High School 'A' 1:48.55 1:48.04 3 6
1) 634 Richardson, Kiana 11 2) 635 Robinson, Taylor 11
3) 631 Kelley, Sariyah 10 4) 633 Quarles, Amari 11
4 Liberty Christian Academy 'A' 1:48.60 1:48.12 3 5
1) 581 Staton, Lacy 11 2) 575 Lingenfelter, Lauryn 10
3) 573 Jauch, Gracie 9 4) 574 Jeffcoat, Tiffany 11
5 Chancellor High School 'A' 1:48.96 1:48.51 3 4
1) 177 Rivers, Shakia 9 2) 174 Edwards, Akeila 9
3) 176 Nichols, Hannah 12 4) 178 Wester, Maddison 11
6 Kings Fork High School 'A' 1:49.04 1:49.23 3 3
1) 507 Allen, Ayshia 10 2) 511 Young, Kaia 10
3) 508 Allen, Shakirah 12 4) 510 Tyler, Rayona 12
7 Salem High School - Salem 'A' 1:49.75 1:49.71 2 2
1) 754 Huffman, China 10 2) 755 Look, Elisa 11
3) 752 Blakeney, Janae 9 4) 758 Price, ShaCoya 10
8 Churchland High School 'A' 1:47.45 1:51.02 4 1
1) 217 Elliott, ShaDe' 11 2) 219 Reed, Quentasia 11
3) 215 Blount, Teona 10 4) 220 Wesby, Shy'Rane 12
9 Lafayette High School 'A' 1:47.79 1:51.22 4
1) 521 Brender A Brandis, Alexis 1 2) 526 Gorelick, Taymar 9
3) 529 Johnson, Courtney 10 4) 530 Jones, Selena 12
10 Jefferson Forest High School 'A' 1:50.78 1:51.59 2
1) 468 Ratliff, Delaney 11 2) 471 White, Autumn 10
3) 469 Saunders, Jada 9 4) 466 Moreau, Alison 11
11 Sherando High School 'A' 1:51.44 1:51.75 2
1) 769 Lane, Davina 11 2) 770 Summers, Ania 11
3) 767 Dennis, Alora 9 4) 766 Berg, Donzailya 10
12 King George High School 'A' 1:51.68 1:51.75 1
1) 495 Parker, Kyna 10 2) 488 Abdullah, Shamaya 12
3) 493 Green, Briana 10 4) 489 Aguolu, Elimma 10
13 Pulaski County High School 'A' 1:51.67 1:52.50 2
1) 722 Smith, Carrie 10 2) 719 Boone, Grace 9
3) 720 Dale, Amorette 10 4) 718 Anderson, Tara 11
14 Liberty High School - Bealeton 'A' 1:54.04 1:52.59 1
1) 603 Sams, Lauren 11 2) 601 Jackson, Sharayah 10
3) 602 Johnson, Autumn 10 4) 604 Smith, Jaquela 12
Girls 4x400 Meter Relay State 4A
===================================================================================
National: N 3:38.91 2004 Poly (California)
Meet: M 4:00.61 2015 Nansemond River HS, Nansemond River
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Midlothian High School 'A' 4:06.36 4:05.80 3 10
1) 654 Ferguson*, Ashlyn 10 2) 649 Anderson, Madison 11
3) 650 Babashak, Erin 9 4) 657 Runge*, Gabby 12
2 E.C. Glass High School 'A' 4:08.67 4:11.86 3 8
1) 268 Carrington, Holly 12 2) 272 Hartsell, Logan 10
3) 269 Dabney, Alexis 12 4) 276 Rennyson, Maddie 11
3 Liberty Christian Academy 'A' 4:20.72 4:13.22 2 6
1) 573 Jauch, Gracie 9 2) 579 Sandidge, Claire 11
3) 582 Wolf, Summer 11 4) 581 Staton, Lacy 11
4 Deep Creek High School 'A' 4:10.97 4:13.40 3 5
1) 249 Sallee, Ashanti 12 2) 250 Spann, Tyreka 10
3) 242 Brown, Zyah 10 4) 243 Graham, Jada 10
5 Chancellor High School 'A' 4:19.62 4:16.01 2 4
1) 178 Wester, Maddison 11 2) 177 Rivers, Shakia 9
3) 173 Amos, Madalyn 12 4) 176 Nichols, Hannah 12
6 Grafton High School 'A' 4:17.89 4:18.23 2 3
1) 338 Kenney, Allison 9 2) 336 Daley, Alexa 9
3) 339 Swartwood, Sydnie 12 4) 340 Wanderer, Samantha 10
7 Pulaski County High School 'A' 4:22.55 4:19.07 1 2
1) 719 Boone, Grace 9 2) 721 Llaneras, Emily 12
3) 720 Dale, Amorette 10 4) 717 Anderson, Ashlyn 10
8 Jamestown High School 'A' 4:20.19 4:19.54 2 1
1) 452 Mills, Kennedy 10 2) 449 Glueck, Gaphne 12
3) 448 Connell, Lauren 11 4) 455 Yates, Kathleen 12
9 William Fleming High School 'A' 4:26.78 4:22.83 1
1) 897 Jones, Majesty 10 2) 898 Preston, Alexus 11
3) 901 Wilcher, Shavon 11 4) 900 Toland, Alexis 12
10 Jefferson Forest High School 'A' 4:22.76 4:24.31 1
1) 466 Moreau, Alison 11 2) 465 Knight, Madelynn 11
3) 468 Ratliff, Delaney 11 4) 471 White, Autumn 10
11 Liberty High School - Bealeton 'A' 4:30.76 4:38.61 1
1) 603 Sams, Lauren 11 2) 605 Trowbridge, Tessa 11
3) 600 Berry, Nicole 12 4) 602 Johnson, Autumn 10
Girls 4x800 Meter Relay State 4A
================================================================================
National: N 8:53.67 2002 Boys and Girls (New York)
Meet: M 9:22.14 2015 E. C. Glass High School, E. C. Glass
H Carrington, K. DeCarmo, L. Davidson, M. Rennyson
School Seed Finals Points
================================================================================
1 E.C. Glass High School 'A' 9:16.65 9:21.65M 10
1) 268 Carrington, Holly 12 2) 271 DeCarmo, Kami 12
3) 270 Davidson, Libby 11 4) 276 Rennyson, Maddie 11
2 Grafton High School 'A' 9:56.05 9:44.57 8
1) 337 Freedman, Kira 9 2) 334 Caden, Maya 9
3) 336 Daley, Alexa 9 4) 340 Wanderer, Samantha 10
3 Midlothian High School 'A' 10:19.73 10:03.27 6
1) 655 Hooper*, Daisy 11 2) 654 Ferguson*, Ashlyn 10
3) 651 Carpenter*, Madison 12 4) 656 Johnson, Eva 10
4 Liberty Christian Academy 'A' 10:18.69 10:04.00 5
1) 577 Palmer, Noel 11 2) 572 Bonheim, Makena 12
3) 578 Quigg, Hannah 12 4) 582 Wolf, Summer 11
5 Great Bridge High School 'A' 10:10.65 10:10.17 4
1) 350 Hill, Carley 11 2) 355 Trois, Lou 12
3) 354 Tollaksen, Peyton 10 4) 351 Jones, Ally 11
6 King George High School 'A' 10:05.73 10:16.78 3
1) 494 Koepfinger, Hannah 10 2) 491 Desque, Molly 10
3) 497 West, Brooke 12 4) 498 Wingeart, Aubrey 10
7 Lafayette High School 'A' 9:49.00 10:18.70 2
1) 532 Savedge, Delaney 12 2) 525 Gentry, Baylie 9
3) 523 Chavez, Serenity 11 4) 522 Chambers, Summer 12
8 Fauquier High School 'A' 10:11.86 10:24.45 1
1) 297 Halligan, Shayne 12 2) 298 Hayes, Madeleine 9
3) 299 L'Etoile, Annalise 12 4) 300 O'Saben, Jordyn 12
9 Jamestown High School 'A' 10:07.13 10:28.08
1) 455 Yates, Kathleen 12 2) 448 Connell, Lauren 11
3) 451 Jean, Thorin 10 4) 449 Glueck, Gaphne 12
10 Harrisonburg High School 'A' 10:35.41 10:32.13
1) 373 Campillo, Molly 11 2) 374 Eberly, Faith 10
3) 372 Campillo, Abby 9 4) 377 Miller, Hannah 9
11 Millbrook High School 'A' 10:34.28 10:34.54
1) 668 Croyle, Hannah 12 2) 669 Dahimene, Nadia 12
3) 670 Groll, Mellany 10 4) 667 Cox-Philyaw, Kaycee 9
12 Rock Ridge High School 'A' 10:30.01 10:38.26
1) 728 Harris, Kathryn 11 2) 731 Lightner, Lauren 10
3) 730 Holske, Grace 12 4) 727 Grainger, Flora 11
13 Kettle Run High School 'A' 10:51.71 11:00.55
1) 26 Palmore, Meredith 12 2) 20 Diaz, Adia 10
3) 25 Mitchell, Sarah 10 4) 23 Logan, Chardane 12
Girls High Jump State 4A
================================================================================
National: N 6-04.75 2016 Vashti Cunningham (Nevada)
Meet: M 5-06 2015 Carolyn Brown, Phoebus
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 473 Beard, Taylor 9 John Handley 5-05.00 5-03.00 10
2 766 Berg, Donzailya 10 Sherando 5-01.00 5-00.00 8
3 252 Williams, Tiara 11 Deep Creek 5-00.00 J5-00.00 5.50
3 493 Green, Briana 10 King George 5-02.00 J5-00.00 5.50
5 447 Rosso, Rene 10 James Wood 4-11.00 J5-00.00 4
6 475 Mintsechenko, Mya 11 John Handley 5-02.00 4-10.00 1
6 732 Nolan, Ashlyn 12 Rock Ridge 4-11.00 4-10.00 1
6 658 Sanders*, Addison 10 Midlothian 5-04.00 4-10.00 1
6 604 Smith, Jaquela 12 Liberty Bealeton 4-11.00 4-10.00 1
6 466 Moreau, Alison 11 Jefferson Forest 5-00.00 4-10.00 1
6 155 Mines, Alantra 11 Caroline High 5-02.00 4-10.00 1
11 753 Cromer, Mia 10 Salem - Salem 5-01.00 J4-10.00
11 571 Bane, Beth 11 Liberty Christia 5-00.00 J4-10.00
13 218 Parker-Love, DaJah 11 Churchland 5-00.00 J4-10.00
13 251 Williams, Shaylin 10 Deep Creek 5-04.00 J4-10.00
-- 928 Jennings, Carley 10 Courtland High S 5-00.00 NH
-- 216 Cherry, Kiara 10 Churchland 4-10.00 NH
-- 275 Moore, Mya 11 E.C. Glass 5-01.00 NH
-- 630 Finn, Victoria 11 Louisa County 5-00.00 NH
-- 471 White, Autumn 10 Jefferson Forest 5-00.00 NH
-- 652 Daniluk*, Katie 10 Midlothian 4-11.00 NH
-- 650 Babashak, Erin 9 Midlothian 5-00.00 NH
Girls Pole Vault State 4A
================================================================================
National: N 14-04 2015 Lexi Weeks (Arkansas)
Meet: M 12-06 2014 Hannah Meador, Fluvanna
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 573 Jauch, Gracie 9 Liberty Christia 11-06.00 12-00.00 10
2 490 Colwell, Heidi 12 King George 11-06.00 J12-00.00 8
3 471 White, Autumn 10 Jefferson Forest 11-06.00 11-06.00 6
4 627 Agee, Celia 9 Louisa County 10-06.00 11-00.00 4.50
4 69 Coleman, Sarah 11 Amherst County 11-00.00 11-00.00 4.50
6 369 Unger, Carter 10 Hanover 10-06.00 10-06.00 3
7 493 Green, Briana 10 King George 9-06.00 9-06.00 1.50
7 571 Bane, Beth 11 Liberty Christia 9-06.00 9-06.00 1.50
9 570 Andrews, Rachel 9 Liberty Christia 10-00.00 J9-06.00
10 277 VanWinkle, Lexi 10 E.C. Glass 10-00.00 J9-06.00
11 27 Trotto, Claire 11 Kettle Run 10-00.00 9-00.00
11 467 Polk, Allison 10 Jefferson Forest 8-06.00 9-00.00
13 549 James, Yamina 12 Lake Taylor 8-06.00 J9-00.00
14 496 Tritt, Samantha 11 King George 8-06.00 8-06.00
14 492 French, Cori 10 King George 9-00.00 8-06.00
16 520 Blanding, Peyton 10 Lafayette 9-00.00 J8-06.00
-- 636 Smith, Madison 12 Louisa County 9-00.00 NH
Girls Long Jump State 4A
================================================================================
National: N 21-07.50 1981 Carol Lewis (New Jersey)
Meet: M 19-11.25 2015 Kara Lyles, Nansemond River
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 898 Preston, Alexus 11 William Fleming 17-08.50 17-11.50 10
2 914 Jackson, Amari 10 Woodrow Wilson 17-06.00 17-06.75 8
3 657 Runge*, Gabby 12 Midlothian 17-07.00 17-05.50 6
4 629 Clark, Aaliyah 12 Louisa County 16-10.50 17-02.25 5
5 732 Nolan, Ashlyn 12 Rock Ridge 17-00.25 16-10.00 4
6 375 Eberly, Lexi 12 Harrisonburg 16-05.75 16-07.75 3
7 649 Anderson, Madison 11 Midlothian 17-01.00 16-07.50 2
8 220 Wesby, Shy'Rane 12 Churchland 16-11.50 16-04.75 1
9 573 Jauch, Gracie 9 Liberty Christia 17-01.25 16-00.75
10 510 Tyler, Rayona 12 Kings Fork 17-02.00 15-10.00
11 628 Brown, Brandy 11 Louisa County 17-02.50 15-09.00
12 575 Lingenfelter, Laur 10 Liberty Christia 16-04.25 15-04.00
13 581 Staton, Lacy 11 Liberty Christia 16-01.00 15-02.75
Girls Triple Jump State 4A
================================================================================
National: N 44-06.75 2007 Ke'Nyia Richardson (California)
Meet: M 40-05.75 2015 Maya Hanks, Tabb
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 155 Mines, Alantra 11 Caroline High 38-08.50 38-11.75 10
2 521 Brender A Brandis, 12 Lafayette 36-01.00 37-07.75 8
3 649 Anderson, Madison 11 Midlothian 37-10.00 36-11.50 6
4 366 Haynesworth, Leila 12 Hanover 37-05.00 36-02.75 5
5 914 Jackson, Amari 10 Woodrow Wilson 36-11.00 36-01.00 4
6 220 Wesby, Shy'Rane 12 Churchland 35-02.00 35-08.75 3
7 509 Robinson, Diamond 12 Kings Fork 35-02.50 35-07.00 2
8 657 Runge*, Gabby 12 Midlothian 35-02.50 35-00.00 1
9 265 Johnson, Brenda 12 Dinwiddie 35-06.50 34-08.00
10 186 Burnley, Emonta 12 Charlottesville 34-02.00 33-09.75
11 24 Lutkehus, Abby 11 Kettle Run 33-07.00 33-04.00
12 375 Eberly, Lexi 12 Harrisonburg 33-10.75 32-10.50
13 573 Jauch, Gracie 9 Liberty Christia 34-10.25 32-03.00
14 447 Rosso, Rene 10 James Wood 33-04.00 31-09.25
15 27 Trotto, Claire 11 Kettle Run 33-04.00 31-05.00
Girls Shot Put State 4A
================================================================================
National: N 56-07.50 2014 Raven Saunders (South Carolina)
Meet: M 44-11.50 2015 Zakiya Rashid, Phoebus
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 245 McDonald, Nicole 12 Deep Creek 40-03.00 39-07.00 10
2 266 Reed, Aliyah 10 Dinwiddie 37-05.50 35-08.00 8
3 267 Young, Antonia 12 Dinwiddie 34-11.00 35-00.00 6
4 154 Butler, Sierra 10 Caroline High 33-10.50 34-07.25 5
5 22 Hix, Meghan 12 Kettle Run 36-02.00 34-02.50 4
6 604 Smith, Jaquela 12 Liberty Bealeton 33-11.50 34-00.50 3
7 446 Greene, Grace 12 James Wood 35-08.00 33-10.50 2
8 253 Williamson, Kynady 12 Deep Creek 33-06.00 J33-10.50 1
9 413 Caffee, Cadayejah 11 Huguenot 34-01.50 33-04.50
10 474 Davis, Genna 12 John Handley 34-02.50 33-03.00
11 902 Wiley, Lauryn 11 William Fleming 34-06.25 32-10.25
12 21 Haugsdahl, Sofie 10 Kettle Run 33-02.00 31-10.25
13 247 Person, Tatyana 12 Deep Creek 33-08.00 31-06.00
14 371 Bradley, Nina 12 Harrisonburg 34-03.00 28-06.75
Boys 55 Meter Dash State 4A
============================================================================
National: N 6.08 2012 Marvin Bracey (Florida0
Meet: M 6.47 2014 Davion Hunt, King George
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 410 Towns, Qhiyal 10 Heritage Newport 6.55 M 6.45Q 1
2 255 Crawford, Jacquez 10 Deep Creek 6.49 6.48Q 3
3 188 Carrington, Tariq 12 Charlottesville 6.49 6.52Q 2
4 19 Taylor, Joseph 12 Denbigh 6.57 6.51q 1
5 463 Turner, Jordan 11 Jamestown 6.62 6.54q 3
6 583 De la Cruz, Richar 12 Liberty Christia 6.54 6.57q 3
7 678 Bruce, Diontae 12 Monacan High 6.51 6.60q 2
8 916 Harrison, QuaShawn 12 Woodrow Wilson 6.58 6.61q 3
9 73 Collins, John 11 Amherst County 6.57 6.63 2
10 502 Buchanan, Nyle 12 King George 6.61 6.63 1
10 931 Hatchett, Austin 11 Courtland High S 6.54 6.63 2
12 256 Everette, Damion 10 Deep Creek 6.51 6.65 1
13 514 Jones, Thomas 12 Kings Fork 6.57 6.68 3
14 545 Smith, Rashawn 11 Lafayette 6.53 6.69 3
15 191 White, Jaron 12 Charlottesville 6.59 6.69 2
16 584 Doss, Jon 11 Liberty Christia 6.68 6.77 3
17 674 Davis, Josh 11 Millbrook 6.79 6.84 2
18 930 Cheetham, George 12 Courtland High S 6.61 6.90 1
-- 71 Bradley, Darrien 11 Amherst County 6.50 FS 1
Boys 55 Meter Dash State 4A
================================================================================
National: N 6.08 2012 Marvin Bracey (Florida0
Meet: M 6.47 2014 Davion Hunt, King George
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 410 Towns, Qhiyal 10 Heritage Newport 6.45 6.47M 10
2 255 Crawford, Jacquez 10 Deep Creek 6.48 6.49 8
3 463 Turner, Jordan 11 Jamestown 6.54 6.51 6
4 583 De la Cruz, Richar 12 Liberty Christia 6.57 6.56 5
5 19 Taylor, Joseph 12 Denbigh 6.51 6.60 4
6 188 Carrington, Tariq 12 Charlottesville 6.52 6.62 3
7 678 Bruce, Diontae 12 Monacan High 6.60 6.62 2
8 916 Harrison, QuaShawn 12 Woodrow Wilson 6.61 6.68 1
Preliminaries
9 73 Collins, John 11 Amherst County 6.63
10 931 Hatchett, Austin 11 Courtland High S 6.63
10 502 Buchanan, Nyle 12 King George 6.63
12 256 Everette, Damion 10 Deep Creek 6.65
13 514 Jones, Thomas 12 Kings Fork 6.68
14 545 Smith, Rashawn 11 Lafayette 6.69
15 191 White, Jaron 12 Charlottesville 6.69
16 584 Doss, Jon 11 Liberty Christia 6.77
17 674 Davis, Josh 11 Millbrook 6.84
18 930 Cheetham, George 12 Courtland High S 6.90
-- 71 Bradley, Darrien 11 Amherst County FS
Boys 300 Meter Dash State 4A
===================================================================================
National: N 33.05 2013 Michael Cherry (Virginia)
Meet: M 35.06 2015 Dartrez Thompson, Phoebus
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 302 Benson, Tyler 12 Fauquier 35.30 35.38 5 10
2 907 Jackson, Tajai 9 William Fleming 35.81 35.73 4 8
3 910 Kirtley, Azavier 11 William Fleming 35.35 35.79 5 6
4 255 Crawford, Jacquez 10 Deep Creek 36.12 35.88 3 5 37.8714
5 324 Forest, Kuashawn 11 George Washingto 36.29 35.88 3 4 35.8734
6 514 Jones, Thomas 12 Kings Fork 35.84 36.08 4 3
7 410 Towns, Qhiyal 10 Heritage Newport 35.63 36.11 5 2
8 500 Aley, Jordan 11 King George 36.44 36.24 2 1
9 626 Thompson, Nathanie 12 Loudoun Valley 36.53 36.44 2
10 464 Willis, Jordan 11 Jamestown 36.08 36.45 4 36.4417
11 91 Taylor, Justin 11 Bassett 36.05 36.45 4 36.4437
12 678 Bruce, Diontae 12 Monacan High 36.61 36.48 2
13 357 Atkins, Mykalee 10 Great Bridge 36.91 37.30 1
14 775 Williams, Aaron 12 Smithfield 36.84 37.31 1
15 518 Smith, Lawrence 11 Kings Fork 36.82 37.73 1
16 191 White, Jaron 12 Charlottesville 35.80 37.93 5
Boys 500 Meter Dash State 4A
===================================================================================
National: N 1:01.68 2012 Strymar Livingston (New York)
Meet: M 1:05.48 2015 Kadeem Middleton, Nansemond River
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 302 Benson, Tyler 12 Fauquier 1:06.59 1:05.02M 4 10
2 499 Aguolu, Ezugo 12 King George 1:06.87 1:06.59 4 8
3 596 Strachan, Michael 12 Liberty Christia 1:05.42 1:06.75 4 6
4 910 Kirtley, Azavier 11 William Fleming 1:06.91 1:06.82 4 5
5 310 Oravec, Samuel 11 Fauquier 1:07.68 1:07.07 3 4
6 157 Twisdale*, Reggie 12 Caroline High 1:07.79 1:07.52 3 3
7 663 Rominger, Josh 11 Midlothian 1:07.69 1:07.57 3 2
8 638 Bishop, Josh 12 Louisa County 1:08.57 1:07.62 2 1
9 533 Abson, Derrick 12 Lafayette 1:07.66 1:07.73 3
10 626 Thompson, Nathanie 12 Loudoun Valley 1:08.78 1:07.95 1
11 74 Short, Jordon 11 Amherst County 1:09.43 1:08.31 1
12 918 Whitfield, Kevin 11 Woodrow Wilson 1:08.72 1:08.53 2
13 262 Murray, Vincent 11 Deep Creek 1:07.90 1:08.85 2
Boys 1000 Meter Run State 4A
===================================================================================
National: N 2:22.28 2009 Robby Andrews (New Jersey)
Meet: M 2:33.31 2014 Stanley Davis, Glen Allen
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 771 Whiteside, Trevor 12 Sherando 2:32.92 2:31.29M 2 10
2 345 Owens, Miles 11 Grafton High 2:33.99 2:32.92M 2 8
3 378 Amine, Abrham 12 Harrisonburg 2:33.19 2:32.94M 2 6
4 546 Steck, Konrad 11 Lafayette 2:31.98 2:35.91 2 5
5 303 Chavez, Raul 12 Fauquier 2:34.51 2:36.32 2 4
6 660 Hahn*, Randy 12 Midlothian 2:34.92 2:37.67 2 3
7 623 Bogucki, Colton 10 Loudoun Valley 2:39.76 2:38.57 2 2
8 726 Taylor, Chris 12 Pulaski County 2:40.60 2:39.68 1 1
9 305 Curry, Madison 12 Fauquier 2:40.37 2:39.86 1
10 664 Sanborn, David 12 Midlothian 2:40.55 2:43.12 1
11 233 Irizzary-Neg, Ian 11 Churchland 2:42.83 2:43.51 1
12 457 Coates, Cameron 12 Jamestown 2:41.02 2:44.26 1
13 625 Smagh, Will 12 Loudoun Valley 2:39.61 2:44.87 2
14 264 Whaley, Kalen 9 Deep Creek 2:44.58 2:45.22 1
15 550 Stackfield, Nick 12 Lake Taylor 2:43.82 2:45.73 1
16 342 Comer, Dylan 12 Grafton High 2:41.56 2:55.54 1
Boys 1600 Meter Run State 4A
================================================================================
National: N 3:57.81 2016 Drew Hunter (Virginia)
Meet: M 4:18.79 2915 Peter Seufer, E. C. Glass
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 673 Cox-Philyaw, Tyler 12 Millbrook 4:14.16 4:14.63M 10
2 546 Steck, Konrad 11 Lafayette 4:18.84 4:15.38M 8
3 660 Hahn*, Randy 12 Midlothian 4:22.65 4:22.44 6
4 623 Bogucki, Colton 10 Loudoun Valley 4:30.76 4:26.25 5
5 585 Griffith, Michael 12 Liberty Christia 4:27.45 4:28.96 4
6 625 Smagh, Will 12 Loudoun Valley 4:30.25 4:29.00 3
7 343 Lorio-MacNamara, D 12 Grafton High 4:31.89 4:29.57 2
8 624 Morris, Peter 10 Loudoun Valley 4:33.86 4:31.03 1
9 307 Fernandez, Carson 11 Fauquier 4:33.89 4:31.81
10 292 Woods, Theo 9 E.C. Glass 4:30.63 4:38.81
11 666 Warfield*, Court 11 Midlothian 4:37.89 4:40.39
12 637 Anderson, Justice 11 Louisa County 4:41.60 4:40.86
13 550 Stackfield, Nick 12 Lake Taylor 4:41.75 4:57.52
Boys 3200 Meter Run State 4A
================================================================================
National: N 8:39.15 2013 Edward Cheserek (New Jersey)
Meet: M 9:24.54 2015 Peter Seufer, E. C. Glass
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 673 Cox-Philyaw, Tyler 12 Millbrook 9:40.58 9:39.62 10
2 676 Schrank, Alec 11 Millbrook 9:46.48 9:41.68 8
3 624 Morris, Peter 10 Loudoun Valley 9:46.30 9:42.23 6
4 307 Fernandez, Carson 11 Fauquier 10:01.75 9:57.69 5
5 585 Griffith, Michael 12 Liberty Christia 9:51.38 10:01.76 4
6 180 Edmonds, Trejon 12 Chancellor 10:05.32 10:04.73 3
7 382 Berhe, Mo 10 Harrisonburg 10:14.95 10:07.04 2
8 534 Bonga, Liam 11 Lafayette 10:08.98 10:08.04 1
9 30 Heron, Devyn 11 Kettle Run 10:16.80 10:10.07
10 347 Tackling, Brandon 12 Grafton High 10:11.40 10:12.08
11 346 Owens, Price 10 Grafton High 9:36.27 10:20.55
12 182 Longman, Chauncey 10 Chancellor 10:10.75 10:23.72
13 771 Whiteside, Trevor 12 Sherando 9:56.97 10:37.78
14 662 Robb, Clay 10 Midlothian 10:11.87 10:52.94
Boys 55 Meter Hurdles State 4A
============================================================================
National: N 7.05 2009 Wayne Davis (N. Carolina)
Meet: M 7.25 2015 Charles Graham, Phoebus
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 915 Falks, Benjamin 12 Woodrow Wilson 7.47 7.65q 3 7.6417
2 156 Jackson*, Christop 12 Caroline High 7.72 7.65q 3 7.6457
3 663 Rominger, Josh 11 Midlothian 7.71 7.72q 1
4 590 McPhee, Adriel 12 Liberty Christia 7.75 7.74q 2
5 408 Payne, Timothy 10 Heritage Newport 7.71 7.76q 3
6 364 Taylor, Marquise 12 Great Bridge 7.71 7.77q 2
7 362 Rosenthal, Chase 11 Great Bridge 7.80 7.81q 1
8 547 Tyler, Michael 12 Lafayette 7.79 8.00q 1
9 370 Davis, Jeremy 12 Hanover 7.71 8.02 1
10 185 Simmons, Rasaan 12 Chancellor 7.96 8.04 3
11 183 Moore, David 12 Chancellor 7.87 8.11 2
12 361 Powell, Tyler 11 Great Bridge 7.90 8.14 3
13 290 Waller, Emmanuel 10 E.C. Glass 8.19 8.22 2 8.2133
13 234 Mitchell, Davonte 10 Churchland 8.05 8.22 2 8.2133
15 725 Brown, Dontay 11 Pulaski County 8.14 8.25 1
16 675 Faint, Cameron 11 Millbrook 8.24 8.33 3
17 909 Jones, Major 11 William Fleming 8.14 8.42 1
18 283 Jones, Desmond 11 E.C. Glass 8.28 8.43 3
Boys 55 Meter Hurdles State 4A
================================================================================
National: N 7.05 2009 Wayne Davis (N. Carolina)
Meet: M 7.25 2015 Charles Graham, Phoebus
Name Year School Prelims Finals Points
================================================================================
Finals
1 156 Jackson*, Christop 12 Caroline High 7.65 7.56 10
2 663 Rominger, Josh 11 Midlothian 7.72 7.74 8
3 590 McPhee, Adriel 12 Liberty Christia 7.74 7.88 6
4 408 Payne, Timothy 10 Heritage Newport 7.76 7.91 5
5 362 Rosenthal, Chase 11 Great Bridge 7.81 7.92 4 7.9155
6 364 Taylor, Marquise 12 Great Bridge 7.77 7.92 3 7.9194
7 547 Tyler, Michael 12 Lafayette 8.00 8.06 2
8 915 Falks, Benjamin 12 Woodrow Wilson 7.65 42.00 1
Preliminaries
9 370 Davis, Jeremy 12 Hanover 8.02
10 185 Simmons, Rasaan 12 Chancellor 8.04
11 183 Moore, David 12 Chancellor 8.11
12 361 Powell, Tyler 11 Great Bridge 8.14
13 290 Waller, Emmanuel 10 E.C. Glass 8.22
13 234 Mitchell, Davonte 10 Churchland 8.22
15 725 Brown, Dontay 11 Pulaski County 8.25
16 675 Faint, Cameron 11 Millbrook 8.33
17 909 Jones, Major 11 William Fleming 8.42
18 283 Jones, Desmond 11 E.C. Glass 8.43
Boys 4x200 Meter Relay State 4A
===================================================================================
National: N 1:26.09 2005 Poly (California)
Meet: M 1:31.61 2015 Phoebus High School, Phoebus
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Amherst County High School 'A' 1:31.56 1:31.14M 4 10
1) 71 Bradley, Darrien 11 2) 74 Short, Jordon 11
3) 75 Woodfolk, Jordon 11 4) 73 Collins, John 11
2 King George High School 'A' 1:32.41 1:32.00 3 8
1) 500 Aley, Jordan 11 2) 502 Buchanan, Nyle 12
3) 504 DiTomaso, Jacob 12 4) 499 Aguolu, Ezugo 12
3 Charlottesville High School 'A' 1:32.24 1:32.16 4 6
1) 191 White, Jaron 12 2) 187 Birle, Thomas 12
3) 190 Osman, Hussein 11 4) 188 Carrington, Tariq 12
4 Deep Creek High School 'A' 1:32.88 1:32.32 3 5
1) 256 Everette, Damion 10 2) 255 Crawford, Jacquez 10
3) 262 Murray, Vincent 11 4) 258 James, Dariyon 11
5 Liberty Christian Academy 'A' 1:33.29 1:33.18 3 4
1) 591 Moncion, Dominico 11 2) 584 Doss, Jon 11
3) 589 Mccann, Ryan 12 4) 583 De la Cruz, Richard 12
6 George Washington Danville 'A' 1:34.27 1:33.32 2 3
1) 326 Griffin, Jamil 12 2) 323 Davis, Dequeraus 12
3) 330 Williams, Keyun 11 4) 324 Forest, Kuashawn 11
7 Jamestown High School 'A' 1:31.80 1:33.69 4 2
1) 463 Turner, Jordan 11 2) 464 Willis, Jordan 11
3) 458 Jones, Christopher 12 4) 461 Reed, Darius 10
8 E.C. Glass High School 'A' 1:34.76 1:34.26 1 1
1) 282 Jackson, Jalen 10 2) 290 Waller, Emmanuel 10
3) 278 Aird, Martin 12 4) 279 Alexander, Trevel 10
9 Kings Fork High School 'A' 1:34.34 1:34.75 2
1) 514 Jones, Thomas 12 2) 518 Smith, Lawrence 11
3) 512 Davis, Nasir 10 4) 517 Smith, Lance 10
10 Churchland High School 'A' 1:38.73 1:35.10 1
1) 226 Clifton, William 12 2) 225 Carter-Love, Jamel 9
3) 222 Asekunowo, Steve 12 4) 235 Moore, Chase 11
11 William Fleming High School 'A' 1:35.32 1:35.11 1
1) 908 Jones, Jayvon 10 2) 907 Jackson, Tajai 9
3) 909 Jones, Major 11 4) 905 Greene, Jehmel 11
12 Lafayette High School 'A' 1:33.59 1:35.16 3
1) 547 Tyler, Michael 12 2) 548 Wallace, Knowledge 11
3) 544 Sharpless, Queshon 11 4) 545 Smith, Rashawn 11
13 William Byrd High School 'A' 1:36.17 1:35.54 1
1) 894 West, Trevon 12 2) 893 Spaar, Jason 11
3) 890 Mosley, Lamar 12 4) 892 Smith, Christain 11
14 Smithfield High School 'A' 1:34.15 1:35.92 2
1) 774 Robinson, William 11 2) 773 Patron, Lowell 12
3) 772 Allen, Jeremy 10 4) 775 Williams, Aaron 12
Boys 4x400 Meter Relay State 4A
===================================================================================
National: N 3:13.06 2009 New Bern (North Carolina)
Meet: M 3:26.79 2015 Fauquier High School, Fauquier
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Fauquier High School 'A' 3:29.46 3:24.65M 4 10
1) 310 Oravec, Samuel 11 2) 302 Benson, Tyler 12
3) 305 Curry, Madison 12 4) 303 Chavez, Raul 12
2 Amherst County High School 'A' 3:28.88 3:26.70M 4 8
1) 73 Collins, John 11 2) 75 Woodfolk, Jordon 11
3) 71 Bradley, Darrien 11 4) 74 Short, Jordon 11
3 William Fleming High School 'A' 3:29.24 3:28.00 4 6
1) 910 Kirtley, Azavier 11 2) 907 Jackson, Tajai 9
3) 904 Camero-Ruiz, Lazaro 12 4) 911 Moore, Xavier 12
4 Lafayette High School 'A' 3:31.99 3:31.41 3 5
1) 546 Steck, Konrad 11 2) 545 Smith, Rashawn 11
3) 538 Hendricks, Keelan 11 4) 533 Abson, Derrick 12
5 King George High School 'A' 3:32.09 3:31.65 2 4
1) 500 Aley, Jordan 11 2) 506 Greeley, Brian 12
3) 499 Aguolu, Ezugo 12 4) 503 Davidson, Ryan 12
6 Liberty Christian Academy 'A' 3:31.56 3:31.83 3 3
1) 596 Strachan, Michael 12 2) 594 Parker, Grant 12
3) 598 Tillas, Niko 11 4) 589 Mccann, Ryan 12
7 William Byrd High School 'A' 3:30.65 3:32.70 3 2
1) 894 West, Trevon 12 2) 895 Woodcock, Jacob 11
3) 892 Smith, Christain 11 4) 883 Barker, Jake 11
8 Grafton High School 'A' 3:31.82 3:34.16 3 1
1) 342 Comer, Dylan 12 2) 343 Lorio-MacNamara, Dylan 12
3) 344 Noel, Tavaris 11 4) 345 Owens, Miles 11
9 Jamestown High School 'A' 3:32.89 3:34.20 2
1) 457 Coates, Cameron 12 2) 464 Willis, Jordan 11
3) 462 Stiglitz, Peter 11 4) 461 Reed, Darius 10
10 Deep Creek High School 'A' 3:33.18 3:34.27 2
1) 256 Everette, Damion 10 2) 258 James, Dariyon 11
3) 259 Kellam, Kimani 12 4) 262 Murray, Vincent 11
11 Kings Fork High School 'A' 3:34.22 3:37.28 2
1) 515 Myrick, Tory 12 2) 518 Smith, Lawrence 11
3) 516 Santouse, Cameron 12 4) 513 Huff, Roosevelt 11
12 Louisa County High School 'A' 3:36.58 3:37.47 1
1) 638 Bishop, Josh 12 2) 646 Whitby, Nathaniel 11
3) 642 Langhorne, Ricky 12 4) 637 Anderson, Justice 11
13 Heritage High - Newport News 'A' 3:29.46 3:37.67 4
1) 408 Payne, Timothy 10 2) 407 McRae, Jevonn 11
3) 405 Harris, Jimmy 12 4) 410 Towns, Qhiyal 10
14 Great Bridge High School 'A' 3:37.71 3:38.44 1
1) 363 Smith, Collin 10 2) 357 Atkins, Mykalee 10
3) 360 Ononiwu, Chiemika 11 4) 362 Rosenthal, Chase 11
15 Liberty High School - Bealeton 'A' 3:45.41 3:43.95 1
1) 610 Yates, Khalil 12 2) 609 White, Ja'von 10
3) 607 Arey, Ryan 9 4) 606 Allen, Austin 12
Boys 4x800 Meter Relay State 4A
================================================================================
National: N 7:36.99 2009 Albemarle (Virginia)
Meet: M 8:06.86 2015 Midlothian High School, Midlothian
R.Hahn, J. Shaw, E. Benjamin, C. Hahn
School Seed Finals Points
================================================================================
1 Fauquier High School 'A' 8:14.11 8:05.67M 10
1) 304 Curry, Brock 12 2) 305 Curry, Madison 12
3) 310 Oravec, Samuel 11 4) 303 Chavez, Raul 12
2 Liberty Christian Academy 'A' 8:22.58 8:09.46 8
1) 596 Strachan, Michael 12 2) 592 Moore, Bryce 11
3) 594 Parker, Grant 12 4) 585 Griffith, Michael 12
3 Midlothian High School 'A' 8:16.59 8:14.91 6
1) 666 Warfield*, Court 11 2) 664 Sanborn, David 12
3) 661 Overby, Eric 11 4) 660 Hahn*, Randy 12
4 Grafton High School 'A' 8:07.37 8:17.49 5
1) 343 Lorio-MacNamara, Dylan 12 2) 342 Comer, Dylan 12
3) 347 Tackling, Brandon 12 4) 345 Owens, Miles 11
5 Louisa County High School 'A' 8:33.39 8:23.06 4
1) 638 Bishop, Josh 12 2) 637 Anderson, Justice 11
3) 646 Whitby, Nathaniel 11 4) 641 Findley, Raliegh 11
6 Churchland High School 'A' 8:25.04 8:35.32 3
1) 221 Andrews, Louis 12 2) 233 Irizzary-Neg, Ian 11
3) 231 Hike-Charles, Jamont 11 4) 229 Ferguson, Marshall 12
7 William Byrd High School 'A' 8:27.81 8:39.34 2
1) 888 Lynch, Connor 11 2) 882 Ashley, Ashton 11
3) 889 Moore, Ryan 11 4) 886 Gibson, Shane 12
8 Lafayette High School 'A' 8:19.80 8:39.45 1
1) 540 Moreno, Cade 12 2) 542 Piggott, Marcos 11
3) 534 Bonga, Liam 11 4) 533 Abson, Derrick 12
9 Salem High School - Salem 'A' 8:39.69 8:42.29
1) 760 Bell, Ryan 12 2) 764 Tyree, Sean 11
3) 763 McKinney, Kevin 12 4) 762 Ginnings, Nick 11
10 Jamestown High School 'A' 8:34.16 8:47.01
1) 456 Barnes, Sam 10 2) 459 Keener, Ben 10
3) 462 Stiglitz, Peter 11 4) 457 Coates, Cameron 12
11 E.C. Glass High School 'A' 8:41.73 8:51.43
1) 280 Alston, Jordan 11 2) 289 Tatom, Connor 12
3) 284 McCarthy, Ben 9 4) 292 Woods, Theo 9
12 Deep Creek High School 'A' 8:37.20 8:57.43
1) 264 Whaley, Kalen 9 2) 254 Brown, Michael 10
3) 260 Kirms, Cole 11 4) 257 Gladney, Terrance 10
13 Harrisonburg High School 'A' 8:27.42 8:58.09
1) 382 Berhe, Mo 10 2) 379 Amine, Gebrehiwot 9
3) 380 Avila, Diego 12 4) 381 Badia, Patrick 11
14 George Washington Danville 'A' 8:46.10 9:00.61
1) 328 Smothers, Stormm 11 2) 329 Toller, Rahem 12
3) 330 Williams, Keyun 11 4) 325 Grainger, Richard 11
Boys High Jump State 4A
================================================================================
National: N 7-05.25 2004 Scott Sellers (Texas)
Meet: M 6-07 2014 Will Kendell, Midlothian
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 547 Tyler, Michael 12 Lafayette 6-09.00 6-05.00 10
2 293 Pressley, Daenah 11 Eastern View 6-04.00 6-04.00 8
3 598 Tillas, Niko 11 Liberty Christia 6-04.00 J6-04.00 6
4 344 Noel, Tavaris 11 Grafton High 6-02.00 6-00.00 5
5 476 Causey, Trey 10 John Handley 6-00.00 J6-00.00 3
5 597 Terrell, Coleman 11 Liberty Christia 6-02.00 J6-00.00 3
5 665 Via, Lucas 11 Midlothian 6-06.00 J6-00.00 3
8 188 Carrington, Tariq 12 Charlottesville 6-02.00 5-10.00 0.25
8 17 Anderson, Neil 12 Denbigh 6-02.00 5-10.00 0.25
8 645 Washington, Kobie 11 Louisa County 6-02.00 5-10.00 0.25
8 643 Smith, Darius 11 Louisa County 6-00.00 5-10.00 0.25
12 359 Ononiwu, Chiedozie 11 Great Bridge 5-10.00 J5-10.00
12 595 Price, Garrett 12 Liberty Christia 6-00.00 J5-10.00
-- 472 Adamson, Emmanuel 11 Jefferson Forest 6-02.00 NH
-- 537 Grimsley, Hezekiah 11 Lafayette 6-00.00 NH
Boys Pole Vault State 4A
================================================================================
National: N 18-00.50 2016 Armand Duplantis (Louisiana)
Meet: M 15-00 2015 Jonathan Graham, King George
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 606 Allen, Austin 12 Liberty Bealeton 13-00.00 14-00.00 10
2 589 Mccann, Ryan 12 Liberty Christia 14-09.00 J14-00.00 8
3 593 Newman, Wesley 12 Liberty Christia 13-00.00 12-00.00 6
4 639 Braxton, D.J. 12 Louisa County 12-00.00 J12-00.00 5
5 586 Hall, Andrew 12 Liberty Christia 12-00.00 J12-00.00 4
6 647 Woodson, Jacob 9 Louisa County 11-00.00 11-00.00 2.50
6 287 Sarantos, Luke 10 E.C. Glass 11-00.00 11-00.00 2.50
8 541 Palmer, Jax 10 Lafayette 10-00.00 J11-00.00 1
9 281 Hawkins, Logan 10 E.C. Glass 11-06.00 J11-00.00
10 184 Ransom, Ben 11 Chancellor 11-09.00 10-06.00
11 933 Richardson, Colton 12 Courtland High S 10-06.00 J10-06.00
12 539 Holm, Leighton 10 Lafayette 10-06.00 J10-06.00
Boys Long Jump State 4A
================================================================================
National: N 26-06.50 1989 Dion Bentley (Pennsylvania)
Meet: M 23-00.75 2015 Darius Banks, Denbigh
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 464 Willis, Jordan 11 Jamestown 21-11.00 22-01.25 10
2 370 Davis, Jeremy 12 Hanover 20-09.00 21-08.25 8
3 179 Bullock, Curtis 11 Chancellor 21-06.75 J21-08.25 6
4 916 Harrison, QuaShawn 12 Woodrow Wilson 21-04.00 20-11.50 5
5 262 Murray, Vincent 11 Deep Creek 21-04.25 20-11.00 4
6 256 Everette, Damion 10 Deep Creek 22-01.50 20-08.50 3
7 547 Tyler, Michael 12 Lafayette 20-11.00 20-07.25 2
8 188 Carrington, Tariq 12 Charlottesville 21-07.50 20-06.25 1
9 364 Taylor, Marquise 12 Great Bridge 21-03.50 20-03.50
10 774 Robinson, William 11 Smithfield 20-11.50 20-01.50
11 293 Pressley, Daenah 11 Eastern View 21-00.00 19-10.25
12 365 Wood, Austin 11 Great Bridge 20-10.25 19-09.25
13 310 Oravec, Samuel 11 Fauquier 21-03.50 19-07.75
14 279 Alexander, Trevel 10 E.C. Glass 20-04.50 19-07.50
15 533 Abson, Derrick 12 Lafayette 21-03.00 19-06.50
16 191 White, Jaron 12 Charlottesville 20-04.00 19-05.75
17 904 Camero-Ruiz, Lazar 12 William Fleming 20-03.50 19-05.25
18 598 Tillas, Niko 11 Liberty Christia 20-03.50 19-03.25
19 261 Mathews, Dashaun 12 Deep Creek 21-05.75 19-02.50
Boys Triple Jump State 4A
================================================================================
National: N 52-07.50 1988 Keith Holley (Virginia)
Meet: M 46-11.25 2015 Dontae Mauck, Handley
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 181 Greene, Chris 12 Chancellor 43-05.00 45-08.75 10
2 547 Tyler, Michael 12 Lafayette 44-11.00 45-00.50 8
3 370 Davis, Jeremy 12 Hanover 44-05.50 44-10.00 6
4 183 Moore, David 12 Chancellor 45-02.50 44-03.25 5
5 406 long, craig 12 Heritage Newport 44-03.50 44-01.00 4
6 310 Oravec, Samuel 11 Fauquier 44-06.75 43-05.75 3
7 908 Jones, Jayvon 10 William Fleming 44-08.75 42-10.50 2
8 505 Garrett, Kyree 11 King George 44-02.00 41-09.25 1
9 533 Abson, Derrick 12 Lafayette 44-02.00 41-05.25
10 725 Brown, Dontay 11 Pulaski County 42-04.00 40-03.25
11 905 Greene, Jehmel 11 William Fleming 39-06.50 40-00.75
12 71 Bradley, Darrien 11 Amherst County 42-00.50 39-11.50
13 72 Brown, Quentin 11 Amherst County 39-09.00 38-03.50
Boys Shot Put State 4A
================================================================================
National: N 77-02.75 2011 Ryan Crouser (Oregon)
Meet: M 59-02.25 2014 Matthew Zajac, E. C. Glass
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 929 Beatty, Benjamin 12 Courtland High S 51-11.00 54-06.50 10
2 724 Bishop, Caleb 11 Pulaski County 46-01.75 49-04.00 8
3 588 Knowles, Rondre 12 Liberty Christia 47-06.50 48-08.75 6
4 28 Bland, Kaleb 12 Kettle Run 48-07.50 48-05.50 5
5 932 McDougal, Matthew 12 Courtland High S 48-00.25 46-04.50 4
6 361 Powell, Tyler 11 Great Bridge 47-07.00 46-03.00 3
7 759 Barnett, Jake 12 Salem - Salem 46-11.25 J46-03.00 2
8 263 Russell, Teyjuan 11 Deep Creek 45-11.75 45-08.00 1
9 414 Jackson, Malik 11 Huguenot 46-08.00 45-07.00
10 716 Schwartz, Will 11 Powhatan 46-04.50 44-02.00
11 286 Reams, Tucker 12 E.C. Glass 44-01.50 44-01.50
12 29 Bland, Kyle 12 Kettle Run 44-00.50 43-05.00
13 18 Boyd, Gabriel 12 Denbigh 45-04.00 43-03.50
14 224 Brown, Micah 11 Churchland 45-00.00 40-05.75
15 591 Moncion, Dominico 11 Liberty Christia 45-08.00 40-04.00
16 519 Wethington, Deshau 12 Kings Fork 45-06.00 39-08.25
Women - State 3A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) I.C. Norcom High School 84 2) Tabb High School 76
2) Blacksburg High School 76 4) Western Albemarle High Sc 72
5) Brentsville District 56 6) Phoebus High School 43
7) Fluvanna County High Schoo 36.50 8) James Monroe High School 23
9) Christiansburg High School 15 10) Heritage High - Lynchburg 14
11) Lakeland High School 13 12) Patrick County High Schoo 11
13) Liberty High School - Bedf 10 14) John Marshall High School 8
15) Armstrong High School 7 16) Brookville High School 6
17) Spotswood High School 5.50 18) Abingdon High School 5
19) Turner Ashby High School 4 19) Rustburg High School 4
19) York High School 4 19) Staunton River High Schoo 4
23) Monticello High School 3 24) New Kent High School 2
24) Hidden Valley High School 2 26) Broadway High School 1
Women - State 4A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) E.C. Glass High School 75 2) Midlothian High School 60
3) Liberty Christian Academy 38.50 3) Deep Creek High School 38.50
5) Lafayette High School 32 6) Great Bridge High School 29
7) Rock Ridge High School 25 7) Churchland High School 25
9) Grafton High School 22 10) Louisa County High School 21.50
11) Salem High School - Salem 20 12) Dinwiddie High School 19
12) King George High School 19 12) Sherando High School 19
15) Chancellor High School 16 15) Caroline High School 16
17) William Fleming High Schoo 15 18) Woodrow Wilson High Schoo 12
19) John Handley High School 11 20) Hanover High School 10
21) Kings Fork High School 9 22) Fauquier High School 8
22) Kettle Run High School 8 24) Jefferson Forest High Sch 7
25) James Wood High School 6 26) Liberty High School - Bea 5
27) Amherst County High School 4.50 28) Denbigh High School 4
28) Harrisonburg High School 4 30) William Byrd High School 3
31) Pulaski County High School 2 32) Jamestown High School 1
Men - State 3A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Phoebus High School 86 2) I.C. Norcom High School 63
3) Blacksburg High School 58 4) Staunton River High Schoo 44
5) Tabb High School 41 6) Western Albemarle High Sc 38
7) Christiansburg High School 32 8) Warhill High School 23
8) Heritage High - Lynchburg 23 10) Broadway High School 19
10) Lakeland High School 19 12) Rustburg High School 18
13) Turner Ashby High School 15 13) New Kent High School 15
15) Brentsville District 13 16) Abingdon High School 10
16) Booker T. Washington High 10 18) George Wythe - Richmond 8
18) Spotswood High School 8 18) Monticello High School 8
21) Fluvanna County High Schoo 5 21) Lord Botetourt High Schoo 5
23) Poquoson High School 4 23) Fort Defience High School 4
23) Culpeper County High Schoo 4 23) Cave Spring High School 4
27) Alleghany High School 3 27) Armstrong High School 3
29) Waynesboro High School 1 29) Brookville High School 1
Men - State 4A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Liberty Christian Academy 73 2) Fauquier High School 56
3) Lafayette High School 43 4) Midlothian High School 28
4) Millbrook High School 28 6) William Fleming High Scho 27
7) Deep Creek High School 26 8) Chancellor High School 24
9) King George High School 22 10) Heritage High - Newport N 21
10) Grafton High School 21 12) Amherst County High Schoo 18
12) Jamestown High School 18 14) Loudoun Valley High Schoo 17
15) Courtland High School 14 15) Hanover High School 14
17) Caroline High School 13 17) Louisa County High School 13
19) Charlottesville High Schoo 10.25 20) Sherando High School 10
20) Liberty High School - Beal 10 20) Great Bridge High School 10
23) Pulaski County High School 9 24) Eastern View High School 8
24) Harrisonburg High School 8 26) George Washington Danvill 7
26) Woodrow Wilson High School 7 28) Kettle Run High School 5
29) Denbigh High School 4.25 30) William Byrd High School 4
31) E.C. Glass High School 3.50 32) John Handley High School 3
32) Kings Fork High School 3 32) Churchland High School 3
35) Monacan High School 2 35) Salem High School - Salem 2
Event 1 Girls Long Jump Group 5A
================================================================================
BWSP Facilit: B 20-01 1/8/2011 Keilah Tyson, Western Branch
Meet Record: M 18-11.50 2/28/2014 Bria Anderson*, Mills Godwin
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 660 Johnson, Brandee' 12 Nansemond Ri 18-05.25 18-09.75 10
FOUL 18-01.25 17-04 18-09.75 17-06.75 17-10.25
2 584 Stith, Bria 12 Maury High S 17-09.50 18-05.75 8
17-07.75 18-01.25 17-08 17-08.75 17-08.50 18-05.75
3 800 Gibson, Victoria 12 Princess Ann 18-00.00 17-08.50 6
FOUL 17-07.50 FOUL 17-07 17-04.75 17-08.50
4 322 Banks, Khoi 12 Hampton 17-06.00 17-05.50 5
FOUL 17-05.50 FOUL 15-03.50 16-02.75 16-05.75
5 585 Stith, Brooke 11 Maury High S 17-05.00 17-01.75 4
17-00 16-04.50 16-08.75 16-01 17-01.75 15-06
6 972 Washington, Tenae 12 Varina 17-04.75 J17-01.75 3
FOUL FOUL 16-05.50 FOUL FOUL 17-01.75
7 183 Gullins, Angelina 12 Deep Run 17-09.00 16-08.75 2
16-06.50 16-08.75 16-05 FOUL 16-01.50 16-01.50
8 184 Gullins*, Victoria 12 Deep Run 17-01.50 16-07.75 1
16-06.50 16-01.50 16-02.50 16-00.75 16-01.50 16-07.75
9 595 Blunt, Taylynn 10 Menchville 17-01.00 16-05.75
16-05.75 FOUL 16-03.50 15-10.50 16-02 16-05.50
10 625 Wilson, Britton 9 Mills Godwin 17-01.75 16-04.00
15-09.75 FOUL 16-04
11 825 Rudolph, Kyra 11 Salem (Virgi 17-02.00 16-03.75
FOUL FOUL 16-03.75
12 26 Carey, Zaliah 12 Atlee 16-03.00 16-02.00
15-01 15-07.75 16-02
13 607 Ruffin, Danyetta 10 Menchville 17-03.00 15-11.00
15-11 15-11 15-08.75
14 928 Morgan, Jasmine 10 Thomas Ediso 15-11.75 15-10.00
14-11.50 15-10 14-11
15 11 Ragland, Kaila 11 Albemarle 16-03.25 15-08.75
15-08.75 15-07 15-07.75
16 714 Carter, Jazmin 11 Orange Count 15-09.00 15-01.75
13-04 14-00.50 15-01.75
17 923 Allen, Natalia 11 Thomas Ediso 18-03.00 14-10.50
14-07.25 14-10.50 14-06
-- 623 Greene, Rebekah 11 Mills Godwin 17-09.00 FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 3 Boys Long Jump Group 5A
================================================================================
BWSP Facilit: B 24-09 2/27/2014 Mustaqueem Williams, Forest Park
Meet Record: M 23-00 2/28/2014 John Warren, Prince Georg
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 939 Lucas-Roscoe, Greg 11 Thomas Ediso 21-11.50 22-05.00 10
21-02 21-07.75 22-02 21-01.75 22-00.75 22-05
2 374 Anderson, Stephen 12 Hickory High 21-10.50 21-10.50 8
21-06.50 FOUL 21-08 FOUL 21-05 21-10.50
3 419 Tarrer*, Marcus 12 J.R. Tucker 22-04.00 21-05.50 6
20-10 21-05.50 21-01.50 20-10.75 20-08 FOUL
4 489 La Pierre, Jevon 10 L.C. Bird 21-07.50 21-03.50 5
20-04 21-00 20-04.75 19-07.75 21-00.50 21-03.50
5 650 White, Brandon 11 Mountain Vie 20-05.75 21-01.50 4
20-11.25 20-04.75 FOUL 20-04 21-01.50 FOUL
6 790 Louis, Donovan 10 Potomac Seni 23-03.00 20-05.75 3
19-10.50 20-05.75 20-05 19-06.50 2-00.50 FOUL
7 957 Guan, Charlie 12 Thomas Jeffe 21-03.00 20-04.25 2
FOUL 19-09.75 FOUL 20-04.25 18-09 19-08
8 578 Warner, Anthony 12 Matoaca High 21-07.50 20-02.00 1
19-02.75 19-07.25 20-02 20-00.25 19-09.75 16-05
9 314 Breylan, Cyphers 12 Green Run 21-00.25 20-00.00
19-00.50 FOUL 20-00 19-08.50 FOUL 20-00
10 391 Henderson, De'Andr 11 Highland Spr 21-10.75 19-09.00
19-09 18-03.50 19-02
11 718 Simmons, Dequane 12 Orange Count 21-00.00 19-03.75
FOUL 17-01.25 19-03.75
12 938 Kamara, Moses 12 Thomas Ediso 21-06.50 19-03.00
17-10 17-05.50 19-03
13 16 Clark, Dacarai 12 Albemarle 21-08.50 19-01.75
19-01.75 17-08.75 18-02
Event 5 Girls Triple Jump Group 5A
================================================================================
BWSP Facilit: B 41-02.50 2/3/2009 Karimah Shepherd, Grassfield
Meet Record: M 40-00 3/9/2015 LaChyna Roe, Henrico
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 584 Stith, Bria 12 Maury High S 40-03.75 40-11.75M 10
40-11.75 40-05.50 40-06 PASS PASS PASS
2 660 Johnson, Brandee' 12 Nansemond Ri 38-08.50 39-03.00 8
38-10 FOUL PASS 37-05 39-03 PASS
3 800 Gibson, Victoria 12 Princess Ann 37-10.75 38-02.50 6
36-04.50 FOUL 36-07 36-05.50 37-00.75 38-02.50
4 585 Stith, Brooke 11 Maury High S 37-11.00 37-08.50 5
37-01 37-01 36-02.50 36-04 37-03 37-08.50
5 183 Gullins, Angelina 12 Deep Run 36-00.75 37-06.50 4
36-02 37-06.50 36-05 37-02.50 37-00 37-02.50
6 623 Greene, Rebekah 11 Mills Godwin 36-06.00 36-00.00 3
FOUL 34-08 FOUL 36-00 35-11 FOUL
7 583 Seay, Maya 11 Maury High S 35-11.00 35-06.75 2
34-03.50 35-03 35-06.75 33-02.75 33-11 PASS
8 923 Allen, Natalia 11 Thomas Ediso 35-02.75 35-01.50 1
FOUL 33-09 35-01.50 33-07 34-05.50 35-00.50
9 931 Williams, Abigail 10 Thomas Ediso 33-07.00 33-07.25
FOUL 33-02.25 33-00 33-04.50 FOUL 33-07.25
-- 928 Morgan, Jasmine 10 Thomas Ediso 33-00.75 FOUL
FOUL FOUL FOUL
-- 759 Wright, Kiyah 10 Patrick Henr 32-06.00 FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 7 Boys Triple Jump Group 5A
================================================================================
BWSP Facilit: B 50-09.25 1/10/2014 John Warren, Prince George
Meet Record: M 48-11 2/27/2014 John Warren, Prince Georg
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 321 Williams, Donyea 12 Halifax Coun 44-05.00 44-10.00 10
43-04 FOUL 44-10 43-08 43-01 42-08
2 718 Simmons, Dequane 12 Orange Count 43-07.75 44-08.00 8
42-04 42-11 43-10 41-07.50 43-00 44-08
3 939 Lucas-Roscoe, Greg 11 Thomas Ediso 41-10.50 43-10.00 6
FOUL 43-07.25 41-11.50 FOUL FOUL 43-10
4 578 Warner, Anthony 12 Matoaca High 45-09.25 43-04.25 5
42-02.25 43-04.25 42-05 42-03.75 41-06 42-04
5 419 Tarrer*, Marcus 12 J.R. Tucker 43-05.50 43-02.50 4
43-02.50 FOUL 41-04 40-10 40-05.50 42-00
6 650 White, Brandon 11 Mountain Vie 42-05.00 42-07.00 3
42-00 42-05 42-07 42-02 FOUL 41-03.50
7 374 Anderson, Stephen 12 Hickory High 42-05.25 42-02.00 2
38-09.50 39-10.50 41-10 41-05.50 41-03.50 42-02
8 984 Seals, Damien 12 Warwick 42-08.00 41-09.00 1
41-09 40-05 39-07 41-06 41-01 FOUL
9 210 Gervais, Albright 12 Falls Church 42-03.75 41-05.25
39-01.25 38-05 41-05.25 40-06 FOUL 39-08.50
10 942 Routh, Joshua 12 Thomas Ediso 43-06.50 40-09.50
40-04 40-09.50 FOUL
11 100 Barker, Traevon 12 Bethel 43-00.50 40-03.00
39-10.25 38-08.25 40-03
12 982 Powell, Pryce 12 Warwick 42-10.00 40-02.25
FOUL 39-11 40-02.25
Event 9 Girls High Jump St Ht 4'-8" Group 5A
================================================================================
Starting Height 4'-10"
BWSP Facilit: B 5-10 1/12/2013 Brianna Hayes, Matoaca
Meet Record: M 5-06 3/9/2015 Nicie Grier-spratley, Thomas Edison
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 584 Stith, Bria 12 Maury High S 5-06.00 5-04.00 10
5-00 5-02 5-04 5-06.50
O O XO XXX
2 368 Miller, Kate 11 Hickory High 5-02.00 5-02.00 8
4-08 4-10 5-00 5-02 5-04
O O O O XXX
3 183 Gullins, Angelina 12 Deep Run 5-02.00 J5-02.00 6
4-08 4-10 5-00 5-02 5-04
O O XO XO XXX
4 879 Tinsley, Taylor 11 Stafford Hig 5-05.00 J5-02.00 5
4-10 5-00 5-02 5-04
XO XO XXO XXX
5 655 Crocker, Asia 10 Nansemond Ri 5-02.00 5-00.00 4
4-08 4-10 5-00 5-02
O XO O XXX
6 340 Jeffrey, Dymiere 11 Henrico 5-02.00 J5-00.00 3
5-00 5-02
XO XXX
7 638 Villarreal, Sierra 10 Mountain Vie 5-02.00 J5-00.00 2
4-10 5-00 5-02
XO XO XXX
8 401 Verma, Maya 10 J.E.B. Stuar 5-00.00 J5-00.00 1
4-08 4-10 5-00 5-02
XXO XXO XO XXX
9 583 Seay, Maya 11 Maury High S 5-00.00 J5-00.00
4-10 5-00 5-02
O XXO XXX
10 209 Maku, Batres 12 Falls Church 5-00.00 J5-00.00
4-08 4-10 5-00 5-02
O XO XXO XXX
11 775 Andrews, Olivia 10 Potomac Seni 5-02.00 4-10.00
4-08 4-10 5-00
O XO XXX
12 635 Mulder, Katie 12 Mountain Vie 5-00.00 J4-10.00
4-08 4-10 5-00
XO XO XXX
13 369 Moriarty, Siobhan 12 Hickory High 5-00.00 4-08.00
4-08 4-10
O XXX
14 923 Allen, Natalia 11 Thomas Ediso 5-00.00 J4-08.00
4-08 4-10
XO XXX
14 115 Saunders, Dejah 9 Brooke Point 5-00.00 J4-08.00
4-08 4-10
XO XXX
14 410 Jackson*, Amaya 10 J.R. Tucker 5-00.00 J4-08.00
4-08 4-10
XO XXX
-- 405 Ellison, Jadah 9 J.R. Tucker 5-00.00 NH
4-08
XXX
Event 11 Boys High Jump St Ht 5'-8" Group 5A
================================================================================
Starting Height 5'-10"
BWSP Facilit: B 7-01 1/9/2014 Steven Dunbar, Tallwood
Meet Record: M 6-04 2/27/2014 Tyquan Rowley, Highland Spr
Meet Record2: M 6-04 3/10/2015 Zack Marshall, Manchester
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 577 O'Neill, Spencer 12 Massaponax 6-09.00 6-06.00M 10
5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 6-06 6-08
PPP PPP O O O XO XXX
2 342 McElroy, Craig 12 Henrico 6-02.00 6-04.00M 8
5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 6-06
PPP O O O XO XXX
3 40 Gardner, Cason 10 Atlee 6-03.00 J6-04.00M 6
5-08 5-10 6-00 6-02 6-04 6-06
O O O XO XXO XXX
4 387 Berry, Thomas 11 Highland Spr 6-02.00 6-02.00 5
5-08 5-10 6-00 6-02 6-04
O O XO XXO XXX
5 343 Myrick, Kysheen 12 Henrico 6-02.00 6-00.00 4
5-08 5-10 6-00 6-02
O O O XXX
6 982 Powell, Pryce 12 Warwick 6-02.00 J6-00.00 3
5-08 5-10 6-00 6-02
O XO O XXX
7 984 Seals, Damien 12 Warwick 5-10.00 5-10.00 1
5-08 5-10 6-00
O O XXX
7 690 Pellot, Manuel 9 North Staffo 6-00.00 5-10.00 1
5-08 5-10 6-00
O O XXX
7 194 Patterson, Justin 11 Deep Run 6-04.00 5-10.00 1
5-08 5-10 6-00
PPP O XXX
10 210 Gervais, Albright 12 Falls Church 5-10.00 J5-10.00
5-08 5-10 6-00
XO XO XXX
11 551 Corbin, Nicholas 11 Lee-Davis 5-10.00 5-08.00
5-08 5-10
O XXX
11 691 Seth, Edward 12 North Staffo 6-02.00 5-08.00
5-08 5-10
O XXX
13 687 Morton, Naukym 12 North Staffo 6-02.00 J5-08.00
5-08 5-10
XO XXX
13 486 Mims, Brian 10 Kempsville H 6-00.00 J5-08.00
5-08 5-10
XO XXX
13 550 Brooks*, Brandon 11 Lee-Davis 5-10.00 J5-08.00
5-08 5-10
XXO XXX
-- 484 Hackett, Tyrie 10 Kempsville H 6-00.00 NH
5-08
XXX
-- 122 Valentine, Chandle 10 Brooke Point 6-00.00 NH
5-08
XXX
-- 827 Wilson, Jaykwon 12 Salem (Virgi 6-02.00 NH
5-08 5-10
PPP XXX
-- 939 Lucas-Roscoe, Greg 11 Thomas Ediso 5-08.00 NH
5-08
XXX
Event 13 Girls Shot Put Group 5A
================================================================================
BWSP Facilit: B 48-04.75 2/17/2012 Kiara Howell, Grassfield
Meet Record: M 40-08.75 2/28/2014 Shania Williams, Patrick Henr
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 678 Smith, Kelsie 11 North Staffo 38-05.00 39-04.75 10
39-04.75 35-10.75 FOUL 30-00.50 36-05.75 38-04.25
2 693 Bentson, Ahalayah 12 Norview 37-06.00 38-09.25 8
37-06.25 38-02.75 37-08.50 FOUL 38-09.25 37-10
3 114 Kramer, Anastasia 12 Brooke Point 34-08.50 37-01.00 6
36-07.50 34-08.75 36-03.50 36-03.50 33-09 37-01
4 798 Brown, Kayla 12 Princess Ann 37-04.00 35-02.00 5
35-02 31-09 FOUL 34-10.25 35-01 34-01
5 36 Wilson *, Raine 12 Atlee 35-02.00 35-01.00 4
34-02.50 FOUL 33-07.50 33-11.75 32-10 35-01
6 581 Moore, Jessica 12 Maury High S 32-09.50 33-11.25 3
30-10.50 30-00.50 33-11.25 29-11.75 FOUL 29-03.25
7 95 Davis, Jalani 9 Bethel 36-05.25 33-05.25 2
30-09 26-07.25 29-00.25 FOUL 33-05.25 29-09.75
8 873 Barton, Alyssa 11 Stafford Hig 31-01.50 32-02.75 1
30-10.25 32-02.75 32-00.25 FOUL 31-01.50 30-08
9 283 McRae *, Jessica 10 Glen Allen H 31-10.00 31-06.25
31-06.25 30-10 FOUL FOUL 31-03.50 FOUL
10 924 Bonner, Ciara 12 Thomas Ediso 32-08.50 30-08.75
30-08.75 30-05.25 29-11.50
10 407 Holliday, Gabriell 9 J.R. Tucker 33-08.00 30-08.75
30-08.75 27-00.75 FOUL
12 259 Griggs, Dannie C 11 George C. Ma 31-07.75 29-04.00
27-09 29-04 26-06.50
Event 15 Boys Shot Put Group 5A
================================================================================
BWSP Facilit: B 68-00 2/25/2011 Isaiah Simmons, Woodbridge
Meet Record: M 54-08.25 2/28/2014 Joe Cline, Brooke Point
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 109 Slade, Brandon 12 Bethel 50-11.50 51-00.50 10
48-11 51-00.50 46-01.50 FOUL 46-00 FOUL
2 404 Klusner, Michael 11 J.E.B. Stuar 51-00.25 48-05.50 8
46-09.50 47-11.25 48-05.50 47-06.25 46-06.25 47-02
3 559 Scott, Connor 11 Lee-Davis 48-08.50 48-03.00 6
45-01.25 46-06.50 FOUL FOUL 46-10.50 48-03
4 353 Boyer, Sean 12 Hermitage 50-07.50 47-01.25 5
46-00.75 46-11.75 47-01.25 FOUL FOUL FOUL
5 359 Rochester, Jordan 12 Hermitage 50-04.75 45-03.75 4
42-08.25 44-10.50 45-02 44-03.25 45-03.75 43-11.75
6 389 Daniel, Saije 12 Highland Spr 45-07.25 44-11.00 3
44-06.50 FOUL 44-11 FOUL 44-09.50 FOUL
7 689 Owusu, Abel 12 North Staffo 45-11.00 43-03.25 2
41-09.25 41-09.75 41-01.75 43-03.25 42-09.25 43-02.25
8 880 Allison, Tim 11 Stafford Hig 44-05.50 41-11.75 1
41-03.50 41-08.50 40-01.50 FOUL 41-11.75 41-01.25
9 756 Terrell, Neil 12 Patrick Henr 43-09.00 40-11.75
37-06.25 37-01.25 40-11.75 38-07 39-04 34-10
10 41 Gunn, Colton 12 Atlee 42-11.00 39-10.50
39-10.50 38-09 38-03
-- 590 Copeland*, Chaunce 11 Meadowbrook 46-09.00 FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 17 Girls Pole Vault St Ht 8'-0" Group 5A
================================================================================
Starting Height 7'-9"
BWSP Facilit: B 13-01.50 2/25/2011 Cameron Overstreet, Atlee
Meet Record: M 11-09 2/27/2014 Adeline Scelzi*, Deep Run
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 547 Lipinski, Jordan 12 Lee-Davis 11-09.00 11-00.00 10
10-00 10-06 11-00 11-06
O O O XXX
2 549 Soliman*, Yomna 12 Lee-Davis 9-06.00 10-06.00 8
8-06 9-00 9-06 10-00 10-06 11-00
O O O O O XXX
3 624 Philhower, Madison 12 Mills Godwin 10-00.00 10-00.00 6
9-00 9-06 10-00 10-06
O O XO XXX
4 417 Wyant*, Rose 11 J.R. Tucker 8-06.00 9-00.00 5
8-00 8-06 9-00 9-06
XO O O XXX
5 29 Godsey, Megan 12 Atlee 8-06.00 J9-00.00 4
8-00 8-06 9-00 9-06
XO O XXO XXX
6 366 Guerra, Jillian 10 Hickory High 8-06.00 8-06.00 3
8-00 8-06 9-00
XO O XXX
7 758 Newman, Olivia 10 Patrick Henr 8-06.00 8-00.00 1.50
8-00 8-06
O XXX
7 33 Rehmani *, Numa 12 Atlee 9-00.00 8-00.00 1.50
8-00 8-06
O XXX
9 876 Oylear, Alexandra 11 Stafford Hig 8-00.00 J8-00.00
8-00 8-06
XXO XXX
-- 292 Robinson, Mia 12 Gloucester H 10-00.00 NH
9-06
XXX
-- 679 Spahn, Hannah 11 North Staffo 8-00.00 NH
8-00
XXX
-- 754 Richardson, Alayna 11 Patrick Henr 8-00.00 NH
8-00
XXX
Event 19 Boys Pole Vault St Ht 10' - Group 5A
================================================================================
Starting Height 11'-9"
BWSP Facilit: B 16-00 2/25/2011 Chris Pillow, Atlee
Meet Record: M 14-06 3/9/2015 Joshua Green, Kempsville
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 378 Miller, Mark 12 Hickory High 14-09.00 14-06.00M 10
13-06 14-00 14-06 15-00
O PPP O XXX
2 554 Grant, Josh 12 Lee-Davis 14-00.00 13-00.00 8
13-00 13-06
O XXX
3 805 Barry, Colin 12 Princess Ann 12-00.00 J13-00.00 6
12-00 12-06 13-00 13-06
O XXO O XXX
4 38 Chapman, William 10 Atlee 14-00.00 J13-00.00 5
13-00 13-06
XO XXX
5 203 Washington, Jelan 12 Douglas Free 13-00.00 J13-00.00 4
11-00 11-06 12-00 12-06 13-00 13-06
O O XXO XO XXO XXX
6 403 Khan, Mossadiq 11 J.E.B. Stuar 11-00.00 12-06.00 3
11-00 11-06 12-00 12-06 13-00
XO O O O XXX
7 560 Slinkman, Alex 10 Lee-Davis 12-06.00 J12-06.00 2
11-06 12-00 12-06 13-00
O XXO XO XXX
8 561 Vincent, Chris 11 Lee-Davis 12-00.00 J12-06.00 1
11-06 12-00 12-06 13-00
XO XXO XO XXX
9 555 Halphen*, Stephen 12 Lee-Davis 13-00.00 J12-06.00
11-00 11-06 12-00 12-06 13-00
O XO O XXO XXX
10 760 Turner, Corbin 11 Patrick Henr 12-00.00 12-00.00
11-06 12-00 12-06
O XO XXX
11 643 Dryden, Blake 11 Mountain Vie 11-00.00 10-06.00
10-06 11-00
O XXX
11 49 Simpson, Griffin 11 Atlee 10-06.00 10-06.00
10-06 11-00
O XXX
13 211 Olson, Thomas 11 Falls Church 11-06.00 J10-06.00
10-06 11-00
XXO XXX
-- 388 Booker, Patrick 11 Highland Spr 12-06.00 NH
11-06
XXX
-- 483 Bowman, Joshua 10 Kempsville H 12-00.00 NH
11-00
XXX
-- 394 St. Helen, Chris 11 Highland Spr 15-03.00 NH
13-06
XXX
Event 21 Girls 4x800 Meter Relay Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 9:11.35 2/22/2013 Lake Braddock
K Kunc, H Christen, K Roche, S Chase
Meet Record: M 9:28.33 2/28/2014 Mills Godwin
M Bader*, K Benfer*, H Bullen*, S Goodrich*
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Albemarle 'A' 9:47.37 9:34.33 2 10
1) 4 Dillenbeck, Halley 11 2) 6 Helmers, Ryann 10
3) 7 Hughlett, Lauren 11 4) 10 Mayo, Kathryn 11
2 Deep Run 'A' 9:43.34 9:36.65 2 8
1) 182 Enz*, Xiomara 11 2) 186 Snow, Lily 9
3) 187 Wesolowski*, Rachael 11 4) 181 Brown*, Margot 11
3 Nansemond River 'A' 9:55.00 9:47.61 2 6
1) 667 Rhiel, Sarah 9 2) 672 Williams, Casey 11
3) 651 Banks, Christina 11 4) 661 Jones, Amirah 12
4 Potomac Senior High School 'A' 9:58.87 9:49.61 2 5
1) 780 Shifflett, Kayla 12 2) 779 Okafor, Sylvia 12
3) 784 Woodson, Linei 12 4) 782 Villanueva, Jasmine 10
5 George C. Marshall 'A' 9:47.20 9:49.73 2 4
1) 257 Bir, Ava D 10 2) 260 Holt, Ashley 10
3) 268 Smith, Sarah C 12 4) 261 Holt, Heather 10
6 Princess Anne High School 'A' 10:02.24 9:51.33 1 3
1) 799 Gibson, Audrey 12 2) 801 Kinka, Destiny 10
3) 804 Sutryk, Kasey 10 4) 802 Martingayle, Doria 11
7 Hickory High School 'A' 9:53.02 9:51.91 2 2
1) 368 Miller, Kate 11 2) 370 Tolarchyk, Jodi 10
3) 367 Gyuricsko, Kailyn 12 4) 372 Van Gorder, Madisyn 12
8 Glen Allen High School 'A' 9:57.84 9:53.77 2 1
1) 284 Potter, Rachael 9 2) 281 Fagan *, Rebecca 11
3) 282 Henneberger *, Ashley 10 4) 285 Robelen *, Caroline 11
9 J.R. Tucker High School 'A' 10:01.77 9:59.34 1
1) 406 Hodges*, Sydney 11 2) 409 Iuorno*, Jackie 10
3) 414 Robinson, Dakota 12 4) 415 Smither*, Kendra 10
10 Atlee 'A' 10:17.02 10:04.41 1
1) 27 Donovan *, Caitlin 12 2) 25 Brower *, Cornelia 11
3) 28 Faulk*, Jessica 10 4) 35 Shearon *, Logan 12
11 Thomas Jefferson S&T 'A' 10:17.72 10:12.89 1
1) 951 Wagner, Bayliss 11 2) 949 Sawant, Nikita 11
3) 950 Shoemaker, Abigail 11 4) 945 Covey, Margaret 10
12 Stafford High School 'A' 10:29.84 10:20.92 1
1) 872 Abbatiello, Bridget 12 2) 877 Picadas, Katerina 9
3) 874 Jones, Caroline 10 4) 875 Lambert, Maria 9
13 Menchville 'A' 10:31.39 10:27.87 1
1) 605 Merritt, Morgan 9 2) 594 Blowe, Sydney 10
3) 597 Cartaya, Aurora 12 4) 591 Alligood, Anne Morgan 10
Event 23 Boys 4x800 Meter Relay Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 7:44.70 2/28/2009 Albermarle
Bradley, Nobel, Kostelac, Vrhovac
Meet Record: M 7:55.90 3/9/2015 Manchester
D. Lucas, A. Akright, J. Hewitt, B. Taminger
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Glen Allen High School 'A' 7:59.30 8:00.53 2 10
1) 286 Carrico*, Michael 12 2) 290 Williams *, Eddie 11
3) 289 Story*, Austin 11 4) 291 Witt *, Zack 12
2 Hickory High School 'A' 8:10.62 8:01.93 2 8
1) 376 Hibler, Jarrell 12 2) 375 Brown, Chad 12
3) 381 Riedy, Cameron 11 4) 379 Morton, Zach 12
3 Deep Run 'A' 8:02.81 8:02.29 2 6
1) 188 Giles*, Carter 12 2) 193 Mosca*, Tony 12
3) 191 Krickovic*, Tyler 12 4) 192 Mosavel-Lo*, Bashir 11
4 Douglas Freeman 'A' 8:07.64 8:07.01 2 5
1) 200 Smith*, Andrew 12 2) 199 McCracken*, Ryan 10
3) 201 Stevenson*, Roy 11 4) 202 Suliman*, Waleed 11
5 Mountain View 'A' 8:12.04 8:10.82 2 4
1) 644 Gordon, Miles 12 2) 645 McCabe, Jacob 12
3) 640 Anderson, Henrik 10 4) 648 Weed, Connor 11
6 George C. Marshall 'A' 8:29.73 8:18.80 1 3
1) 279 Smith, Benjamin S. 9 2) 271 Haight, Alexander G 12
3) 270 Gustafson, Sean A 11 4) 275 Lynch, Patrick C 11
7 Menchville 'A' 8:23.55 8:21.86 1 2
1) 618 McFadden, Shane 10 2) 609 Dixon, Malik 12
3) 617 Kempf, Aaron 11 4) 608 Arnold, Matthew 12
8 Thomas Edison 'A' 8:21.86 8:23.22 1 1
1) 943 Wetzler, Theodore 10 2) 944 Yonas, Caleb 11
3) 940 McManus, Jack 12 4) 935 Esteva, Jonathan 12
9 Thomas Jefferson S&T 'A' 8:17.68 8:24.45 2
1) 962 Liu, Jeffrey 12 2) 958 Hoganson, Alex 12
3) 960 Klapper, Dylan 10 4) 956 Foss, Nate 12
10 L.C. Bird 'A' 8:27.82 8:31.47 1
1) 487 Alex, Albin 11 2) 491 Sullivan, Kenny 11
3) 488 Harris, Tyler 10 4) 490 McNulty, Tyler 11
11 Stafford High School 'A' 8:39.56 8:35.48 1
1) 884 Reeves, Kellen 11 2) 882 Harris, Samuel 10
3) 881 DiEugenio, Duke 11 4) 885 Sepulveda, Paul 9
12 Mills Godwin 'A' 8:25.60 8:42.18 1
1) 631 Weston*, Reid 11 2) 627 Chilton*, Matt 11
3) 629 Higgins*, Ronan 11 4) 630 Tivenan*, Stephen 12
13 Atlee 'A' 8:34.36 8:43.72 1
1) 44 Helmlinger, Kameron 9 2) 48 Ruby *, Spencer 12
3) 37 Berenson *, Zach 11 4) 43 Helmick*, Conor 10
Event 25 Girls 55 Meter Hurdles Group 5A
============================================================================
Top 12 Advance by Time
BWSP Facilit: B 7.84 2/23/2013 Leah Lott, Landstown Hi
Meet Record: M 7.90 3/1/2014 Chantel Ray, Hampton
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 660 Johnson, Brandee' 12 Nansemond Ri 7.82 M 7.85q 3
2 584 Stith, Bria 12 Maury High S 8.40 8.38q 2
3 669 Scott-McKoy, Tre'b 9 Nansemond Ri 8.42 8.46q 1
4 322 Banks, Khoi 12 Hampton 8.42 8.47q 1
5 665 Parks, Skylar 10 Nansemond Ri 8.44 8.61q 2
6 671 Watson, Jasmine 11 Nansemond Ri 8.63 8.69q 1
7 371 Valle, Emily 12 Hickory High 8.78 8.75q 1
8 923 Allen, Natalia 11 Thomas Ediso 8.54 8.79q 3
9 666 Price, Kiara 12 Nansemond Ri 8.54 8.79q 3
10 654 Carter, Kori 9 Nansemond Ri 8.57 8.89q 2
11 416 Watkins*, Savannah 11 J.R. Tucker 8.88 8.97q 2
12 757 Demattia, Olivia 10 Patrick Henr 8.92 9.20q 3
13 26 Carey, Zaliah 12 Atlee 9.00 9.26 2
14 783 Williams, Keyanna 11 Potomac Seni 9.20 9.36 1
15 636 Ransom, Rachel 11 Mountain Vie 8.95 9.88 3
Event 25 Girls 55 Meter Hurdles Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 7.84 2/23/2013 Leah Lott, Landstown Hi
Meet Record: M 7.90 3/1/2014 Chantel Ray, Hampton
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 660 Johnson, Brandee' 12 Nansemond Ri 7.85 7.83B 2 10
2 584 Stith, Bria 12 Maury High S 8.38 8.22 2 8
3 669 Scott-McKoy, Tre'b 9 Nansemond Ri 8.46 8.26 2 6
4 322 Banks, Khoi 12 Hampton 8.47 8.39 2 5
5 665 Parks, Skylar 10 Nansemond Ri 8.61 8.53 2 4
6 371 Valle, Emily 12 Hickory High 8.75 8.75 1 3
7 923 Allen, Natalia 11 Thomas Ediso 8.79 8.76 1 2
8 654 Carter, Kori 9 Nansemond Ri 8.89 8.79 1 1
9 671 Watson, Jasmine 11 Nansemond Ri 8.69 8.79 2
10 666 Price, Kiara 12 Nansemond Ri 8.79 8.79 1
11 416 Watkins*, Savannah 11 J.R. Tucker 8.97 9.01 1
12 757 Demattia, Olivia 10 Patrick Henr 9.20 9.20 1
Preliminaries
13 26 Carey, Zaliah 12 Atlee 9.26
14 783 Williams, Keyanna 11 Potomac Seni 9.36
15 636 Ransom, Rachel 11 Mountain Vie 9.88
Event 27 Boys 55 Meter Hurdles Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 7.19 3/9/2015 Grant Holloway, Grassfield
Meet Record: M 7.39 3/1/2014 Lee Warren*, Lee-Davis
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 106 Norris, Isaiah 12 Bethel 7.43 7.60 2 10
2 957 Guan, Charlie 12 Thomas Jeffe 7.70 7.69 2 8
3 551 Corbin, Nicholas 11 Lee-Davis 7.96 7.88 1 6
4 341 Chewning, Chauncy 10 Henrico 7.87 7.90 2 5
5 550 Brooks*, Brandon 11 Lee-Davis 7.72 7.96 2 4
6 474 Rosado, Erik 12 Kecoughtan 7.82 7.98 2 3
7 686 Moffo, Landry 11 North Staffo 8.11 8.08 1 2
8 819 Tettey-Mortey, Kek 12 Robert E. Le 8.18 8.11 1 1
9 342 McElroy, Craig 12 Henrico 7.50 8.29 2
10 269 Gieseler, John B 12 George C. Ma 8.30 8.38 1
11 320 Mayfield, Lawson 10 Halifax Coun 8.37 8.49 1
Event 29 Girls 55 Meter Dash Group 5A
============================================================================
Top 12 Advance by Time
BWSP Facilit: B 6.87 1/7/2011 Keilah Tyson, Western Branch
Meet Record: M 7.05 2/28/2014 Meshala Morton, Mountain View
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 660 Johnson, Brandee' 12 Nansemond Ri 7.07 M 7.05q 3
2 351 Sykes, Skylar 11 Hermitage 7.23 7.12q 3
3 116 Smiling, Shalah 12 Brooke Point 7.09 7.18q 2
4 668 Richardson, Syaira 11 Nansemond Ri 7.27 7.20q 3
5 583 Seay, Maya 11 Maury High S 7.21 7.22q 1
6 781 Travers, Thailiah 12 Potomac Seni 7.14 7.28q 1
7 670 Towe, Morgan 12 Nansemond Ri 7.30 7.31q 1
8 655 Crocker, Asia 10 Nansemond Ri 7.32 7.33q 2
9 324 Hawkins, Camryn 12 Hampton 7.30 7.33q 1
10 585 Stith, Brooke 11 Maury High S 7.29 7.34q 2
11 653 Bynum, Monae 12 Nansemond Ri 7.37 7.35q 3
12 32 Harris *, Syaani ( 11 Atlee 7.34 7.43q 3
13 111 Anderson, Samiyah 11 Brooke Point 7.51 7.47 1
14 113 Hoosier, Denisha 10 Brooke Point 7.41 7.50 2
15 316 Forest, Kayla 12 Halifax Coun 7.44 7.59 1
Event 29 Girls 55 Meter Dash Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 6.87 1/7/2011 Keilah Tyson, Western Branch
Meet Record: M 7.05 2/28/2014 Meshala Morton, Mountain View
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 660 Johnson, Brandee' 12 Nansemond Ri 7.05 7.07 2 10
2 116 Smiling, Shalah 12 Brooke Point 7.18 7.09 2 8
3 351 Sykes, Skylar 11 Hermitage 7.12 7.15 2 6
4 668 Richardson, Syaira 11 Nansemond Ri 7.20 7.24 2 5
5 583 Seay, Maya 11 Maury High S 7.22 7.26 2 4
6 653 Bynum, Monae 12 Nansemond Ri 7.35 7.31 1 3
7 670 Towe, Morgan 12 Nansemond Ri 7.31 7.33 1 2
8 655 Crocker, Asia 10 Nansemond Ri 7.33 7.36 1 1 7.351
9 585 Stith, Brooke 11 Maury High S 7.34 7.36 1 7.359
10 781 Travers, Thailiah 12 Potomac Seni 7.28 7.38 2
11 324 Hawkins, Camryn 12 Hampton 7.33 7.40 1
12 32 Harris *, Syaani ( 11 Atlee 7.43 7.52 1
Preliminaries
13 111 Anderson, Samiyah 11 Brooke Point 7.47
14 113 Hoosier, Denisha 10 Brooke Point 7.50
15 316 Forest, Kayla 12 Halifax Coun 7.59
Event 31 Boys 55 Meter Dash Group 5A
============================================================================
Top 12 Advance by Time
BWSP Facilit: @ 6.26 2/22/2014 Mustaqeem Williams, Forest Park
BWSP Facilit: B 6.26 2/28/2009 James Taylor, Nansemond River
Meet Record: M 6.31 3/1/2014 Marcus Taylor, Highland Spr
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
1 687 Morton, Naukym 12 North Staffo 6.41 6.43q 3
2 694 King, Isaiah Mahki 11 Norview 6.42 6.43q 2
3 472 Fugate, Jacione 12 Kecoughtan 6.55 6.45q 3
4 104 Hagins, Joshua 12 Bethel 6.46 6.45q 1
5 796 Gurley, Malik 12 Prince Georg 6.49 6.46q 1
6 106 Norris, Isaiah 12 Bethel 6.49 6.55q 3
7 650 White, Brandon 11 Mountain Vie 6.71 6.65q 3
8 795 bivens, aman 11 Prince Georg 6.60 6.66q 2
9 613 Guilford, Torey 12 Menchville 6.49 6.68q 2
10 790 Louis, Donovan 10 Potomac Seni 6.67 6.68q 2
11 718 Simmons, Dequane 12 Orange Count 6.64 6.69q 1
12 117 Bussey, Randall 11 Brooke Point 6.69 6.71q 3
13 51 Woody, Clifton 11 Atlee 6.64 6.79 1
Event 31 Boys 55 Meter Dash Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: @ 6.26 2/22/2014 Mustaqeem Williams, Forest Park
BWSP Facilit: B 6.26 2/28/2009 James Taylor, Nansemond River
Meet Record: M 6.31 3/1/2014 Marcus Taylor, Highland Spr
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 694 King, Isaiah Mahki 11 Norview 6.43 6.41 2 10
2 687 Morton, Naukym 12 North Staffo 6.43 6.44 2 8
3 472 Fugate, Jacione 12 Kecoughtan 6.45 6.50 2 6
4 104 Hagins, Joshua 12 Bethel 6.45 6.53 2 5
5 796 Gurley, Malik 12 Prince Georg 6.46 6.56 2 4
6 650 White, Brandon 11 Mountain Vie 6.65 6.60 1 3 6.593
7 795 bivens, aman 11 Prince Georg 6.66 6.60 1 2 6.600
8 106 Norris, Isaiah 12 Bethel 6.55 6.62 2 1
9 613 Guilford, Torey 12 Menchville 6.68 6.62 1
10 718 Simmons, Dequane 12 Orange Count 6.69 6.65 1
11 790 Louis, Donovan 10 Potomac Seni 6.68 6.66 1
12 117 Bussey, Randall 11 Brooke Point 6.71 6.67 1
Preliminaries
13 51 Woody, Clifton 11 Atlee 6.79
Event 33 Girls 4x200 Meter Relay Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 1:40.48 1/8/2011 Western Branch
Williams, Lee, Taylor, Tyson
Meet Record: M 1:43.73 3/1/2014 Hampton
C Ray, T Ray, K Banks, T Burrows
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Nansemond River 'A' 1:38.67 1:43.14M 3 10
1) 655 Crocker, Asia 10 2) 654 Carter, Kori 9
3) 653 Bynum, Monae 12 4) 670 Towe, Morgan 12
2 North Stafford 'A' 1:43.81 1:43.57M 3 8
1) 673 Lewis, Jami 12 2) 680 Warford, Whitney 12
3) 677 Russell, Kazia 12 4) 676 Pride, Malika 11
3 Maury High School 'A' 1:45.91 1:43.58M 3 6
1) 586 Swift, Ashleigh 12 2) 584 Stith, Bria 12
3) 583 Seay, Maya 11 4) 585 Stith, Brooke 11
4 Hermitage 'A' 1:47.36 1:44.53 2 5
1) 348 Nagbe, Pearl 9 2) 345 Berkeley, Haley 12
3) 344 Bembry, Glynnise 10 4) 351 Sykes, Skylar 11
5 Menchville 'A' 1:46.84 1:45.19 2 4
1) 606 Perez, Nelia 12 2) 601 Hutchinson, December 11
3) 595 Blunt, Taylynn 10 4) 607 Ruffin, Danyetta 10
6 Brooke Point 'A' 1:44.92 1:47.05 3 3
1) 113 Hoosier, Denisha 10 2) 112 Chitty, Jezreel 11
3) 111 Anderson, Samiyah 11 4) 116 Smiling, Shalah 12
7 J.R. Tucker High School 'A' 1:48.83 1:47.20 1 2
1) 416 Watkins*, Savannah 11 2) 410 Jackson*, Amaya 10
3) 412 Kelley*, Jordan 11 4) 413 Neal*, Erika 12
8 Salem (Virginia Beach) 'A' 1:47.94 1:47.63 2 1
1) 826 Vines, Quanda 12 2) 825 Rudolph, Kyra 11
3) 822 Johnson, Shavanta 9 4) 821 Coles, Jada 12
9 Varina 'A' 1:48.66 1:48.58 2
1) 967 Akindele, Lolamone 12 2) 970 Smith, Tatiana 9
3) 968 Perkins, Brooke 11 4) 971 Stafford, Alexis 11
10 Halifax County 'A' 1:48.45 1:49.16 2
1) 317 Lee, E'Lisha 10 2) 315 Ferrell, Noesha 10
3) 318 Lunsford, Waverly 9 4) 316 Forest, Kayla 12
11 Mountain View 'A' 1:49.85 1:49.78 1
1) 636 Ransom, Rachel 11 2) 632 Burzynski, Jordan 9
3) 639 White, Searra 10 4) 638 Villarreal, Sierra 10
12 Albemarle 'A' 1:52.27 1:50.33 1
1) 1 Akinola, Temi 12 2) 13 Rose, Morgan 10
3) 12 Root, Madison 9 4) 11 Ragland, Kaila 11
13 Bethel 'A' 1:48.36 1:50.60 2
1) 97 Jones, Rachel 11 2) 96 Gales-Wood, Ahsiana 12
3) 98 Massey, Destiny 11 4) 93 Branick, Courtney 12
14 Potomac Senior High School 'A' 1:46.02 1:51.24 3
1) 781 Travers, Thailiah 12 2) 784 Woodson, Linei 12
3) 783 Williams, Keyanna 11 4) 775 Andrews, Olivia 10
15 Atlee 'A' 1:51.04 1:52.03 1
1) 26 Carey, Zaliah 12 2) 34 Sears, Sydney 11
3) 30 Green, Chelsea 11 4) 31 Harris, Synni 11
-- Hampton 'A' 1:46.09 DQ 3 1st leg broke inside
1) 324 Hawkins, Camryn 12 2) 322 Banks, Khoi 12
3) 326 Mitchell, Danielle 11 4) 323 Edmond, Jae-Lyenn 10
Event 35 Boys 4x200 Meter Relay Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 1:28.06 2/23/2013 Forest Park
J Washington, R Morgan, C Michie, M Williams
Meet Record: M 1:30.73 3/1/2014 Highland Springs
T Rowley, M Taylor, D Coley, F Davis
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Bethel 'A' 1:30.42 1:30.67M 3 10
1) 110 Young II, Carlos 12 2) 104 Hagins, Joshua 12
3) 106 Norris, Isaiah 12 4) 101 Carson, Byron 11
2 Hampton 'A' 1:32.52 1:30.97 3 8
1) 329 Newsome, Dazz 11 2) 330 Pulley, Burnell 11
3) 332 Wells, Darrel 12 4) 331 Quillen Jr., Jovonn 12
3 Kecoughtan 'A' 1:33.48 1:32.66 3 6
1) 471 Barnes, Zopella 12 2) 472 Fugate, Jacione 12
3) 474 Rosado, Erik 12 4) 476 Weigle, Jacob 11
4 Albemarle 'A' 1:36.22 1:33.36 2 5
1) 19 Gregory, Noah 12 2) 23 McDowell, Eric 11
3) 21 Johnson, Aundray 10 4) 16 Clark, Dacarai 12
5 Indian River High School 'A' 1:33.47 1:34.19 3 4
1) 396 Bolding, Calvin 11 2) 397 Brown, Matteo 11
3) 400 Troche, Tyjuan 12 4) 399 Smith, Alexander 11
6 Menchville 'A' 1:33.61 1:34.24 3 3
1) 613 Guilford, Torey 12 2) 609 Dixon, Malik 12
3) 615 Jenkins, Caden 9 4) 612 Gillispie, Andre 9
7 North Stafford 'A' 1:33.99 1:34.44 2 2
1) 685 Kauthen, Liam 10 2) 688 Outlaw, Cordaro 12
3) 682 Davis, Anthony 12 4) 687 Morton, Naukym 12
8 Varina 'A' 1:34.15 1:35.76 2 1
1) 974 Damon, Raymon 11 2) 973 Claytor, Roland 11
3) 975 Davis, Jourdan 12 4) 977 Harris, Braxton 11
9 Atlee 'A' 1:37.51 1:36.15 1
1) 45 Lacy, Darius 12 2) 40 Gardner, Cason 10
3) 42 Haley, Kendall 11 4) 51 Woody, Clifton 11
10 Thomas Jefferson S&T 'A' 1:36.28 1:37.38 1
1) 955 Casebeer, Jonah 12 2) 954 Cai, Jesse 12
3) 957 Guan, Charlie 12 4) 963 Madhugiri, Akhil 11
11 George C. Marshall 'A' 1:37.34 1:37.46 1
1) 277 Pedraza, Daniel E 11 2) 280 Toscano, Sebastien G 11
3) 273 Lauer, Casey J 11 4) 272 Han, Jacob R 11
12 Brooke Point 'A' 1:34.06 1:37.65 2
1) 117 Bussey, Randall 11 2) 121 Ross, Tre 10
3) 122 Valentine, Chandler 10 4) 118 Dates, Andrew 12
13 Robert E. Lee (Springfield) 'A' 1:39.69 1:38.65 1
1) 820 Troung, Jason 11 2) 816 Chambers, Chauncey 10
3) 817 Chase, Khari 12 4) 818 Jarry, Jacob 10
14 Thomas Edison 'A' 1:35.04 1:40.31 2
1) 942 Routh, Joshua 12 2) 936 Fontaine, Keiron 12
3) 935 Esteva, Jonathan 12 4) 932 Chen, Edward 12
15 Hermitage 'A' 1:34.18 1:40.87 2
1) 355 Davis, Justin 10 2) 354 Bradley, Thomas 11
3) 360 Stewart, Tre'von 11 4) 358 Mayers, Percy 10
Event 37 Girls 1600 Meter Run Group 5A
================================================================================
BWSP Facilit: B 4:52.16 3/1/2014 Caroline Alcorta, West Springfield
Meet Record: M 5:10.82 3/10/2015 Heather Holt, George C. Marshall
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 261 Holt, Heather 10 George C. Ma 5:06.60 5:01.74M 10
2 802 Martingayle, Doria 11 Princess Ann 5:06.86 5:05.45M 8
3 181 Brown*, Margot 11 Deep Run 5:12.89 5:07.07M 6
4 285 Robelen *, Carolin 11 Glen Allen H 5:10.99 5:11.63 5
5 186 Snow, Lily 9 Deep Run 5:17.18 5:16.68 4
6 667 Rhiel, Sarah 9 Nansemond Ri 5:24.56 5:26.01 3
7 367 Gyuricsko, Kailyn 12 Hickory High 5:26.04 5:28.48 2
8 548 Morgan*, Maggie 12 Lee-Davis 5:23.64 5:30.26 1
9 780 Shifflett, Kayla 12 Potomac Seni 5:30.07 5:34.41
10 782 Villanueva, Jasmin 10 Potomac Seni 5:35.39 5:35.53
11 266 Robbins, Jenna 11 George C. Ma 5:37.23 5:40.98
12 415 Smither*, Kendra 10 J.R. Tucker 5:24.47 5:45.16
Event 39 Boys 1600 Meter Run Group 5A
================================================================================
BWSP Facilit: B 4:09.31 2/28/2009 Bobby Peavey, Kellam
Meet Record: M 4:20.88 3/1/2014 Matthew Novak*, Deep Run
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 202 Suliman*, Waleed 11 Douglas Free 4:17.76 4:20.79M 10
2 192 Mosavel-Lo*, Bashi 11 Deep Run 4:20.77 4:20.94 8
3 956 Foss, Nate 12 Thomas Jeffe 4:33.19 4:26.56 6
4 191 Krickovic*, Tyler 12 Deep Run 4:23.48 4:29.01 5
5 286 Carrico*, Michael 12 Glen Allen H 4:27.80 4:30.26 4
6 684 Guthrie, Brody 11 North Staffo 4:35.49 4:36.19 3
7 271 Haight, Alexander 12 George C. Ma 4:37.67 4:39.93 2
8 755 Davis, Grant 11 Patrick Henr 4:24.68 4:41.43 1
9 402 Asmelash, Natnael 10 J.E.B. Stuar 4:39.94 4:42.57
Event 41 Girls 500 Meter Dash Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 1:13.30 2/27/2010 Monica Williams, Green Run
Meet Record: M 1:15.29 3/1/2014 MacKenzie Kerr *, D.S. Freeman
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 660 Johnson, Brandee' 12 Nansemond Ri 1:12.88 1:16.77 2 10
2 972 Washington, Tenae 12 Varina 1:19.26 1:18.42 2 8
3 184 Gullins*, Victoria 12 Deep Run 1:20.95 1:18.96 1 6
4 753 Harris, Tiffany 12 Patrick Henr 1:18.77 1:19.61 2 5
5 257 Bir, Ava D 10 George C. Ma 1:20.25 1:20.41 1 4
6 372 Van Gorder, Madisy 12 Hickory High 1:20.41 1:20.46 1 3
7 824 Reid, Khadijah 12 Salem (Virgi 1:19.98 1:20.81 2 2
8 673 Lewis, Jami 12 North Staffo 1:18.91 1:21.01 2 1
9 345 Berkeley, Haley 12 Hermitage 1:19.98 1:22.88 1
10 981 Jenkins, Cierra 10 Wakefield Hi 1:24.42 1:25.64 1
-- 779 Okafor, Sylvia 12 Potomac Seni 1:21.09 FS 1
Event 43 Boys 500 Meter Dash Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 1:02.61 2/5/2013 Michael Cherry, Oscar Smith
Meet Record: M 1:04.84 3/10/2015 Devin Barnes, Hermitage
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 108 Richardson III, Ed 9 Bethel 1:06.96 1:05.72 3 10
2 938 Kamara, Moses 12 Thomas Ediso 1:06.58 1:06.60 3 8
3 791 Mayers, Kevin 11 Potomac Seni 1:07.72 1:06.83 2 6
4 330 Pulley, Burnell 11 Hampton 1:08.19 1:07.01 2 5
5 644 Gordon, Miles 12 Mountain Vie 1:06.69 1:07.26 3 4
6 188 Giles*, Carter 12 Deep Run 1:07.27 1:07.41 3 3
7 556 Hankerson*, Jeremi 11 Lee-Davis 1:07.45 1:07.45 2 2
8 102 Ellis, Ilkeem 11 Bethel 1:07.25 1:07.76 3 1
9 16 Clark, Dacarai 12 Albemarle 1:09.27 1:07.84 1
10 418 Christian*, Ian 11 J.R. Tucker 1:07.39 1:08.04 2
11 107 Pittman, Matthew 12 Bethel 1:07.49 1:08.37 2
12 794 Torres, Kalin 12 Potomac Seni 1:08.61 1:08.64 1
13 681 Cowan, Solomon 12 North Staffo 1:08.69 1:08.82 1
14 797 Samuel, Tarik 11 Prince Georg 1:06.41 1:09.00 3
15 204 Williams, Jakari 11 Douglas Free 1:07.98 1:12.38 2
Event 45 Girls 1000 Meter Run Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 2:49.63 3/1/2012 Macey Schweikert, James W. Robinson
Meet Record: M 2:58.44 3/10/2015 Margot Brown, Deep Run
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 10 Mayo, Kathryn 11 Albemarle 3:02.56 3:00.04 2 10
2 285 Robelen *, Carolin 11 Glen Allen H 3:04.85 3:02.83 2 8
3 261 Holt, Heather 10 George C. Ma 2:56.46 3:03.04 2 6
4 872 Abbatiello, Bridge 12 Stafford Hig 2:57.51 3:03.57 2 5
5 181 Brown*, Margot 11 Deep Run 3:02.23 3:04.13 2 4
6 339 Brown, Ashley 12 Henrico 3:08.34 3:06.80 1 3
7 674 Olyniec, Savannah 10 North Staffo 3:11.15 3:06.92 1 2
8 667 Rhiel, Sarah 9 Nansemond Ri 3:09.18 3:08.52 1 1
9 815 Gayhart, Kathryn 11 Robert E. Le 3:12.19 3:09.74 1
10 661 Jones, Amirah 12 Nansemond Ri 3:07.06 3:10.25 2
11 180 Armstrong*, Caroli 12 Deep Run 3:12.24 3:10.79 1
Event 47 Boys 1000 Meter Run Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 2:26.44 2/25/2012 Ahmed Bile, Annandale
Meet Record: M 2:31.44 3/10/2015 David Lucas, Manchester
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 202 Suliman*, Waleed 11 Douglas Free 2:32.83 2:31.94 2 10
2 806 Martingayle, Harri 12 Princess Ann 2:33.38 2:32.02 2 8
3 640 Anderson, Henrik 10 Mountain Vie 2:35.04 2:33.58 2 6
4 18 Gersbach, Ben 12 Albemarle 2:40.59 2:36.32 1 5
5 192 Mosavel-Lo*, Bashi 11 Deep Run 2:34.86 2:37.81 2 4
6 39 Dehetre *, Jake 11 Atlee 2:36.11 2:38.08 2 3
7 390 Evans, Tyron 12 Highland Spr 2:37.55 2:38.48 1 2
8 958 Hoganson, Alex 12 Thomas Jeffe 2:38.52 2:38.59 1 1
9 648 Weed, Connor 11 Mountain Vie 2:41.29 2:39.51 1
10 485 Lay, Daniel 12 Kempsville H 2:35.85 2:40.11 2
11 22 Mackenzie, Zach 11 Albemarle 2:43.13 2:41.08 1
12 683 Gallaher, Benjamin 12 North Staffo 2:44.02 2:43.22 1
13 286 Carrico*, Michael 12 Glen Allen H 2:36.18 2:43.52 1
14 976 Fountain, Jordan 12 Varina 2:39.57 2:43.66 1
Event 49 Girls 300 Meter Dash Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 38.85 2/23/2013 Andrea Wright, Indian River
Meet Record: M 39.96 3/10/2015 Tori Ray, Hampton
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 625 Wilson, Britton 9 Mills Godwin 40.17 39.92M 4 10
2 668 Richardson, Syaira 11 Nansemond Ri 40.55 40.46 4 8
3 585 Stith, Brooke 11 Maury High S 41.76 40.52 2 6
4 676 Pride, Malika 11 North Staffo 40.58 40.93 4 5
5 324 Hawkins, Camryn 12 Hampton 41.61 41.31 3 4
6 670 Towe, Morgan 12 Nansemond Ri 41.96 41.47 2 3
7 669 Scott-McKoy, Tre'b 9 Nansemond Ri 41.39 41.66 3 2
8 632 Burzynski, Jordan 9 Mountain Vie 42.05 41.67 2 1
9 665 Parks, Skylar 10 Nansemond Ri 41.63 41.83 2
10 821 Coles, Jada 12 Salem (Virgi 41.99 41.88 2
11 607 Ruffin, Danyetta 10 Menchville 41.33 42.03 3
12 680 Warford, Whitney 12 North Staffo 42.18 42.09 1
13 116 Smiling, Shalah 12 Brooke Point 40.70 42.22 3
14 654 Carter, Kori 9 Nansemond Ri 40.39 42.42 4
15 972 Washington, Tenae 12 Varina 41.57 42.55 3
16 351 Sykes, Skylar 11 Hermitage 42.15 42.87 1
17 659 Howard, Kiara 11 Nansemond Ri 42.13 42.98 1
18 655 Crocker, Asia 10 Nansemond Ri 42.02 42.99 2
19 658 Goulet, Dajae' 12 Nansemond Ri 40.61 43.06 4
20 316 Forest, Kayla 12 Halifax Coun 43.11 43.53 1
Event 51 Boys 300 Meter Dash Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 33.05 2/23/2013 Michael Cherry, Oscar Smith
Meet Record: M 34.64 3/1/2014 Marcus Taylor, Highland Spr
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 694 King, Isaiah Mahki 11 Norview 35.16 34.85 3 10
2 329 Newsome, Dazz 11 Hampton 35.72 34.97 3 8
3 377 Middlebrooks, John 12 Hickory High 35.23 35.51 3 6
4 110 Young II, Carlos 12 Bethel 35.88 35.80 3 5
5 718 Simmons, Dequane 12 Orange Count 36.25 35.93 1 4
6 797 Samuel, Tarik 11 Prince Georg 35.69 35.96 3 3
7 688 Outlaw, Cordaro 12 North Staffo 35.94 36.16 2 2
8 552 Franklin, Sam 11 Lee-Davis 35.95 36.22 2 1
9 331 Quillen Jr., Jovon 12 Hampton 35.94 36.51 3
10 938 Kamara, Moses 12 Thomas Ediso 36.02 36.93 2
11 556 Hankerson*, Jeremi 11 Lee-Davis 36.45 37.03 1
12 19 Gregory, Noah 12 Albemarle 37.32 37.24 1
13 117 Bussey, Randall 11 Brooke Point 36.25 37.39 1
14 975 Davis, Jourdan 12 Varina 36.13 37.64 2
15 118 Dates, Andrew 12 Brooke Point 36.10 38.37 2
Event 53 Girls 3200 Meter Run Group 5A
================================================================================
BWSP Facilit: B 10:24.07 3/1/2014 Caroline Alcorta, West Springfield
Meet Record: M 11:07.38 3/1/2014 Katharine Benfer*, Mills Godwin
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 370 Tolarchyk, Jodi 10 Hickory High 11:30.42 11:15.50 10
2 6 Helmers, Ryann 10 Albemarle 11:33.64 11:16.07 8
3 281 Fagan *, Rebecca 11 Glen Allen H 11:26.58 11:16.21 6
4 802 Martingayle, Doria 11 Princess Ann 11:05.16 11:22.98 5
5 804 Sutryk, Kasey 10 Princess Ann 11:52.19 11:35.56 4
6 185 Kwaschyn*, Melanie 11 Deep Run 11:48.65 11:36.33 3
7 3 Bock, Gabriella 10 Albemarle 11:46.51 11:43.06 2
8 875 Lambert, Maria 9 Stafford Hig 11:53.56 11:45.48 1
9 27 Donovan *, Caitlin 12 Atlee 11:40.30 11:46.01
10 367 Gyuricsko, Kailyn 12 Hickory High 11:51.02 11:53.93
11 9 Lloyd, Kenzie 10 Albemarle 11:47.17 11:59.40
12 260 Holt, Ashley 10 George C. Ma 11:38.67 12:14.43
13 980 Dunbar, Lydia 12 Wakefield Hi 12:00.35 12:16.74
14 208 Kendall, Sandy 12 Falls Church 12:23.16 12:38.20
Event 55 Boys 3200 Meter Run Group 5A
================================================================================
BWSP Facilit: B 9:06.61 2/23/2013 Louis Colson, Thomas Edison
Meet Record: M 9:16.36 3/10/2015 Matthew Novak, Deep Run
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 966 Velleleth, Saurav 11 Thomas Jeffe 9:34.98 9:27.99 10
2 291 Witt *, Zack 12 Glen Allen H 9:34.69 9:29.76 8
3 199 McCracken*, Ryan 10 Douglas Free 9:37.87 9:39.68 6
4 941 Mekonnen, Yared 10 Thomas Ediso 9:40.74 9:44.17 5
5 275 Lynch, Patrick C 11 George C. Ma 9:52.87 9:49.13 4
6 881 DiEugenio, Duke 11 Stafford Hig 9:46.13 9:49.21 3
7 608 Arnold, Matthew 12 Menchville 9:52.28 9:52.41 2
8 965 Riopelle, Nathan 12 Thomas Jeffe 9:58.47 9:55.79 1
9 290 Williams *, Eddie 11 Glen Allen H 9:49.62 10:04.12
10 645 McCabe, Jacob 12 Mountain Vie 10:04.38 10:16.07
11 46 Moses *, Connor 11 Atlee 9:54.95 10:22.23
-- 490 McNulty, Tyler 11 L.C. Bird 9:50.83 DNF
Event 57 Girls 4x400 Meter Relay Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 3:50.88 2/23/2013 Woodbridge
K Badham, O Coopwood, J Christian, F Suber
Meet Record: M 3:57.68 3/10/2015 Menchville
J. Key, B. Hunter, J, Jones, J. Jones
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 North Stafford 'A' 3:59.26 4:01.28 3 10
1) 676 Pride, Malika 11 2) 680 Warford, Whitney 12
3) 677 Russell, Kazia 12 4) 673 Lewis, Jami 12
2 Nansemond River 'A' 3:54.31 4:01.29 3 8
1) 665 Parks, Skylar 10 2) 669 Scott-McKoy, Tre'breh 9
3) 666 Price, Kiara 12 4) 668 Richardson, Syaira 11
3 Potomac Senior High School 'A' 4:03.23 4:04.62 3 6
1) 779 Okafor, Sylvia 12 2) 783 Williams, Keyanna 11
3) 775 Andrews, Olivia 10 4) 784 Woodson, Linei 12
4 Menchville 'A' 4:07.22 4:06.66 3 5
1) 606 Perez, Nelia 12 2) 601 Hutchinson, December 11
3) 595 Blunt, Taylynn 10 4) 607 Ruffin, Danyetta 10
5 Deep Run 'A' 4:09.58 4:06.93 3 4
1) 184 Gullins*, Victoria 12 2) 182 Enz*, Xiomara 11
3) 186 Snow, Lily 9 4) 183 Gullins, Angelina 12
6 Hickory High School 'A' 4:12.50 4:09.44 2 3
1) 371 Valle, Emily 12 2) 368 Miller, Kate 11
3) 373 Williams, Madison 9 4) 372 Van Gorder, Madisyn 12
7 Kecoughtan 'A' 4:13.02 4:10.11 2 2
1) 468 Miller, Aaliyah 10 2) 465 Harven, mona 10
3) 469 Smith, Monasia 10 4) 470 Wallace, Destiny 11
8 Thomas Edison 'A' 4:16.21 4:10.13 1 1
1) 931 Williams, Abigail 10 2) 923 Allen, Natalia 11
3) 928 Morgan, Jasmine 10 4) 925 Collins, Monea 12
9 Salem (Virginia Beach) 'A' 4:14.00 4:10.28 2
1) 821 Coles, Jada 12 2) 822 Johnson, Shavanta 9
3) 823 McDonald, Kiersten 9 4) 824 Reid, Khadijah 12
10 Highland Springs 'A' 4:14.97 4:13.92 1
1) 383 McCray, Deshonde 12 2) 385 Ross, Kamryn 9
3) 384 Richardson, Steshe 11 4) 382 Cooper, Aaliyah 12
11 Hermitage 'A' 4:14.06 4:14.74 2
1) 347 McNeill, India 10 2) 350 Smith, Nicole 10
3) 345 Berkeley, Haley 12 4) 348 Nagbe, Pearl 9
12 Albemarle 'A' 4:17.17 4:15.25 1
1) 2 Blank, Anna 10 2) 5 Ford, Sheila 12
3) 8 King, Claire 10 4) 10 Mayo, Kathryn 11
13 Hampton 'A' 4:10.67 4:16.26 2
1) 322 Banks, Khoi 12 2) 326 Mitchell, Danielle 11
3) 323 Edmond, Jae-Lyenn 10 4) 325 Hunter, Keisha 9
14 Thomas Jefferson S&T 'A' 4:22.87 4:17.31 1
1) 948 Miller, Sydney 12 2) 947 Cutler, Alynne 10
3) 949 Sawant, Nikita 11 4) 945 Covey, Margaret 10
15 Varina 'A' 4:04.23 4:19.10 3
1) 972 Washington, Tenae 12 2) 971 Stafford, Alexis 11
3) 968 Perkins, Brooke 11 4) 967 Akindele, Lolamone 12
16 George C. Marshall 'A' 4:14.44 4:20.23 1
1) 262 Lee, Anabelle R 9 2) 267 Smith, Hannah F 11
3) 264 Muchemenyi, Thando P 11 4) 258 Dirkse, Elise S 12
17 Maury High School 'A' 4:12.30 4:20.80 2
1) 586 Swift, Ashleigh 12 2) 583 Seay, Maya 11
3) 579 George, Olivia 11 4) 584 Stith, Bria 12
Event 59 Boys 4x400 Meter Relay Group 5A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 3:22.50 2/23/2013 Oscar Smith High School
X Collins, A Thompson, D Ringo, M Cherry
Meet Record: M 3:25.45 3/1/2014 Hermitage
D Barnes, H Myers, J Banks, D Carter
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Bethel 'A' 3:23.07 3:24.34M 3 10
1) 104 Hagins, Joshua 12 2) 102 Ellis, Ilkeem 11
3) 107 Pittman, Matthew 12 4) 108 Richardson III, Edward 9
2 Hampton 'A' 3:30.74 3:28.15 3 8
1) 330 Pulley, Burnell 11 2) 329 Newsome, Dazz 11
3) 327 Allen, Lamonte 12 4) 331 Quillen Jr., Jovonn 12
3 Potomac Senior High School 'A' 3:24.77 3:29.12 3 6
1) 791 Mayers, Kevin 11 2) 792 Mensah, Zennis 11
3) 786 Boateng, Kofi 11 4) 794 Torres, Kalin 12
4 Lee-Davis 'A' 3:31.19 3:29.87 2 5
1) 552 Franklin, Sam 11 2) 550 Brooks*, Brandon 11
3) 556 Hankerson*, Jeremiah 11 4) 553 Gilliam, Christian 11
5 Albemarle 'A' 3:30.02 3:30.08 3 4
1) 19 Gregory, Noah 12 2) 17 Clark, Law 10
3) 22 Mackenzie, Zach 11 4) 16 Clark, Dacarai 12
6 Deep Run 'A' 3:30.95 3:30.30 2 3
1) 188 Giles*, Carter 12 2) 193 Mosca*, Tony 12
3) 196 Wyatt, Bradley 10 4) 189 Giles*, Cole 12
7 Menchville 'A' 3:29.62 3:30.55 3 2
1) 615 Jenkins, Caden 9 2) 609 Dixon, Malik 12
3) 613 Guilford, Torey 12 4) 612 Gillispie, Andre 9
8 Hickory High School 'A' 3:27.83 3:30.92 3 1
1) 375 Brown, Chad 12 2) 376 Hibler, Jarrell 12
3) 379 Morton, Zach 12 4) 377 Middlebrooks, Johnny 12
9 Orange County 'A' 3:34.16 3:31.57 2
1) 716 Gillum, John Marshall 12 2) 715 Agee, John 12
3) 717 Lewis, Grant 12 4) 718 Simmons, Dequane 12
10 North Stafford 'A' 3:32.66 3:32.71 2
1) 681 Cowan, Solomon 12 2) 692 Taylor, Aaron 12
3) 684 Guthrie, Brody 11 4) 688 Outlaw, Cordaro 12
11 Thomas Edison 'A' 3:39.96 3:33.40 1
1) 942 Routh, Joshua 12 2) 943 Wetzler, Theodore 10
3) 939 Lucas-Roscoe, Gregory 11 4) 938 Kamara, Moses 12
12 Highland Springs 'A' 3:31.92 3:34.49 2
1) 393 Midgett, Keyonte 9 2) 392 Johnson, Brennan 12
3) 395 White, Tahjhea 12 4) 394 St. Helen, Chris 11
13 Mountain View 'A' 3:33.37 3:34.51 2
1) 644 Gordon, Miles 12 2) 648 Weed, Connor 11
3) 640 Anderson, Henrik 10 4) 650 White, Brandon 11
14 Thomas Jefferson S&T 'A' 3:38.73 3:42.60 1
1) 954 Cai, Jesse 12 2) 955 Casebeer, Jonah 12
3) 964 Maiya, Karthik 12 4) 963 Madhugiri, Akhil 11
Women - Group 5A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Nansemond River 115 2) Maury High School 66
3) Deep Run 48 4) Princess Anne High School 37
5) North Stafford 36 6) Hickory High School 34
7) Albemarle 30 8) George C. Marshall 24
9) Glen Allen High School 20 10) Mills Godwin 19
10) Lee-Davis 19 12) Brooke Point 17
13) Hampton 14 14) Stafford High School 12
15) Potomac Senior High School 11 15) Hermitage 11
15) Varina 11 18) Atlee 9.50
19) Menchville 9 20) Norview 8
21) J.R. Tucker High School 7 22) Henrico 6
23) Patrick Henry (Ashland) 5 24) Thomas Edison 4
25) Mountain View 3 25) Salem (Virginia Beach) 3
27) Bethel 2 27) Kecoughtan 2
29) Patrick Henry (Roanoke) 1.50 30) J.E.B. Stuart 1
Women - Group 6A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Western Branch High School 76.50 2) Grassfield 56
3) Lake Braddock 49 4) Oscar Smith High School 47
5) Patriot High School 36 6) T.C. Williams High School 27
7) Oakton 26 8) Thomas Dale 23
9) Battlefield 22 10) South County High School 20
11) James W. Robinson 19.50 12) Landstown High School 19
13) South Lakes 17 14) Ocean Lakes 15
14) West Springfield 15 16) Osbourn Park 14.50
17) Cosby 14 18) Westfield 13
19) Riverbend High School 11 20) Herndon 10.50
21) Clover Hill 8 21) Langley 8
23) James River (Midlothian) 7 23) Forest Park 7
25) C.D. Hylton 5 25) Manchester High School 5
27) Chantilly 4 27) First Colonial 4
29) Bayside High School 3.33 30) McLean 1
30) James Madison 1 32) Fairfax 0.33
32) Woodbridge 0.33
Men - Group 5A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Bethel 62 2) Douglas Freeman 35
2) Lee-Davis 35 2) Hickory High School 35
5) Deep Run 30 5) Thomas Edison 30
7) Hampton 29 8) Thomas Jefferson S&T 28
9) Mountain View 24 10) Glen Allen High School 22
11) North Stafford 20 11) Norview 20
13) Henrico 17 14) Kecoughtan 15
14) Potomac Senior High School 15 16) Princess Anne High School 14
16) Atlee 14 16) Albemarle 14
19) Orange County 12 20) J.E.B. Stuart 11
21) Highland Springs 10 21) Massaponax 10
21) J.R. Tucker High School 10 21) Halifax County 10
25) Menchville 9 25) Prince George High School 9
25) Hermitage 9 25) George C. Marshall 9
29) Matoaca High School 6 30) Warwick 5
30) L.C. Bird 5 32) Stafford High School 4
32) Indian River High School 4 34) Varina 1
34) Patrick Henry (Ashland) 1 34) Robert E. Lee (Springfiel 1
Men - Group 6A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Western Branch High School 72 2) T.C. Williams High School 69
3) Grassfield 67 4) Chantilly 37
5) Cox 26 6) Forest Park 25
7) Lake Braddock 24 8) Granby 23.50
9) Osbourn Park 21 9) South Lakes 21
11) South County High School 18 12) W.T. Woodson 17
13) West Springfield 16 14) Washington-Lee High Schoo 15
15) Bayside High School 14 16) Patriot High School 13
16) Landstown High School 13 16) Cosby 13
19) Battlefield 11.50 19) James W. Robinson 11.50
21) Woodbridge 7.50 22) Freedom (Woodbridge) 7
23) James River (Midlothian) 6 23) Centreville 6
23) Oscar Smith High School 6 26) Yorktown 5
27) Manchester High School 4 27) Gar-Field 4
27) Clover Hill 4 30) Annandale 2
30) Riverbend High School 2 30) Oakton 2
33) Kellam 1 33) Westfield 1
Event 2 Girls Long Jump Group 6A
================================================================================
BWSP Facilit: B 20-01 1/8/2011 Keilah Tyson, Western Branch
Meet Record: M 19-06.50 3/10/2015 Milan Parks, Western Bran
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
Finals
1 920 Marsh, Titiana 10 Thomas Dale 20-00.50 19-02.00 10
18-08.75 FOUL 19-01 19-02 FOUL 19-02
2 899 Ward, Nyla 9 T.C. William 17-06.50 18-05.25 8
16-03.75 17-05.75 16-07.50 18-05.25 18-01 17-06.50
3 742 Ward, Destiny 11 Oscar Smith 18-07.50 17-11.00 6
16-09 17-11 17-07.75 17-08.50 17-08.50 17-03.75
4 835 Henderson, Kierra 12 South County 18-07.25 J17-11.00 5
16-05.25 17-03.25 16-09.50 17-11 17-06.75 17-03
5 500 Davidson, Skyla 11 Lake Braddoc 17-11.00 17-08.50 4
FOUL 17-01 17-08.50 17-04 16-08 17-07.50
6 807 Griffin, Khailah 11 Riverbend Hi 18-04.00 J17-08.50 3
17-08.50 17-04.75 17-04.50 FOUL 17-00.50 16-01.75
7 156 Prosise, Taylor 11 Clover Hill 18-01.50 17-06.00 2
17-00.50 FOUL 17-06 16-03 16-10 16-07
8 1036 Terrell, Jada 11 Western Bran 18-01.00 17-05.00 1
16-01.75 16-07.50 17-04.50 17-05 16-09.50 PASS
9 448 Harris, Alisha 12 James W. Rob 18-05.25 17-02.00
16-01.25 16-08.25 17-02 16-10.75 16-07 17-00
10 301 Blount, Kory-Madis 11 Grassfield 17-09.00 17-00.50
16-08.50 16-03 17-00.50
11 563 Bullock*, Tiffany 11 Manchester H 17-09.25 16-05.00
FOUL FOUL 16-05
12 695 Ballard, Kyra 12 Oakton 17-02.00 16-04.25
15-07 16-04.25 16-01.75
13 836 Jones, Taylor 11 South County 16-10.50 16-00.75
16-00.75 FOUL 15-00
14 85 Hall, Ravonna 12 Bayside High 18-06.00 15-09.00
15-00.50 15-06.50 15-09
-- 1009 Ballard, Shadajah 9 Western Bran 17-08.00 FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 4 Boys Long Jump Group 6A
================================================================================
BWSP Facilit: B 24-09 2/27/2014 Mustaqeem Williams, Forest Park
Meet Record: M 24-09 2/27/2014 Mustaqeem Williams, Forest Park
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 313 Holloway, Grant 12 Grassfield 25-11.50 24-11.00B 10
21-05.50 23-01.50 PASS PASS 24-11 PASS
2 293 Beachem, Ja'Quaveo 12 Granby 22-08.75 23-04.25 8
22-00.25 22-07.75 22-06 22-04 23-00 23-04.25
3 846 Donkor, Perry 12 South County 22-03.00 22-02.50 6
20-11.50 FOUL 22-02.50 FOUL 21-11 FOUL
4 773 Manilli, Matthew 11 Patriot High 22-02.00 22-01.75 5
20-00.50 21-03.50 22-01.75 FOUL 18-03.50 21-07.50
5 1074 Williams, Anthony 12 Western Bran 21-05.50 22-00.00 4
20-09.50 22-00 PASS PASS PASS 21-05.50
6 1044 Blackley, Jahkwan 11 Western Bran 23-04.25 21-11.50 3
21-11 20-06.75 PASS 20-07 21-08 21-11.50
7 540 Knight, Hasani 11 Landstown Hi 22-06.75 21-10.00 2
21-07.50 21-02.25 20-06.50 20-06 21-10 FOUL
8 902 Booth, Mahlique 12 T.C. William 21-06.75 21-09.75 1
20-03 21-09.75 FOUL 21-05.50 FOUL 21-09.50
9 1056 Harris, Micaiah 11 Western Bran 22-02.50 21-08.25
21-08.25 20-04 FOUL PASS 21-07 20-02.75
10 1093 Harrell, Elisha 12 Woodbridge 21-07.50 21-03.00
20-11.50 FOUL 21-03
11 1057 Hill, Akinshe 12 Western Bran 22-05.00 21-02.25
21-00 21-02.25 PASS
12 1075 Williams, Gary 11 Western Bran 21-04.50 20-04.25
18-10.50 19-04 20-04.25
13 774 Marcelle, Jahvante 12 Patriot High 21-03.00 20-03.75
FOUL 20-03.75 FOUL
14 161 Granderson, James 12 Colonial For 21-07.25 19-09.00
19-09 19-01.75 19-07
15 914 McClenny, Raykwon 11 Tallwood 21-11.00 19-08.75
19-08.75 18-11 18-05.25
16 295 Johnson, Diorel 11 Granby 21-09.25 19-08.00
18-07 18-07 19-08
17 460 Nwaolu, Azunna 12 James W. Rob 20-11.75 19-04.50
FOUL 19-04.50 17-01
18 719 Moses, Kendall 12 Osbourn 21-01.50 19-03.75
19-03.75 18-11 19-02.50
-- 207 Bender, Tyrese 11 Fairfax 21-10.50 FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 6 Girls Triple Jump Group 6A
================================================================================
BWSP Facilit: B 41-02.50 2/3/2009 Karimah Shepherd, Grassfield
Meet Record: M 41-02 3/9/2015 Titiana Marsh, Western Bran
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 920 Marsh, Titiana 10 Thomas Dale 41-08.75 42-04.00B 10
39-03.50 FOUL FOUL 41-11.25 41-09 42-04
2 1036 Terrell, Jada 11 Western Bran 38-08.50 39-02.25 8
37-08.75 39-02.25 38-00.50 38-00 PASS PASS
3 500 Davidson, Skyla 11 Lake Braddoc 38-03.50 38-09.00 6
36-10 37-05.50 38-09 38-09 38-08 FOUL
4 563 Bullock*, Tiffany 11 Manchester H 38-04.50 38-05.00 5
38-01.50 38-04.50 FOUL 37-05.75 36-11 38-05
5 156 Prosise, Taylor 11 Clover Hill 37-06.00 38-00.50 4
36-10 FOUL 38-00.50 37-03 36-00 36-05.50
6 85 Hall, Ravonna 12 Bayside High 37-08.50 37-06.00 3
37-03.50 37-03 37-06 37-04 36-08.50 35-04.25
7 742 Ward, Destiny 11 Oscar Smith 38-06.00 37-05.50 2
35-06.50 37-05 36-02 37-05.50 34-10 36-09
8 743 Woodley, Alexis 12 Oscar Smith 37-06.50 37-02.00 1
36-06.25 36-07 37-00 35-09.50 36-00 37-02
9 917 Davis, Kamryn 11 Thomas Dale 38-11.75 36-11.00
36-11 36-02.25 36-03 34-11.75 36-04 35-05.25
10 160 Upshaw, Micayah 11 Colonial For 37-04.00 36-06.00
FOUL 36-06 36-02.25
11 136 Bacon, Cecelia 10 Chantilly 36-06.75 36-00.50
34-03.25 36-00.50 FOUL
12 420 Jackson, Rachel 10 James Madiso 34-02.50 35-01.50
35-01.50 FOUL 34-01.50
13 451 Martin, Saki 10 James W. Rob 34-03.25 34-10.50
34-10.50 34-08.75 33-07.50
13 912 Davis, Kiara 11 Tallwood 36-10.00 34-10.50
34-02 34-04.75 34-10.50
15 829 Asmorom, Adiam 11 South County 34-01.50 34-00.50
34-00.50 FOUL FOUL
-- 921 Newman, Aliyah 11 Thomas Dale 37-06.00 FOUL
FOUL FOUL FOUL
Event 8 Boys Triple Jump Group 6A
================================================================================
BWSP Facilit: B 50-09.25 1/10/2014 John Warren, Prince George
Meet Record: M 48-10.25 3/9/2015 Quincy Watts, Forest Park
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 1057 Hill, Akinshe 12 Western Bran 48-04.75 48-06.00 10
46-04 47-05.50 PASS 45-03 44-05 48-06
2 540 Knight, Hasani 11 Landstown Hi 47-04.50 48-04.00 8
47-02 FOUL FOUL FOUL 48-04 47-08.25
3 1075 Williams, Gary 11 Western Bran 46-11.50 47-02.50 6
FOUL 47-00 45-02 46-00 47-00 47-02.50
4 293 Beachem, Ja'Quaveo 12 Granby 47-05.00 46-03.50 5
FOUL 45-11.50 42-08 46-03.50 46-03.50 46-00.50
5 1093 Harrell, Elisha 12 Woodbridge 45-11.50 45-07.00 4
FOUL 43-07.50 45-06.75 41-06.50 45-07 FOUL
6 902 Booth, Mahlique 12 T.C. William 45-06.50 45-05.50 3
45-05.50 45-05.50 44-08.50 43-00.50 41-09.25 41-11
7 1044 Blackley, Jahkwan 11 Western Bran 44-11.50 44-10.50 2
42-00.50 FOUL 44-08.50 43-05 44-10.50 FOUL
8 862 Kirlew, Eric 12 South Lakes 45-07.25 44-00.00 1
43-08 44-00 43-03 FOUL FOUL FOUL
9 460 Nwaolu, Azunna 12 James W. Rob 44-06.00 43-09.50
43-09.50 FOUL FOUL FOUL FOUL 43-05
10 846 Donkor, Perry 12 South County 46-09.75 43-07.50
43-07.50 FOUL 38-10.25
11 207 Bender, Tyrese 11 Fairfax 44-11.75 43-06.50
43-06.50 43-06.50 43-04.50
12 860 Ballard, Skander 12 South Lakes 43-09.00 42-02.25
FOUL 42-02.25 40-03
13 1091 Demory, Jaelyn 12 Woodbridge 44-11.00 40-11.00
FOUL 40-11 40-10
Event 10 Girls High Jump St Ht 4'-10" Group 6A
================================================================================
Starting Height 5'-0"
BWSP Facilit: B 5-10 1/12/2013 Brianna Hayes, Matoaca
Meet Record: M 5-08 3/10/2015 Crystal Jones, Colonial Forge
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 764 Brown, Aisha 11 Patriot High 5-04.00 5-06.00 10
5-00 5-02 5-04 5-06 5-08
O O O O XXX
2 808 Jordan, Jade 11 Riverbend Hi 5-06.00 J5-06.00 8
5-00 5-02 5-04 5-06 5-08
XO XO O XO XXX
3 304 Ghee, Lauryn 11 Grassfield 5-06.00 J5-06.00 6
5-00 5-02 5-04 5-06 5-08
O O O XXO XXX
4 125 Nguetta, Britney 12 C.D. Hylton 5-04.00 5-04.00 5
5-00 5-02 5-04 5-06
O XO O XXX
5 743 Woodley, Alexis 12 Oscar Smith 5-04.00 J5-04.00 4
4-10 5-00 5-02 5-04 5-06
O O O XXO XXX
6 1032 Ross, Faith 12 Western Bran 5-02.00 5-02.00 2.50
5-00 5-02 5-04
O O XXX
6 721 Banks, Sydney 9 Osbourn Park 5-06.00 5-02.00 2.50
5-00 5-02 5-04
O O XXX
8 587 Maynard, Danielle 12 McLean 5-02.00 J5-02.00 1
4-10 5-00 5-02 5-04
O XXO XO XXX
9 60 Smith, Rayna 10 Battlefield 5-04.00 J5-02.00
5-00 5-02 5-04
O XXO XXX
10 588 Smith, Alisha 12 McLean 5-00.00 5-00.00
4-10 5-00 5-02
O O XXX
11 1088 Lyons, Khaila 9 Woodbridge 5-02.00 4-10.00
4-10 5-00
O XXX
11 307 Smith, Jade 12 Grassfield 5-02.00 4-10.00
4-10 5-00
O XXX
13 249 Perry, Kaila 10 Freedom (Woo 5-02.00 J4-10.00
4-10 5-00
XO XXX
Event 12 Boys High Jump St Ht 5'-10" Group 6A
================================================================================
Starting Height 6'-0"
BWSP Facilit: B 7-01 1/9/2014 Steven Dunbar, Tallwood
Meet Record: M 6-10 2/28/2014 Grant Holloway, Grassfield
Meet Record2: M 6-10 3/9/2015 Bradley Jones, Oscar Smith
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 313 Holloway, Grant 12 Grassfield 6-10.00 6-08.00 10
6-02 6-04 6-06 6-08 6-10
O O O XO XXX
2 909 Lyles, Noah 12 T.C. William 6-08.00 J6-08.00 8
6-02 6-04 6-06 6-08 6-10
XO XO O XO XXX
3 78 Xrichardson, Xyan 11 Battlefield 6-08.00 6-06.00 6
6-00 6-02 6-04 6-06 6-08
XXO O XO XO XXX
4 773 Manilli, Matthew 11 Patriot High 6-04.00 6-04.00 5
5-10 6-00 6-02 6-04 6-06
O O O O XXX
5 573 Marshall, Zack 12 Manchester H 6-06.00 6-02.00 4
6-00 6-02 6-04
O O XXX
6 295 Johnson, Diorel 11 Granby 6-02.00 J6-02.00 2.50
5-10 6-00 6-02 6-04
O XO XO XXX
6 74 Sivels, Andre 12 Battlefield 6-04.00 J6-02.00 2.50
5-10 6-00 6-02 6-04
O XO XO XXX
8 910 Sakyi, Terrence 10 T.C. William 6-00.00 J6-02.00 1
5-10 6-00 6-02 6-04
XO XXO XXO XXX
9 749 Powdar, Kurt 9 Oscar Smith 6-04.00 6-00.00
5-10 6-00 6-02
O O XXX
10 68 Jones, Chad 11 Battlefield 6-02.00 J6-00.00
5-10 6-00 6-02
O XO XXX
11 1075 Williams, Gary 11 Western Bran 6-02.00 J6-00.00
5-10 6-00 6-02
XO XO XXX
11 251 Barbour, Keith 11 Gar-Field 6-04.00 J6-00.00
5-10 6-00 6-02
XO XO XXX
13 460 Nwaolu, Azunna 12 James W. Rob 6-02.00 J6-00.00
5-10 6-00 6-02
XXO XO XXX
14 153 Pereira, Conrad 11 Chantilly 6-04.25 J6-00.00
5-10 6-00 6-02
O XXO XXX
14 1074 Williams, Anthony 12 Western Bran 6-02.00 J6-00.00
5-10 6-00 6-02
O XXO XXX
16 151 McGorty, Brandon 11 Chantilly 6-05.00 5-10.00
5-10 6-00
O XXX
17 774 Marcelle, Jahvante 12 Patriot High 6-00.00 J5-10.00
5-10 6-00
XO XXX
18 66 Drew, Zulymon 11 Battlefield 6-00.00 J5-10.00
5-10 6-00
XXO XXX
Event 14 Girls Shot Put Group 6A
================================================================================
BWSP Facilit: B 48-04.75 2/17/2012 Kiara Howell, Grassfield
Meet Record: M 44-07 2/27/2014 Galissia Cause, Battlefield
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 452 Muzzio, Maria 12 James W. Rob 45-04.50 43-05.50 10
43-05.50 42-02 42-01 42-00 41-06.50 43-01.50
2 892 Leckman, Sarah 11 T.C. William 41-03.00 41-08.25 8
41-08.25 40-10 36-03.75 38-00.75 39-02.25 39-08.50
3 305 Gorum, Taylor 11 Grassfield 40-11.50 40-08.25 6
38-08 35-03.25 40-04 39-03.50 FOUL 40-08.25
4 890 Foreman, Alexus 12 T.C. William 42-06.75 39-10.75 5
FOUL FOUL 35-04 FOUL 39-10.75 FOUL
5 212 Bracey, Precious 12 First Coloni 38-05.50 38-08.00 4
35-10.50 FOUL 38-08 FOUL 38-06 35-05.75
6 527 Crawley, Jasmine 10 Landstown Hi 38-08.50 38-03.00 3
35-03.25 33-06 35-08.25 33-06 35-05.50 38-03
7 493 Berlin, Jessica 11 Lake Braddoc 38-06.50 38-01.00 2
38-00.75 38-01 36-11 36-04.25 35-03.50 35-11
8 725 Gray, Victoria 12 Osbourn Park 34-11.00 36-07.75 1
30-06 36-01.50 33-09.50 34-04.25 30-02 36-07.75
9 302 Bunch, Tiara 12 Grassfield 36-04.00 36-06.75
30-06.75 FOUL 36-06.50 36-06.75 36-03.50 35-09.50
10 169 Moseley*, Sydne 12 Cosby 33-09.00 34-11.25
34-07.50 34-03.25 34-11.25
11 139 Igbokwe, Julianne 12 Chantilly 37-00.00 33-05.50
32-05.25 33-00.75 33-05.50
12 913 Keys, Zhane 11 Tallwood 36-05.00 33-00.25
33-00.25 FOUL FOUL
13 221 Gaudin, Grace 11 Forest Park 34-07.00 30-04.00
27-04.50 29-04.75 30-04
Event 16 Boys Shot Put Group 6A
================================================================================
BWSP Facilit: B 68-00 2/25/2011 Isaiah Simmons, Woodbridge
Meet Record: M 54-05.75 2/27/2014 Garrett Weatherbee, James W. Rob
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 986 Draghi, Benedict 11 Washington-L 61-04.75 54-10.25M 10
54-10.25 FOUL 54-04.75 FOUL FOUL FOUL
2 312 Harrell, Seth 11 Grassfield 53-01.50 54-04.25 8
52-01 54-04.25 FOUL FOUL FOUL FOUL
3 1061 Lanier, Donald 12 Western Bran 50-11.00 J54-04.25 6
48-00 FOUL FOUL 50-06.50 FOUL 54-04.25
4 985 Auguste, Tony 11 Washington-L 50-10.50 49-06.25 5
FOUL FOUL 49-06.25 FOUL FOUL FOUL
5 158 Hunter, Joshua 12 Clover Hill 48-01.00 47-10.75 4
40-00 47-10.75 46-02.25 FOUL FOUL 45-02
6 63 Dalton, Dakota 12 Battlefield 47-02.50 47-09.00 3
FOUL FOUL 47-00.75 47-09 FOUL FOUL
7 900 Abdalla, Chadi 12 T.C. William 46-02.00 47-02.00 2
40-01.25 45-03.75 45-09 46-03.50 46-06.75 47-02
8 310 Anderson, Mickey 12 Grassfield 48-00.25 46-09.50 1
42-10 40-06.75 46-09.50 FOUL 45-03.50 FOUL
9 543 Rupert, Braden 10 Landstown Hi 49-00.75 46-04.25
43-11 42-01.25 45-09.25 42-09 46-04.25 45-02.75
10 131 Busenitz, Ethan 11 Centreville 46-04.50 44-04.75
41-05.50 42-02.25 44-04.75
11 541 Lott, Malcolm 12 Landstown Hi 46-11.50 43-10.75
43-03.75 42-09.50 43-10.75
12 901 Belayneh, Ebenezer 11 T.C. William 50-07.25 40-02.00
FOUL 40-02 FOUL
Event 18 Girls Pole Vault St Ht 8'-6" Group 6A
================================================================================
Starting Height 8'-9"
BWSP Facilit: B 13-01.50 2/25/2011 Cameron Overstreet, Atlee
Meet Record: M 11-09 2/28/2014 Jaqueline Meeks, First Coloni
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 54 Harrison, Emily 11 Battlefield 11-06.00 11-00.00 10
10-00 10-06 11-00 11-07
O O O XXX
2 546 Hao, Kelsie 11 Langley 10-01.00 10-06.00 8
9-00 9-06 10-00 10-06 11-00
O O O O XXX
3 898 Tardieu, Olivia 12 T.C. William 10-00.00 J10-06.00 6
9-06 10-00 10-06 11-00
XO O XXO XXX
4 363 Keys, Jessica 11 Herndon 10-01.00 10-00.00 4.50
9-06 10-00 10-06
O O XXX
4 446 Barrett, Sydney 12 James W. Rob 9-06.00 10-00.00 4.50
8-06 9-00 9-06 10-00 10-06
O O O O XXX
6 219 Burns, Victoria 12 Forest Park 10-00.00 J10-00.00 3
8-06 9-00 9-06 10-00 10-06
O O O XO XXX
7 1076 Anderson, Lauren 10 Westfield 9-00.00 J10-00.00 2
9-00 9-06 10-00 10-06
XO O XO XXX
8 1086 Best, Madie 11 Woodbridge 9-00.00 9-06.00 0.33
8-06 9-00 9-06 10-00
O O O XXX
8 84 Hall, Katrina 11 Bayside High 9-06.00 9-06.00 0.33
9-00 9-06 10-00
O O XXX
8 205 Witherspoon, TeOna 12 Fairfax 9-09.00 9-06.00 0.33
8-06 9-00 9-06 10-00
O O O XXX
11 723 Boodhoo, Destiny 10 Osbourn Park 9-00.00 J9-06.00
8-06 9-00 9-06 10-00
O XXO O XXX
11 997 Robertson, Hannah 10 West Springf 9-00.00 J9-06.00
8-06 9-00 9-06 10-00
XO XO O XXX
13 247 Arrington, Gracie 9 Franklin Cou 8-06.00 9-00.00
8-06 9-00 9-06
O O XXX
13 454 Queen, Lisa 12 James W. Rob 9-03.00 9-00.00
8-06 9-00 9-06
O O XXX
15 87 Ziegler, Kyra 11 Bayside High 9-00.00 J9-00.00
8-06 9-00 9-06
XO O XXX
16 887 Brinkman, Lucy 11 T.C. William 9-03.00 8-06.00
8-06 9-00
XO XXX
17 449 Hsu, Alexia 12 James W. Rob 9-00.00 J8-06.00
8-06 9-00
XXO XXX
-- 85 Hall, Ravonna 12 Bayside High 8-06.00 NH
8-06
XXX
-- 836 Jones, Taylor 11 South County 11-01.00 NH
9-00
XXX
Event 20 Boys Pole Vault St Ht 11' - Group 6A
================================================================================
Starting Height 11'-9"
BWSP Facilit: B 16-00 2/25/2011 Chris Pillow, Atlee
Meet Record: M 15-00 3/9/2015 Andrew Arlint, Battlefield
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 732 McEvoy, Tim 11 Osbourn Park 14-03.00 14-07.00 10
13-00 13-06 14-00 14-07 15-01
XO O O O XXX
2 243 Shotwell, Harrison 11 Forest Park 14-03.00 13-06.00 7
13-00 13-06 14-00
O O XXX
2 979 Zuber, Karl 11 W.T. Woodson 13-07.00 13-06.00 7
12-06 13-00 13-06 14-00
O O O XXX
4 730 Barstow, Luke 12 Osbourn Park 14-00.00 J13-06.00 5
13-00 13-06 14-00
XXO O XXX
5 148 Almodiel, Jose Die 12 Chantilly 13-09.00 13-00.00 4
12-06 13-00 13-06
O XXO XXX
6 459 Moreira-Ibar, Eric 12 James W. Rob 12-06.00 12-06.00 2.50
12-00 12-06 13-00
O O XXX
6 1091 Demory, Jaelyn 12 Woodbridge 14-09.00 12-06.00 2.50
12-06 13-00
O XXX
8 1085 Nguyen, Duy 12 Westfield 12-06.00 J12-06.00 1
12-00 12-06 13-00
XO O XXX
9 847 Fairbanks, Michael 11 South County 13-07.00 J12-06.00
12-06 13-00
XO XXX
10 206 Barborek, Decker 10 Fairfax 12-06.00 J12-06.00
11-00 11-06 12-00 12-06 13-00
O O XO XO XXX
11 812 Hall, Timothy 10 Riverbend Hi 12-03.00 12-00.00
11-06 12-00 12-06
O XXO XXX
12 1094 Martin, Steven 12 Woodbridge 11-00.00 11-06.00
11-00 11-06 12-00
O O XXX
13 915 Thumma, Jack 9 Tallwood 11-03.00 J11-06.00
11-00 11-06 12-00
XXO O XXX
14 213 Delong, Trey 10 First Coloni 11-03.00 J11-06.00
11-00 11-06 12-00
O XXO XXX
-- 248 Ramsey, Ben 12 Franklin Cou 11-06.00 NH
11-00
XXX
-- 713 Tottle, Mackenzie 11 Ocean Lakes 10-09.00 NH
11-00
XXX
Event 22 Girls 4x800 Meter Relay Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 9:11.35 2/22/2013 Lake Braddock
K Kunc, H Christen, K Roche, S Chase
Meet Record: M 9:15.13 2/28/2014 West Springfield
K Bothwell, R Bustamante, C Alcorta, K Kennedy
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Patriot High School 'A' 9:30.49 9:23.76 2 10
1) 771 Yentz, Lindsay 10 2) 763 Biber, Sierra 11
3) 770 Wied, Abigail 11 4) 769 McArthur, Rachel 11
2 Lake Braddock 'A' 9:23.99 9:25.08 2 8
1) 509 Schwers, Samantha 10 2) 494 Browning, Shannon 11
3) 504 McAvoy, Madeline 10 4) 505 Murphy, Kate 11
3 Western Branch High School 'A' 9:21.58 9:26.07 2 6
1) 1034 Shockley, Adriana 9 2) 1038 Thomas, Amanda 12
3) 1035 Smalls, Martina 11 4) 1026 Joyner, Ces' shay 11
4 West Springfield 'A' 9:26.18 9:26.84 2 5
1) 993 Bothwell, Kiera 11 2) 996 Keast, Emily 11
3) 998 Snyder, Abby 12 4) 994 Bustamante, Reagan 12
5 South Lakes 'A' 9:32.03 9:30.27 2 4
1) 850 Halkett, Sophie 9 2) 849 Beckner, Olivia 10
3) 859 Wolfe, Sarah 10 4) 854 Kumi-Darfour, Golden 12
6 Westfield 'A' 9:34.29 9:31.16 1 3
1) 1083 Okoroafor, Grace 12 2) 1078 Benselloum, Ameena 11
3) 1084 Pace, Didi 11 4) 1080 Freix, Sara 12
7 Ocean Lakes 'A' 9:33.27 9:32.91 2 2
1) 709 Kubicki, Natalie 10 2) 707 Boyce, Rachel 12
3) 712 Will, Morgan 12 4) 708 King, Madeleine 11
8 Cosby 'A' 9:35.19 9:35.52 1 1
1) 166 Henson*, Harper 12 2) 165 Elam*, Jordan 11
3) 164 Dickerson*, Samantha 12 4) 170 Northcutt, Rachel 9
9 Battlefield 'A' 9:32.53 9:38.43 2
1) 61 Wall, Emily 10 2) 56 Lee, Shannon 11
3) 53 Carte, Kyla 12 4) 57 Matthews, Georgia 12
10 Chantilly 'A' 9:49.37 9:40.40 1
1) 146 Schuster, Sarah 12 2) 142 Lefrancois, Olivia 10
3) 143 Morris, Ana 11 4) 145 Re, Nicole 9
11 Oakton 'A' 9:47.27 9:46.90 1
1) 696 Bracaglia, Jill 12 2) 705 Yelne, Aditi 10
3) 697 Buttrey, Kira 10 4) 700 Kendall, Casey 11
12 Forest Park 'A' 10:18.31 10:15.22 1
1) 222 Kripowicz, Lisa 12 2) 226 Sinclair, Jessica 10
3) 214 Bean, Amanda 9 4) 224 Nauflett, Sydni 11
13 Kellam 'A' 9:56.93 10:17.49 1
1) 480 Jones, Taylor 11 2) 477 Cappello, Celia 11
3) 481 Vedder, Eileen 11 4) 478 Habich, Anna 12
14 Landstown High School 'A' 10:08.70 10:28.98 1
1) 534 Spencer, Zekahria 11 2) 526 Black, Hannaha 10
3) 532 Lott, Anna 12 4) 533 Ryan, Maddy 11
Event 24 Boys 4x800 Meter Relay Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 7:44.70 2/28/2009 Albermarle
Bradley, Nobel, Kostelac, Vrhovac
Meet Record: M 7:56.02 3/9/2015 Chantilly
T. Jeffries, D. Mitchell, R. McGorty, B. McGorty
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Lake Braddock 'A' 8:04.23 8:00.81 2 10
1) 513 Delvecchio, Andrew 10 2) 520 McGaw, Cavanaugh 12
3) 523 Schaefer, Colin 12 4) 515 Fogg, Ben 12
2 James W. Robinson 'A' 8:09.98 8:03.59 2 8
1) 455 Altenburg, Michael 10 2) 461 Rohler, Devin 11
3) 463 Sharkey, Reid 12 4) 456 Camby, Gavin 11
3 Forest Park 'A' 8:07.95 8:06.19 2 6
1) 233 Febus, Marcelo 12 2) 245 Taylor, Jacob 12
3) 244 Sneed, Laurence 11 4) 238 Lauster, Zachary 10
4 Cosby 'A' 8:11.03 8:09.08 2 5
1) 173 Lynch, Isaiah 11 2) 172 Burleson*, Trey 11
3) 176 Salley, Charles 12 4) 174 Northcutt, Grant 10
5 West Springfield 'A' 8:16.77 8:12.24 1 4
1) 1002 Levine, Jacob 12 2) 1007 Ward, William 11
3) 1003 Michael, Javier 11 4) 1004 Rambo, Jarod 11
6 Western Branch High School 'A' 8:17.78 8:12.96 1 3
1) 1053 Hamilton, Alvin 10 2) 1071 Stokes, Amary 12
3) 1067 Porter, Jon 11 4) 1063 Niemczura, Johnathan 10
7 Osbourn Park 'A' 8:20.29 8:16.88 1 2
1) 731 Catlett, Bryce 12 2) 736 Torres, Alfonso 11
3) 733 Ott, Bryce 12 4) 734 Petscavage, Kenneth 10
8 Oscar Smith High School 'A' 8:18.46 8:17.37 1 1
1) 746 Corprew, Kameron 12 2) 750 Shirley, Aaron 9
3) 747 Johnson, Angel 11 4) 751 Smith, Peter 10
9 Centreville 'A' 8:14.37 8:17.84 2
1) 134 Horoho, Dan 11 2) 135 Jung, Alexander 12
3) 130 Bailey, Brent 12 4) 133 French, Ryan 12
10 Manchester High School 'A' 8:12.87 8:19.03 2
1) 571 Hewitt, Joseph 12 2) 569 Francis, Jeremy 11
3) 570 Hammel*, Daniel 12 4) 566 Akright, Andrew 11
11 South Lakes 'A' 8:19.13 8:21.62 1
1) 867 Smith, Connor 12 2) 871 Watkins, Jack 11
3) 866 Sepulveda, Peter 11 4) 863 LeBerre, John 12
12 Washington-Lee High School 'A' 8:22.89 8:21.64 1
1) 988 Gusmer, James 11 2) 991 Szczerbinski, Justin 12
3) 987 Dunlap, Thomas 12 4) 989 Jackson, Jonny 9
13 James River (Midlothian) 'A' 8:19.93 8:38.79 1
1) 439 Hill, Jeremiah 9 2) 436 Gentry, Stephen 11
3) 435 Evers, Jr., David 11 4) 438 Hammer, Kyle 12
Event 26 Girls 55 Meter Hurdles Group 6A
============================================================================
Top 12 Advance by Time
BWSP Facilit: B 7.84 2/23/2013 Leah Lott, Landstown Hi
Meet Record: M 7.91 3/9/2015 Milan Parks, Western Branch
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
Preliminaries
1 1032 Ross, Faith 12 Western Bran 8.02 7.99q 2
2 1036 Terrell, Jada 11 Western Bran 8.41 8.16q 3
3 743 Woodley, Alexis 12 Oscar Smith 8.01 8.17q 3
4 430 Pitchford*, Mallor 12 James River 8.15 8.19q 1
5 1039 Tilmon, Jazmine 9 Western Bran 8.28 8.27q 1
6 1009 Ballard, Shadajah 9 Western Bran 8.39 8.38q 2
7 528 Currie, Jadyn 11 Landstown Hi 8.59 8.52q 3
8 853 Jones, Devyn 11 South Lakes 8.40 8.54q 3
9 839 Pagliaro, Alaina 11 South County 8.55 8.58q 1
10 564 Pryor*, Shalaya 11 Manchester H 8.56 8.62q 2
11 55 Hoffman, Lauren 11 Battlefield 8.43 8.66q 2
12 307 Smith, Jade 12 Grassfield 8.55 8.75q 1
13 836 Jones, Taylor 11 South County 8.91 8.93 1
14 720 Avant, Antionetta 11 Osbourn Park 8.60 16.84 2
Event 26 Girls 55 Meter Hurdles Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 7.84 2/23/2013 Leah Lott, Landstown Hi
Meet Record: M 7.91 3/9/2015 Milan Parks, Western Branch
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 1032 Ross, Faith 12 Western Bran 7.99 7.96 2 10
2 743 Woodley, Alexis 12 Oscar Smith 8.17 7.98 2 8
3 1036 Terrell, Jada 11 Western Bran 8.16 8.11 2 6
4 853 Jones, Devyn 11 South Lakes 8.54 8.39 1 5
5 528 Currie, Jadyn 11 Landstown Hi 8.52 8.43 1 4
6 839 Pagliaro, Alaina 11 South County 8.58 8.45 1 3
7 55 Hoffman, Lauren 11 Battlefield 8.66 8.50 1 2 8.4961
8 1009 Ballard, Shadajah 9 Western Bran 8.38 J8.50 2 1 8.4965
9 564 Pryor*, Shalaya 11 Manchester H 8.62 8.60 1
10 1039 Tilmon, Jazmine 9 Western Bran 8.27 8.62 2
11 307 Smith, Jade 12 Grassfield 8.75 8.75 1
12 430 Pitchford*, Mallor 12 James River 8.19 8.87 2
Preliminaries
13 836 Jones, Taylor 11 South County 8.93
14 720 Avant, Antionetta 11 Osbourn Park 16.84
Event 28 Boys 55 Meter Hurdles Group 6A
============================================================================
Top 12 Advance by Time
BWSP Facilit: B 7.19 3/9/2015 Grant Holloway, Grassfield
Meet Record: M 7.19 3/9/2015 Grant Holloway, Grassfield
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
1 1074 Williams, Anthony 12 Western Bran 7.36 7.47q 3
2 1056 Harris, Micaiah 11 Western Bran 7.53 7.50q 2
3 313 Holloway, Grant 12 Grassfield 7.22 7.51q 4
4 91 Mclean, Ellis 12 Bayside High 7.65 7.63q 2
5 906 Kelley, Joshua 12 T.C. William 7.85 7.67q 1
6 861 Fain, Anas 12 South Lakes 7.63 7.68q 1
7 749 Powdar, Kurt 9 Oscar Smith 7.67 7.74q 3
8 311 Bailey, Coby 11 Grassfield 7.59 7.80q 1
9 774 Marcelle, Jahvante 12 Patriot High 7.73 7.80q 4
10 24 Weber, Jacob 11 Annandale 7.85 7.82q 1
11 1072 Stukes, Antwan 12 Western Bran 7.90 7.86q 4
12 810 Brown, Ethan 12 Riverbend Hi 7.88 7.86q 3
13 161 Granderson, James 12 Colonial For 7.72 7.88 4
14 232 Chandler-Byrd, Dea 11 Forest Park 7.83 7.88 2
15 772 Johnson, Alex 12 Patriot High 8.17 8.00 2
16 92 Morris, Tre'yon 11 Bayside High 7.74 8.06 3
17 68 Jones, Chad 11 Battlefield 7.87 8.12 2
Event 28 Boys 55 Meter Hurdles Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 7.19 3/9/2015 Grant Holloway, Grassfield
Meet Record: M 7.19 3/9/2015 Grant Holloway, Grassfield
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 313 Holloway, Grant 12 Grassfield 7.51 7.14B 2 10
2 1074 Williams, Anthony 12 Western Bran 7.47 7.37 2 8
3 311 Bailey, Coby 11 Grassfield 7.80 7.65 1 6
4 861 Fain, Anas 12 South Lakes 7.68 7.66 2 5
5 91 Mclean, Ellis 12 Bayside High 7.63 7.77 2 4
6 774 Marcelle, Jahvante 12 Patriot High 7.80 7.86 1 3
7 24 Weber, Jacob 11 Annandale 7.82 7.87 1 2
8 810 Brown, Ethan 12 Riverbend Hi 7.86 7.90 1 1
9 906 Kelley, Joshua 12 T.C. William 7.67 8.02 2
10 1072 Stukes, Antwan 12 Western Bran 7.86 8.03 1
11 1056 Harris, Micaiah 11 Western Bran 7.50 8.05 2
12 749 Powdar, Kurt 9 Oscar Smith 7.74 8.13 1
Preliminaries
13 161 Granderson, James 12 Colonial For 7.88
14 232 Chandler-Byrd, Dea 11 Forest Park 7.88
15 772 Johnson, Alex 12 Patriot High 8.00
16 92 Morris, Tre'yon 11 Bayside High 8.06
17 68 Jones, Chad 11 Battlefield 8.12
Event 30 Girls 55 Meter Dash Group 6A
============================================================================
Top 12 Advance by Time
BWSP Facilit: B 6.87 1/7/2011 Keilah Tyson, Western Branch
Meet Record: M 7.03 3/9/2015 Milan Parks, Western Bran
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
1 304 Ghee, Lauryn 11 Grassfield 7.03 M 7.03q 3
2 430 Pitchford*, Mallor 12 James River 7.09 7.12q 2
3 729 Taylor, Alexys 12 Osbourn Park 7.17 7.15q 1
4 1009 Ballard, Shadajah 9 Western Bran 7.11 7.21q 1
5 835 Henderson, Kierra 12 South County 7.21 7.21q 3
6 448 Harris, Alisha 12 James W. Rob 7.23 7.22q 1
7 306 Hayes, Felicia 11 Grassfield 7.24 7.23q 3
8 127 Thompson, Rebecca 10 C.D. Hylton 7.19 7.27q 2
9 565 Wynter, Hanna 10 Manchester H 7.30 7.30q 1
10 1039 Tilmon, Jazmine 9 Western Bran 7.21 7.31q 3
11 1023 Hinton, Joyner 11 Western Bran 7.30 7.32q 2
12 159 Bangura, Zainab 11 Colonial For 7.25 7.33q 3
13 1081 Little, Sarah 10 Westfield 7.35 7.36 3
14 1012 Boone, Inayah 11 Western Bran 7.23 7.36 1
15 851 Hoyte, Nikayla 11 South Lakes 7.28 7.39 2
16 500 Davidson, Skyla 11 Lake Braddoc 7.23 7.39 2
17 1082 Lott, Natalie 11 Westfield 7.30 7.45 1
18 720 Avant, Antionetta 11 Osbourn Park 7.21 7.45 2
Event 30 Girls 55 Meter Dash Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 6.87 1/7/2011 Keilah Tyson, Western Branch
Meet Record: M 7.03 3/9/2015 Milan Parks, Western Bran
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 304 Ghee, Lauryn 11 Grassfield 7.03 6.93M 2 10
2 1009 Ballard, Shadajah 9 Western Bran 7.21 7.03M 2 8
3 430 Pitchford*, Mallor 12 James River 7.12 7.08 2 6
4 729 Taylor, Alexys 12 Osbourn Park 7.15 7.21 2 5
5 1039 Tilmon, Jazmine 9 Western Bran 7.31 7.23 1 4
6 835 Henderson, Kierra 12 South County 7.21 7.23 2 3
7 448 Harris, Alisha 12 James W. Rob 7.22 7.24 2 2
8 306 Hayes, Felicia 11 Grassfield 7.23 7.25 1 1
9 565 Wynter, Hanna 10 Manchester H 7.30 7.30 1
10 1023 Hinton, Joyner 11 Western Bran 7.32 7.32 1
11 127 Thompson, Rebecca 10 C.D. Hylton 7.27 7.33 1
12 159 Bangura, Zainab 11 Colonial For 7.33 7.36 1
Preliminaries
13 1081 Little, Sarah 10 Westfield 7.36
14 1012 Boone, Inayah 11 Western Bran 7.36
15 851 Hoyte, Nikayla 11 South Lakes 7.39
16 500 Davidson, Skyla 11 Lake Braddoc 7.39
17 1082 Lott, Natalie 11 Westfield 7.45
18 720 Avant, Antionetta 11 Osbourn Park 7.45
Event 32 Boys 55 Meter Dash Group 6A
============================================================================
Top 12 Advance by Time
BWSP Facilit: @ 6.26 2/22/2014 Mustaqeem Williams, Forest Park
BWSP Facilit: B 6.26 2/28/2009 James Taylor, Nansemond River
Meet Record: M 6.27 3/1/2014 Mustaqeem Williams, Forest Park
Meet Record2: M 6.27 3/9/2015 Noah Lyles, T. C. Williams
Name Year School Seed Prelims H#
============================================================================
1 908 Lyles, Josephus 12 T.C. William 6.25 6.31q 2
2 909 Lyles, Noah 12 T.C. William 6.26 6.31q 1
3 1056 Harris, Micaiah 11 Western Bran 6.45 6.40q 1
4 313 Holloway, Grant 12 Grassfield 6.22 6.41q 3
5 1044 Blackley, Jahkwan 11 Western Bran 6.56 6.57q 1
6 311 Bailey, Coby 11 Grassfield 6.48 6.58q 2
7 1005 Robertson, Darean 12 West Springf 6.50 6.59q 3
8 1057 Hill, Akinshe 12 Western Bran 6.58 6.60q 3 6.5916
9 89 Harper, Julian 11 Bayside High 6.53 6.60q 3 6.5954
10 92 Morris, Tre'yon 11 Bayside High 6.59 6.61q 3
11 886 Howard, Myles 11 Stonewall Ja 6.55 6.61q 1
12 443 Wilson, Caleb 10 James River 6.56 6.63q 2
13 1047 Byrd, Triston 12 Western Bran 6.61 6.64 1
14 813 Lewis, Gordon 11 Riverbend Hi 6.54 6.65 2
15 424 Thomas, Landan 10 James Madiso 6.60 6.69 2
16 864 Ogobri, Timiebi 11 South Lakes 6.64 6.70 1
Event 32 Boys 55 Meter Dash Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: @ 6.26 2/22/2014 Mustaqeem Williams, Forest Park
BWSP Facilit: B 6.26 2/28/2009 James Taylor, Nansemond River
Meet Record: M 6.27 3/1/2014 Mustaqeem Williams, Forest Park
Meet Record2: M 6.27 3/9/2015 Noah Lyles, T. C. Williams
Name Year School Prelims Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 908 Lyles, Josephus 12 T.C. William 6.31 6.21@ 2 10
2 909 Lyles, Noah 12 T.C. William 6.31 6.24@ 2 8
3 313 Holloway, Grant 12 Grassfield 6.41 6.30 2 6
4 1056 Harris, Micaiah 11 Western Bran 6.40 6.45 2 5
5 1044 Blackley, Jahkwan 11 Western Bran 6.57 6.54 2 4
6 311 Bailey, Coby 11 Grassfield 6.58 6.58 2 3
7 1057 Hill, Akinshe 12 Western Bran 6.60 6.59 1 2
8 1005 Robertson, Darean 12 West Springf 6.59 6.60 1 1
9 886 Howard, Myles 11 Stonewall Ja 6.61 6.65 1
10 89 Harper, Julian 11 Bayside High 6.60 6.67 1
11 443 Wilson, Caleb 10 James River 6.63 6.74 1
12 92 Morris, Tre'yon 11 Bayside High 6.61 6.84 1
Preliminaries
13 1047 Byrd, Triston 12 Western Bran 6.64
14 813 Lewis, Gordon 11 Riverbend Hi 6.65
15 424 Thomas, Landan 10 James Madiso 6.69
16 864 Ogobri, Timiebi 11 South Lakes 6.70
Event 34 Girls 4x200 Meter Relay Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 1:40.48 1/8/2011 Western Branch
Williams, Lee, Taylor, Tyson
Meet Record: M 1:43.68 3/10/2015 Western Branch
C. Eley, F. Oluwole, C. Warrior, M. Parks
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
Finals
1 Western Branch High School 'A' 1:40.91 1:41.81M 3 10
1) 1009 Ballard, Shadajah 9 2) 1039 Tilmon, Jazmine 9
3) 1012 Boone, Inayah 11 4) 1024 Jenkins, Jashella 11
2 Landstown High School 'A' 1:43.10 1:43.61M 3 8
1) 531 Leonard, Jaelan 12 2) 528 Currie, Jadyn 11
3) 529 Johnson, Erykah 11 4) 535 Stewart, Skye 11
3 South County High School 'A' 1:44.35 1:44.58 3 6
1) 835 Henderson, Kierra 12 2) 838 Mueck, Katie 9
3) 841 Quigley, Christina 12 4) 839 Pagliaro, Alaina 11
4 Grassfield 'A' 1:41.98 1:44.64 3 5
1) 301 Blount, Kory-Madisyn 11 2) 306 Hayes, Felicia 11
3) 303 Copeland, Destiny 10 4) 300 Bines, Akoya 10
5 Forest Park 'A' 1:46.44 1:45.38 2 4
1) 228 Terry, Sha'londa 12 2) 229 Tillman, Toni 9
3) 223 Lakin, Nya 9 4) 227 Smith, Lila 11
6 Thomas Dale 'A' 1:45.12 1:45.42 3 3
1) 918 Giles, Asia 10 2) 920 Marsh, Titiana 10
3) 917 Davis, Kamryn 11 4) 916 Coston, Premiere 12
7 Oscar Smith High School 'A' 1:43.78 1:45.76 3 2
1) 737 Cheatham, Janelle 12 2) 743 Woodley, Alexis 12
3) 738 Duke, Kaylah 10 4) 739 Futrell-Boothe, Dejhane 11
8 James River (Midlothian) 'A' 1:45.63 1:45.85 2 1
1) 428 Groomes, Gevana 10 2) 430 Pitchford*, Mallory 12
3) 427 Francis, Faith 10 4) 429 Matthews, Tania 10
9 South Lakes 'A' 1:47.47 1:46.46 1
1) 853 Jones, Devyn 11 2) 852 Hutson, Cara 9
3) 858 Weimerskirch, Lena 12 4) 851 Hoyte, Nikayla 11
10 T.C. Williams High School 'A' 1:47.07 1:47.13 1
1) 891 Kindred, Dakota 10 2) 896 Parker, Kyra 12
3) 899 Ward, Nyla 9 4) 897 Price, Zoe 10
11 Cosby 'A' 1:47.19 1:47.42 1
1) 162 Barnes, Bahiyyah 9 2) 168 Jeter*, Lauren 12
3) 167 Hooker, Kacee 10 4) 169 Moseley*, Sydne 12
12 Oakton 'A' 1:46.55 1:47.78 2
1) 702 Nam, Binta 11 2) 699 Fitzgerald, Jordan 11
3) 698 Cherikos, Angie 11 4) 701 Massillon, Nancy 9
13 Battlefield 'A' 1:47.06 1:47.85 2
1) 55 Hoffman, Lauren 11 2) 58 Nyarko-Brentuo, Boatemaa 11
3) 52 Brown, Kelsey 10 4) 62 Williams, Dalecia 11
14 Osbourn Park 'A' 1:46.78 1:47.97 2
1) 720 Avant, Antionetta 11 2) 726 Ogawa, Megan 9
3) 724 Brooks, Peyton 9 4) 727 Paine, Ryan 11
15 C.D. Hylton 'A' 1:46.45 1:48.59 2
1) 124 Ladson, Jada 11 2) 127 Thompson, Rebecca 10
3) 128 Washington, Jasmine 12 4) 123 Honay, Taja 10
16 Lake Braddock 'A' 1:48.15 1:49.46 1
1) 495 Brunson, Jennifer 12 2) 500 Davidson, Skyla 11
3) 497 Chinyavong, Allison 10 4) 507 Ryan, Bela 9
Event 36 Boys 4x200 Meter Relay Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 1:28.06 2/23/2013 Forest Park
J Washington, R Morgan, C Michie, M Williams
Meet Record: M 1:30.99 3/10/2015 Bethel
J. Hagans, D. Brown, I. Norris, C. Young
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Western Branch High School 'A' 1:28.61 1:30.39M 3 10
1) 1057 Hill, Akinshe 12 2) 1044 Blackley, Jahkwan 11
3) 1046 Bryant, Tyshaun 10 4) 1050 Deloatch, Breon 12
2 Bayside High School 'A' 1:32.51 1:31.65 2 8
1) 91 Mclean, Ellis 12 2) 90 Hunt, Christopher 11
3) 92 Morris, Tre'yon 11 4) 89 Harper, Julian 11
3 West Springfield 'A' 1:31.94 1:32.05 3 6
1) 1005 Robertson, Darean 12 2) 999 Adu, Daniel 11
3) 1000 Allen, Emmanuel 11 4) 1006 Taylor, Ben 12
4 Granby 'A' 1:31.46 1:32.17 3 5
1) 293 Beachem, Ja'Quaveon 12 2) 296 Norfleet, Keyontae 12
3) 297 Reid, Tevin 12 4) 295 Johnson, Diorel 11
5 Gar-Field 'A' 1:29.34 1:32.45 3 4
1) 252 Currie, James 12 2) 251 Barbour, Keith 11
3) 255 Mbawuike, Michael 12 4) 253 Frederick, Christopher 11
6 Chantilly 'A' 1:29.45 1:32.46 3 3
1) 153 Pereira, Conrad 11 2) 150 Loh, Justin 12
3) 155 Scopellite, Michael 12 4) 149 Jeffries Jr., Titus 12
7 T.C. Williams High School 'A' 1:27.29 1:32.57 3 2
1) 907 Lockett, Tre'kel 12 2) 904 Cole, Kai 10
3) 903 Byrd, BrianMichael 11 4) 906 Kelley, Joshua 12
8 Landstown High School 'A' 1:32.54 1:33.33 2 1
1) 539 Idlebird, Kyrian 10 2) 542 Rauch, Camron 12
3) 540 Knight, Hasani 11 4) 545 White, Joseph 10
9 Battlefield 'A' 1:32.28 1:33.53 2
1) 75 Walker, Trevor 10 2) 69 Lucius, Genesis 12
3) 71 Prue, Skyler 11 4) 67 Hobson, Matthew 12
10 South Lakes 'A' 1:32.18 1:34.93 2
1) 864 Ogobri, Timiebi 11 2) 862 Kirlew, Eric 12
3) 861 Fain, Anas 12 4) 865 Rudison, Alex 12
11 Forest Park 'A' 1:32.31 1:34.98 2
1) 239 Mensah, Michael 12 2) 232 Chandler-Byrd, Deandre 11
3) 240 Prather, Jalen 12 4) 241 Rigby, Joshua 11
12 Hayfield Secondary School 'A' 1:34.09 1:35.58 1
1) 335 Bandoh Blagogee, William 11 2) 337 Price, Justin 12
3) 338 Watson, JonChristopher 10 4) 334 Abrom, Kenneth 12
13 Lake Braddock 'A' 1:32.70 1:36.96 1
1) 525 Wilson, Marcus 11 2) 524 Ward, Asa 11
3) 517 Jackson, Brian 11 4) 514 Dizon, Ben 9
14 James River (Midlothian) 'A' 1:33.50 1:38.49 1
1) 434 Branch, Tarell 10 2) 433 Acosta, Ben 11
3) 441 Shibley, David 10 4) 443 Wilson, Caleb 10
Event 38 Girls 1600 Meter Run Group 6A
================================================================================
BWSP Facilit: B 4:52.16 3/1/2014 Caroline Alcorta, West Springfield
Meet Record: M 4:51.30 3/10/2015 Kate Murphy, Lake Braddock
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 505 Murphy, Kate 11 Lake Braddoc 4:50.18 4:51.61B 10
2 769 McArthur, Rachel 11 Patriot High 5:03.94 4:51.96B 8
3 700 Kendall, Casey 11 Oakton 5:08.67 5:00.34 6
4 1080 Freix, Sara 12 Westfield 5:07.20 5:01.68 5
5 708 King, Madeleine 11 Ocean Lakes 5:05.00 5:05.75 4
6 707 Boyce, Rachel 12 Ocean Lakes 5:15.82 5:14.30 3
7 508 Schiesl, Emily 11 Lake Braddoc 5:17.89 5:17.13 2
8 709 Kubicki, Natalie 10 Ocean Lakes 5:18.10 5:19.25 1
9 845 Zolper, Faith 11 South County 5:15.46 5:19.30
10 993 Bothwell, Kiera 11 West Springf 5:20.07 5:19.78
11 809 Vaughn, Elizabeth 10 Riverbend Hi 5:17.18 5:21.65
12 1087 Hamer, Khalilah 12 Woodbridge 5:17.46 5:24.50
13 1038 Thomas, Amanda 12 Western Bran 5:17.79 5:25.76
14 481 Vedder, Eileen 11 Kellam 5:15.59 5:31.75
Event 40 Boys 1600 Meter Run Group 6A
================================================================================
BWSP Facilit: B 4:09.31 2/28/2009 Bobby Peavey, Kellam
Meet Record: M 4:16.10 3/10/2015 Johnny Pace, Westfield
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 151 McGorty, Brandon 11 Chantilly 4:19.01 4:13.46M 10
2 178 Lomogda, Jonathan 12 Cox 4:19.19 4:17.91 8
3 233 Febus, Marcelo 12 Forest Park 4:23.60 4:23.63 6
4 978 Lockwood, Robert 12 W.T. Woodson 4:24.43 4:24.96 5
5 179 Scherrer, David 11 Cox 4:21.56 4:25.15 4
6 134 Horoho, Dan 11 Centreville 4:26.75 4:25.57 3
7 706 Hassan, Ahmed M 10 Oakton 4:26.42 4:26.57 2
8 482 Drew, Ryan 12 Kellam 4:24.24 4:29.20 1
9 751 Smith, Peter 10 Oscar Smith 4:24.65 4:32.95
Event 42 Girls 500 Meter Dash Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 1:13.30 2/27/2010 Monica Williams, Green Run
Meet Record: M 1:13.99 3/10/2015 Faith Ross, Western Branch
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 304 Ghee, Lauryn 11 Grassfield 1:15.33 1:11.78B 3 10
2 1032 Ross, Faith 12 Western Bran 1:15.23 1:13.22B 3 8
3 742 Ward, Destiny 11 Oscar Smith 1:15.80 1:15.14 3 6
4 854 Kumi-Darfour, Gold 12 South Lakes 1:16.55 1:16.44 3 5
5 1034 Shockley, Adriana 9 Western Bran 1:18.51 1:16.48 3 4
6 838 Mueck, Katie 9 South County 1:19.73 1:18.48 1 3
7 162 Barnes, Bahiyyah 9 Cosby 1:19.31 1:18.67 2 2
8 704 Williams, Jazmyne 12 Oakton 1:18.73 1:18.68 2 1
9 303 Copeland, Destiny 10 Grassfield 1:18.69 1:19.02 2
10 421 Stone, Catherine 12 James Madiso 1:19.78 1:19.04 1
11 1083 Okoroafor, Grace 12 Westfield 1:19.19 1:19.67 2
12 535 Stewart, Skye 11 Landstown Hi 1:17.95 1:19.75 3
13 56 Lee, Shannon 11 Battlefield 1:18.80 1:19.79 2
14 1035 Smalls, Martina 11 Western Bran 1:19.48 1:22.07 1
Event 44 Boys 500 Meter Dash Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 1:02.61 2/5/2013 Michael Cherry, Oscar Smith
Meet Record: M 1:03.57 3/10/2015 Josephus Lyles, T. C. Williams
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 313 Holloway, Grant 12 Grassfield 1:04.41 1:03.35M 3 10
2 908 Lyles, Josephus 12 T.C. William 1:04.66 1:03.36M 3 8
3 848 Stewart, Trevor 12 South County 1:03.80 1:05.15 3 6
4 860 Ballard, Skander 12 South Lakes 1:06.24 1:06.86 2 5
5 250 Grimes, Igo 10 Freedom (Woo 1:06.23 1:06.88 3 4
6 750 Shirley, Aaron 9 Oscar Smith 1:07.69 1:07.42 2 3
7 746 Corprew, Kameron 12 Oscar Smith 1:08.86 1:08.06 1 2
8 545 White, Joseph 10 Landstown Hi 1:08.37 1:08.41 2 1
9 539 Idlebird, Kyrian 10 Landstown Hi 1:08.33 1:09.03 2
10 1071 Stokes, Amary 12 Western Bran 1:08.57 1:09.48 1
-- 149 Jeffries Jr., Titu 12 Chantilly 1:03.46 FS 3
-- 869 Waithe, Nikolai 12 South Lakes 1:08.38 FS 1
Event 46 Girls 1000 Meter Run Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 2:49.63 3/1/2014 Macey Schweikert, James W. Robinson
Meet Record: M 2:49.63 3/1/2014 Macey Schweikert, James W. Rob
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 994 Bustamante, Reagan 12 West Springf 2:56.52 2:52.20 2 10
2 697 Buttrey, Kira 10 Oakton 3:01.75 2:58.97 2 8
3 362 Duston, Olivia 10 Herndon 3:02.24 3:00.87 1 6
4 494 Browning, Shannon 11 Lake Braddoc 3:03.15 3:01.47 1 5
5 53 Carte, Kyla 12 Battlefield 3:00.52 3:02.69 2 4
6 166 Henson*, Harper 12 Cosby 3:00.87 3:02.93 2 3
7 157 Robinson, Claire 12 Clover Hill 3:02.12 3:03.51 1 2
8 422 Williams, Devon 11 James Madiso 3:02.84 3:03.80 1 1
9 1014 Brown, Devonya 11 Western Bran 3:04.51 3:06.09 1
10 1026 Joyner, Ces' shay 11 Western Bran 3:03.33 3:08.47 1
11 163 Burleson, Ashley 9 Cosby 3:09.03 3:10.86 1
12 509 Schwers, Samantha 10 Lake Braddoc 3:01.53 3:13.18 2
-- 849 Beckner, Olivia 10 South Lakes 2:58.47 DNF 2
Event 48 Boys 1000 Meter Run Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 2:26.44 2/25/2012 Ahmed Bile, Annandale
Meet Record: M 2:28.91 3/10/2015 Brandon McGorty, Chantilly
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 151 McGorty, Brandon 11 Chantilly 2:25.81 2:29.62 2 10
2 515 Fogg, Ben 12 Lake Braddoc 2:31.07 2:32.80 2 8
3 438 Hammer, Kyle 12 James River 2:34.68 2:32.97 2 6
4 1097 Lesmez, Ryan 12 Yorktown 2:34.22 2:34.66 2 5
5 179 Scherrer, David 11 Cox 2:38.74 2:35.32 1 4
6 309 Amabile, Thomas 12 Grassfield 2:37.64 2:36.15 1 3
7 233 Febus, Marcelo 12 Forest Park 2:38.91 2:37.30 1 2
8 814 Sidle, Luke 12 Riverbend Hi 2:39.24 2:37.33 1 1
9 456 Camby, Gavin 11 James W. Rob 2:36.01 2:37.58 1
10 571 Hewitt, Joseph 12 Manchester H 2:37.45 2:39.84 1
11 520 McGaw, Cavanaugh 12 Lake Braddoc 2:37.07 2:40.47 1
12 863 LeBerre, John 12 South Lakes 2:35.96 2:44.73 2
Event 50 Girls 300 Meter Dash Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 38.85 2/23/2013 Andrea Wright, Indian River
Meet Record: M 39.03 3/10/2015 Lauryn Ghee, Grassfield
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 304 Ghee, Lauryn 11 Grassfield 38.33 38.39B 3 10
2 742 Ward, Destiny 11 Oscar Smith 38.77 39.38 3 8
3 1032 Ross, Faith 12 Western Bran 40.00 39.81 3 6
4 729 Taylor, Alexys 12 Osbourn Park 40.79 40.57 3 5
5 531 Leonard, Jaelan 12 Landstown Hi 39.72 40.59 3 4
6 306 Hayes, Felicia 11 Grassfield 41.17 41.08 2 3
7 1036 Terrell, Jada 11 Western Bran 40.82 41.33 2 2
8 699 Fitzgerald, Jordan 11 Oakton 41.11 41.45 2 1
9 1082 Lott, Natalie 11 Westfield 41.31 41.73 2
10 761 Andrewlevich, Erin 12 Patriot High 42.14 41.74 1
11 428 Groomes, Gevana 10 James River 40.74 42.12 3
12 851 Hoyte, Nikayla 11 South Lakes 41.35 42.23 2
13 156 Prosise, Taylor 11 Clover Hill 42.14 42.44 1
14 58 Nyarko-Brentuo, Bo 11 Battlefield 41.75 42.69 1
Event 52 Boys 300 Meter Dash Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 33.05 2/23/2013 Michael Cherry, Oscar Smith
Meet Record: M 33.93 3/10/2015 Noah Lyles, T.C. William
Name Year School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 909 Lyles, Noah 12 T.C. William 33.18 33.89M 3 10
2 908 Lyles, Josephus 12 T.C. William 33.26 34.35 3 8
3 848 Stewart, Trevor 12 South County 33.92 34.71 3 6
4 1056 Harris, Micaiah 11 Western Bran 33.87 35.00 3 5
5 860 Ballard, Skander 12 South Lakes 35.11 35.28 2 4
6 250 Grimes, Igo 10 Freedom (Woo 35.04 35.63 3 3
7 91 Mclean, Ellis 12 Bayside High 35.86 35.73 2 2
8 542 Rauch, Camron 12 Landstown Hi 36.05 35.77 2 1
9 1074 Williams, Anthony 12 Western Bran 35.70 35.78 2
10 239 Mensah, Michael 12 Forest Park 34.85 35.85 3
11 907 Lockett, Tre'kel 12 T.C. William 36.67 36.10 1
12 155 Scopellite, Michae 12 Chantilly 36.31 36.18 1
13 773 Manilli, Matthew 11 Patriot High 36.17 36.22 1
14 251 Barbour, Keith 11 Gar-Field 35.34 37.18 2
15 576 Poindexter, Taj 11 Manchester H 36.48 37.67 1
Event 54 Girls 3200 Meter Run Group 6A
================================================================================
BWSP Facilit: B 10:24.07 3/1/2014 Caroline Alcorta, West Springfield
Meet Record: M 10:24.07 3/1/2014 Caroline Alcorta, West Springf
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 505 Murphy, Kate 11 Lake Braddoc 10:38.09 10:38.36 10
2 170 Northcutt, Rachel 9 Cosby 10:48.83 10:53.72 8
3 700 Kendall, Casey 11 Oakton 11:13.12 10:53.75 6
4 708 King, Madeleine 11 Ocean Lakes 11:02.80 10:59.11 5
5 696 Bracaglia, Jill 12 Oakton 11:04.16 11:00.91 4
6 1080 Freix, Sara 12 Westfield 11:05.06 11:03.48 3
7 445 Augelli, Caroline 12 James W. Rob 11:15.70 11:06.51 2
8 722 Bartholomew, Danie 11 Osbourn Park 11:10.08 11:12.39 1
9 165 Elam*, Jordan 11 Cosby 11:34.12 11:19.19
10 499 Daniels, Sarah 10 Lake Braddoc 11:11.44 11:20.96
11 496 Butseva, Sonya 12 Lake Braddoc 11:15.13 11:31.41
12 164 Dickerson*, Samant 12 Cosby 11:38.16 11:33.43
13 707 Boyce, Rachel 12 Ocean Lakes 11:35.61 11:34.44
14 809 Vaughn, Elizabeth 10 Riverbend Hi 11:36.42 11:43.99
15 1087 Hamer, Khalilah 12 Woodbridge 11:31.39 11:45.60
Event 56 Boys 3200 Meter Run Group 6A
================================================================================
BWSP Facilit: B 9:06.61 2/23/2013 Louis Colson, Thomas Edison
Meet Record: M 9:19.24 3/1/2014 Andrew Goldman, Herndon
Name Year School Seed Finals Points
================================================================================
1 178 Lomogda, Jonathan 12 Cox 9:22.93 9:18.88M 10
2 174 Northcutt, Grant 10 Cosby 9:26.37 9:21.45 8
3 519 Lyons, Conor 11 Lake Braddoc 9:27.76 9:28.68 6
4 978 Lockwood, Robert 12 W.T. Woodson 9:33.40 9:33.79 5
5 731 Catlett, Bryce 12 Osbourn Park 9:38.73 9:34.20 4
6 130 Bailey, Brent 12 Centreville 9:47.59 9:39.24 3
7 245 Taylor, Jacob 12 Forest Park 9:44.50 9:41.73 2
8 458 Jutras, Hunter 12 James W. Rob 9:41.12 9:42.83 1
9 423 Grimm, Sean 11 James Madiso 9:45.56 9:43.67
10 1001 Lackey, Andrew 12 West Springf 9:37.87 9:44.94
11 133 French, Ryan 12 Centreville 9:48.18 9:45.31
12 521 Meskill, David 12 Lake Braddoc 9:38.99 9:46.26
13 482 Drew, Ryan 12 Kellam 9:35.37 9:57.72
14 811 Doyle, Kyle 12 Riverbend Hi 10:02.61 10:10.71
15 1095 Misencik, Kyle 11 Woodbridge 10:00.81 10:30.75
Event 58 Girls 4x400 Meter Relay Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 3:50.88 2/23/2013 Woodbridge
K Badham, O Coopwood, J Christian, F Suber
Meet Record: M 3:55.27 3/1/2014 Western Branch High School
J Terrell, E White, J Smith, A Thomas
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Oscar Smith High School 'A' 4:00.26 3:54.98M 3 10
1) 742 Ward, Destiny 11 2) 743 Woodley, Alexis 12
3) 739 Futrell-Boothe, Dejhane 11 4) 740 Johnson, Shakeria 10
2 Patriot High School 'A' 4:03.69 4:00.15 2 8
1) 761 Andrewlevich, Erin 12 2) 764 Brown, Aisha 11
3) 763 Biber, Sierra 11 4) 769 McArthur, Rachel 11
3 Battlefield 'A' 4:03.08 4:01.50 3 6
1) 55 Hoffman, Lauren 11 2) 56 Lee, Shannon 11
3) 61 Wall, Emily 10 4) 58 Nyarko-Brentuo, Boatemaa 11
4 Grassfield 'A' 4:01.34 4:03.38 3 5
1) 307 Smith, Jade 12 2) 303 Copeland, Destiny 10
3) 308 Wilson, Taylor 12 4) 300 Bines, Akoya 10
5 Chantilly 'A' 4:03.89 4:04.13 2 4
1) 138 Buck, Laurel 10 2) 142 Lefrancois, Olivia 10
3) 136 Bacon, Cecelia 10 4) 141 Jeffries, Simone 11
6 South Lakes 'A' 4:00.94 4:04.72 3 3
1) 853 Jones, Devyn 11 2) 850 Halkett, Sophie 9
3) 856 Lister, Jessica 11 4) 854 Kumi-Darfour, Golden 12
7 Lake Braddock 'A' 4:02.40 4:05.30 3 2
1) 495 Brunson, Jennifer 12 2) 500 Davidson, Skyla 11
3) 492 Ager, Emma 11 4) 511 Tippet, Madison 11
8 James W. Robinson 'A' 4:05.95 4:05.83 2 1
1) 451 Martin, Saki 10 2) 448 Harris, Alisha 12
3) 447 Hagen, Brooke 11 4) 450 Kluegel, Elli 11
9 South County High School 'A' 4:06.64 4:06.54 2
1) 839 Pagliaro, Alaina 11 2) 830 Bartee, Brady 9
3) 838 Mueck, Katie 9 4) 841 Quigley, Christina 12
10 Western Branch High School 'A' 3:56.26 4:07.76 3
1) 1022 Harris, Jada 10 2) 1042 Warren, Keishayla 9
3) 1028 Massie, Nina 12 4) 1037 Thomas, Alexis 12
11 Cosby 'A' 4:09.88 4:08.26 1
1) 162 Barnes, Bahiyyah 9 2) 168 Jeter*, Lauren 12
3) 166 Henson*, Harper 12 4) 167 Hooker, Kacee 10
12 Landstown High School 'A' 4:05.47 4:08.32 2
1) 528 Currie, Jadyn 11 2) 530 Johnson, Zanasia 11
3) 536 Ward, Ariyana 10 4) 531 Leonard, Jaelan 12
13 James River (Midlothian) 'A' 4:13.01 4:09.31 1
1) 427 Francis, Faith 10 2) 432 Thelen, Rachel 11
3) 425 Alcorta, Caroline 12 4) 428 Groomes, Gevana 10
14 T.C. Williams High School 'A' 4:08.30 4:10.03 2
1) 897 Price, Zoe 10 2) 896 Parker, Kyra 12
3) 899 Ward, Nyla 9 4) 888 Brisco, Jessica 11
15 Forest Park 'A' 4:12.94 4:11.75 1
1) 218 Bou, Arunangfa 11 2) 227 Smith, Lila 11
3) 217 Bodmer, Madison 12 4) 220 Conway, Khalilah 10
16 Bayside High School 'A' 4:11.98 4:12.38 1
1) 80 Blythe, Mckenna 11 2) 83 Goodman, Ashlei 12
3) 86 Jobe, Shannon 11 4) 82 Dixon, Jody-Ann 11
Event 60 Boys 4x400 Meter Relay Group 6A
===================================================================================
BWSP Facilit: B 3:22.50 2/23/2013 Oscar Smith High School
X Collins, A Thompson, D Ringo, M Cherry
Meet Record: M 3:23.62 3/1/2014 T.C. Williams
A McKinney, J Lyles, M Booth, N Lyles
School Seed Finals H# Points
===================================================================================
1 Chantilly 'A' 3:27.03 3:24.38 3 10
1) 153 Pereira, Conrad 11 2) 155 Scopellite, Michael 12
3) 151 McGorty, Brandon 11 4) 149 Jeffries Jr., Titus 12
2 T.C. Williams High School 'A' 3:24.86 3:26.38 3 8
1) 907 Lockett, Tre'kel 12 2) 909 Lyles, Noah 12
3) 905 Harris, Kelvin 10 4) 902 Booth, Mahlique 12
3 South Lakes 'A' 3:27.54 3:26.50 3 6
1) 869 Waithe, Nikolai 12 2) 870 Wallace, Alex 10
3) 867 Smith, Connor 12 4) 860 Ballard, Skander 12
4 West Springfield 'A' 3:27.17 3:26.90 3 5
1) 999 Adu, Daniel 11 2) 1000 Allen, Emmanuel 11
3) 1006 Taylor, Ben 12 4) 1004 Rambo, Jarod 11
5 Western Branch High School 'A' 3:23.18 3:27.01 3 4
1) 1074 Williams, Anthony Q 12 2) 1050 Deloatch, Breon 12
3) 1053 Hamilton, Alvin 10 4) 1057 Hill, Akinshe 12
6 Granby 'A' 3:27.67 3:28.11 2 3
1) 293 Beachem, Ja'Quaveon 12 2) 296 Norfleet, Keyontae 12
3) 295 Johnson, Diorel 11 4) 297 Reid, Tevin 12
7 Forest Park 'A' 3:27.55 3:29.82 2 2
1) 234 Hall, Brian 11 2) 239 Mensah, Michael 12
3) 240 Prather, Jalen 12 4) 242 Shafiq, Suhayl 12
8 Woodbridge 'A' 3:29.85 3:30.39 2 1
1) 1091 Demory, Jaelyn 12 2) 1089 Baylor, Chris 10
3) 1096 Privado, Jaycee 9 4) 1093 Harrell, Elisha 12
9 Oscar Smith High School 'A' 3:30.22 3:32.96 2
1) 746 Corprew, Kameron 12 2) 750 Shirley, Aaron 9
3) 749 Powdar, Kurt 9 4) 751 Smith, Peter 10
10 Landstown High School 'A' 3:32.35 3:33.05 1
1) 539 Idlebird, Kyrian 10 2) 542 Rauch, Camron 12
3) 538 Coulter, Preston 12 4) 545 White, Joseph 10
11 Gar-Field 'A' 3:26.67 3:35.25 3
1) 252 Currie, James 12 2) 251 Barbour, Keith 11
3) 255 Mbawuike, Michael 12 4) 253 Frederick, Christopher 11
12 Battlefield 'A' 3:31.16 3:37.48 2
1) 71 Prue, Skyler 11 2) 77 Wonus, David 11
3) 65 Donaldson, Grant 11 4) 75 Walker, Trevor 10
13 James W. Robinson 'A' 3:32.47 3:40.84 1
1) 455 Altenburg, Michael 10 2) 461 Rohler, Devin 11
3) 456 Camby, Gavin 11 4) 457 Garzan, Iman 12
-- Manchester High School 'A' 3:33.00 DQ 1 2nd leg- impeded run
1) 576 Poindexter, Taj 11 2) 572 Hopkins, D'Onj 11
3) 575 Pierce, Kian 10 4) 571 Hewitt, Joseph 12
Women - Group 5A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Nansemond River 115 2) Maury High School 66
3) Deep Run 48 4) Princess Anne High School 37
5) North Stafford 36 6) Hickory High School 34
7) Albemarle 30 8) George C. Marshall 24
9) Glen Allen High School 20 10) Mills Godwin 19
10) Lee-Davis 19 12) Brooke Point 17
13) Hampton 14 14) Stafford High School 12
15) Potomac Senior High School 11 15) Hermitage 11
15) Varina 11 18) Atlee 9.50
19) Menchville 9 20) Norview 8
21) J.R. Tucker High School 7 22) Henrico 6
23) Patrick Henry (Ashland) 5 24) Thomas Edison 4
25) Mountain View 3 25) Salem (Virginia Beach) 3
27) Bethel 2 27) Kecoughtan 2
29) Patrick Henry (Roanoke) 1.50 30) J.E.B. Stuart 1
Women - Group 6A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Western Branch High School 76.50 2) Grassfield 56
3) Lake Braddock 49 4) Oscar Smith High School 47
5) Patriot High School 36 6) T.C. Williams High School 27
7) Oakton 26 8) Thomas Dale 23
9) Battlefield 22 10) South County High School 20
11) James W. Robinson 19.50 12) Landstown High School 19
13) South Lakes 17 14) Ocean Lakes 15
14) West Springfield 15 16) Osbourn Park 14.50
17) Cosby 14 18) Westfield 13
19) Riverbend High School 11 20) Herndon 10.50
21) Clover Hill 8 21) Langley 8
23) James River (Midlothian) 7 23) Forest Park 7
25) C.D. Hylton 5 25) Manchester High School 5
27) Chantilly 4 27) First Colonial 4
29) Bayside High School 3.33 30) McLean 1
30) James Madison 1 32) Fairfax 0.33
32) Woodbridge 0.33
Men - Group 5A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Bethel 62 2) Douglas Freeman 35
2) Lee-Davis 35 2) Hickory High School 35
5) Deep Run 30 5) Thomas Edison 30
7) Hampton 29 8) Thomas Jefferson S&T 28
9) Mountain View 24 10) Glen Allen High School 22
11) North Stafford 20 11) Norview 20
13) Henrico 17 14) Kecoughtan 15
14) Potomac Senior High School 15 16) Princess Anne High School 14
16) Atlee 14 16) Albemarle 14
19) Orange County 12 20) J.E.B. Stuart 11
21) Highland Springs 10 21) Massaponax 10
21) J.R. Tucker High School 10 21) Halifax County 10
25) Menchville 9 25) Prince George High School 9
25) Hermitage 9 25) George C. Marshall 9
29) Matoaca High School 6 30) Warwick 5
30) L.C. Bird 5 32) Stafford High School 4
32) Indian River High School 4 34) Varina 1
34) Patrick Henry (Ashland) 1 34) Robert E. Lee (Springfiel 1
Men - Group 6A - Team Rankings - 15 Events Scored
===============================================================================
1) Western Branch High School 72 2) T.C. Williams High School 69
3) Grassfield 67 4) Chantilly 37
5) Cox 26 6) Forest Park 25
7) Lake Braddock 24 8) Granby 23.50
9) Osbourn Park 21 9) South Lakes 21
11) South County High School 18 12) W.T. Woodson 17
13) West Springfield 16 14) Washington-Lee High Schoo 15
15) Bayside High School 14 16) Patriot High School 13
16) Landstown High School 13 16) Cosby 13
19) Battlefield 11.50 19) James W. Robinson 11.50
21) Woodbridge 7.50 22) Freedom (Woodbridge) 7
23) James River (Midlothian) 6 23) Centreville 6
23) Oscar Smith High School 6 26) Yorktown 5
27) Manchester High School 4 27) Gar-Field 4
27) Clover Hill 4 30) Annandale 2
30) Riverbend High School 2 30) Oakton 2
33) Kellam 1 33) Westfield 1
Like·Comment·Share·E-mail·43487 views
History for Virginia VHSL Indoor State Championships
Show 12 more
Hashtags#vhsl #virginia #state-meet #indoor-championships
|